Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Przemysław Kwiecień
Przemysław Kwiecień
|

Wyraźne umocnienie złotego

4
Podziel się:

Polska waluta była wczoraj jedną z najmocniejszych na rynku.

Wyraźne umocnienie złotego

Frank i dolar w okolicach 3,90 złotych, funt poniżej 5 złotych - polska waluta była wczoraj jedną z najmocniejszych na rynku. To przede wszystkim potężna ulga po decyzji francuskich wyborców, ale także efekt systematycznej poprawy sytuacji ekonomicznej w Europie. Złoty mas szansę na dalsze umocnienie.

Wczorajsze umocnienie złotego wobec euro może nie robić wrażenia – kurs spadł z okolic 4,27 w piątek początkowo jedynie do 4,25-4,26 i dopiero później stopniowo do przedziału 4,22-4,24. Trzeba jednak pamiętać, że samo euro było wczoraj jedną z mocniejszych walut na rynku. W końcu pozytywne rozstrzygnięcie w pierwszej turze wyborów we Francji jest przecież przede wszystkim iskierką nadziei dla strefy euro.

Pierwsze sondaże nie dają Marine Le Pen praktycznie żadnych szans na wygraną 7 maja – pokazały one jej poparcie na poziomie 39-40 proc.. Sondaż Opinionway dał jej 39 proc., choć to i tak więcej niż tuż przed pierwszą turą, kiedy tego rodzaju badania dawały jej tylko 35-36 proc. Rynki na ten moment założyły sobie, że druga tura jest już rozstrzygnięta, dlatego jeśli wzrost poparcia dla Le Pen miałby stać się tendencją (choćby w okolice 45 proc.) mogłoby jeszcze zrobić się nerwowo.

Na razie jednak te nieco lepsze dla niej sondaże przyjmowane są na chłodno, bo i tak od wygranej dzieli ją 20 punktów procentowych, a po pierwszej turze inwestorzy uwierzyli w skuteczność francuskich badań opinii publicznej, która okazała się imponująca.

Wracając do złotego jego umocnienie widać świetnie w relacji do dolara, gdzie mamy spadek kursu z 4 do 3,90 oraz do franka, który zamiast 4,01 złotego kosztuje już tylko 3,91 złotego – najmniej od października ubiegłego roku.

Szansą na umocnienie tej tendencji jest sytuacja ekonomiczna w Europie. W ostatnich dniach bardzo pozytywnie zaskoczyły dane o produkcji przemysłowej za marzec, która wzrosła o 11,1 proc. r/r najmocniej od grudnia 2010 roku. Dane wpisują się w trend ogólnej poprawy sytuacji ekonomicznej w naszym kraju, która nie dzieje się bez przyczyny. Od początku roku widzimy bowiem ewidentne przyspieszenie w europejskiej gospodarce.

W piątek obawy przed pierwszą turą wyborów prezydenckich we Francji przyćmiły nieco kolejne świetne dane – indeksy koniunktury pokazały, że sytuacja zarówno przemyśle, jak i usługach strefy euro jest najlepsza od 2011 roku, przy czym dla przemysłu odnotowano ósmą z rzędu poprawę. To przekłada się już na koniunkturę w Polsce i daje szanse na dalsze umocnienie tak euro, jak i złotego (szczególnie właśnie w relacji do dolara i franka).

We wtorek wracają do kalendarza powoli publikacje danych. Dziś w USA czekają nas raporty o cenach nieruchomości (15:00), nastrojach konsumentów oraz sprzedaży domów (16:00). W USA rynki żyją jednak zapowiedzianą na jutro przez prezydenta Trumpa deklaracją przedstawienia szczegółów obniżenia podatków, choć tym razem przyjmują ją już z większym sceptycyzmem. O 9:47 dolar kosztuje 3,8917 złotego, euro 4,2386 złotego, frank 3,9106 złotego, zaś funt brytyjski 4,9813 złotego.

komentarze walutowe
dziś w money
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(4)
Cobra
7 lat temu
Oficjalni komentatorzy, jeszcze nie wiele dni temu mówili że umocnienie złotówki jest chwilowe i w ogóle jesteśmy tak słabi jak pyłek na wietrze, wietrzono możliwość osłabienia złotówki nawet spokokojnie na 4,50zł/eur, i nie chcę mówić, że byli zaangażowani w imię pewnych banków w grę na spadek złotego, ale niesttety wiedzę chyba w baraku zdobywali. Brak było w tych komentarzach elementarnej analizy i odwołań do fundamentów polskiej gospoadarki, i realnych starategicznych zmian, które rząd wprowadził, a które zaowocowały tym, że ten sztucznie podtrzymywany kordon gry na osłabianie polskiej waluty jest coraz bardziej bezlitośnie wypalany laserem. To trochę jak zaćma, którą właśnie tak się operuje. Jak mgła całkowicie opadnie "wietrzę" - ale nie z fusów - dalsze dynamiczny rozkład kordonu sanitarnego nad polską złotówką. Pisałem tego typu komentarz parę dobrych miesięcy temu na tym portalu. I nie mam wiedzy ekonocznej kierunkowej, ale uważnie analizuję otoczenie makro oraz kto i po której stronie "kordonu" się znajduje. Proszę o Wasz komentarz jeszcze do tego, czy macie jakieś informacje, czy któryś z dużych polskich eksporterów nie daje w łapę oficjalnym komentatorom, aby możliwie "oszczędnie" gospodarowali prawdą, grając na jak najdłuższe osłabianie złótówki, po to aby zyskowny eksport był jeszcze bardziej luksusowy? Mam na myśli dwie bardzo konkretne branże - są bardzo zyskowne i tyle w temacie. Proszę o bardzo wnikliwe podejście.
jk
7 lat temu
Zawsze mnie zastanawia kto to omawia tutaj - wiekszych bredni ja nie moglbym napisac - po co ta rubryka- wiekszego debilstwa chyba nie ma na tej stornie...........chociaz moze te rubryki co pizza jak to Polacy kochaja tuska (mala litera - wlasnie tak)..................
WalutowyGuru
7 lat temu
"Złoty ma szanse dalej się umacniać". Ma też szanse się osłabić ale też ma szanse pozostać bez zmian. Jestem super hiper expertem. Pozdrawiam.
Pl first
7 lat temu
Tydzień temu pisaliscie, że złoty będzie słabł. Zaklinacze z Was nie analitycy.