Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Bartosz Wawryszuk
|

Celnicy włączeni do systemu emerytur służb mundurowych. Prezydent podpisał ustawę

38
Podziel się:

Zgodnie z nowymi przepisami w przypadku funkcjonariuszy Służby Celnej oraz Służby Celno-Skarbowej dodatkowym warunkiem niezbędnym do uzyskania prawa do tego świadczenia będzie ukończenie 55 lat życia i posiadanie w stażu służby co najmniej 5 lat służby przy wykonywaniu zadań o charakterze "policyjnym".

Celnicy włączeni do systemu emerytur służb mundurowych. Prezydent podpisał ustawę
(Dedek/Reporter)

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek ustawę włączającą od 1 stycznia 2018 roku funkcjonariuszy Służby Celnej do systemu emerytur mundurowych.

W marcu 2015 r. Trybunał Konstytucyjny za dyskryminujące uznał zróżnicowanie sytuacji prawnej funkcjonariuszy Służby Celnej względem innych służb mundurowych. Trybunał wskazał, że celnicy mają węższe uprawnienia emerytalne niż pogranicznicy mimo wielu cech wspólnych tych służb. Chodzi m. in. o pełną dyspozycyjność oraz wykonywanie zadań w nielimitowanym czasie pracy i w trudnych warunkach. Obecnie celnicy są objęci powszechnym systemem i nabywają uprawnienia emerytalne w wieku 67 lat (od października będzie to 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn).

Zgodnie z nowymi przepisami w przypadku funkcjonariuszy Służby Celnej oraz Służby Celno-Skarbowej dodatkowym warunkiem niezbędnym do uzyskania prawa do tego świadczenia będzie ukończenie 55 lat życia i posiadanie w stażu służby co najmniej 5 lat służby przy wykonywaniu zadań o charakterze "policyjnym" bądź 5 lat służby w Służbie Celno-Skarbowej. Funkcjonariusze, którzy w dniu zwolnienia ze służby, przekształcenia albo wygaśnięcia stosunku służbowego, spełnią powyższe warunki, ale nie osiągną wieku 55 lat życia, nabędą prawo do emerytury w dniu osiągnięcia tego wieku.

Obecnie prawo do emerytur mundurowych przysługuje żołnierzom zawodowym oraz funkcjonariuszom 10 formacji mundurowych - policji, ABW, AW, SKW, SWW, CBA, SG, BOR, PSP i SW. Emerytury mundurowe stanowią odrębny system, tzw. zaopatrzeniowy, i są wypłacane z budżetu państwa.

Zobacz także: Zobacz także: waloryzacja emerytur w 2018 r.

Od 1 marca 2017 r. na podstawie specjalnej ustawy działa Krajowa Administracja Skarbowa. Powstała w wyniku konsolidacji Służby Celnej, administracji podatkowej i kontroli skarbowej. KAS ma być wyspecjalizowaną administracją rządową, wypełniającą zadania z zakresu realizacji dochodów podatkowych, należności celnych, opłat oraz niepodatkowych należności budżetowych.

W 2016 roku średnie miesięczne wynagrodzenie w Służbie Celnej, która zatrudniała ponad 14 tys. osób, wynosiło ok. 3500 zł netto.

emerytury
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(38)
inżynier
6 lat temu
Krótko-kolejne draństwo. Zapraszam na budowy drodzy celnicy - tam zobaczycie co to dyspozycyjność i nielimitowany czas pracy . polecam styczeń-luty i wiąząnie zbrojenia na stropie- ubaw po pachy
bartoli
7 lat temu
We wschodniej Polsce przy granicy bez problemu można kupić w biały dzień nieoclone papierosy z przemytu z Ukrainy - to zasługa celników którzy współpracują z mafiami przemytników, kolejna kasta uprzywilejowanych choć większość z nich to skorumpowane wieprze działające na szkodę państwa...precz z PISem!!!!
robotnik
7 lat temu
A ty będziesz tyrał do śmierci ! 41 lat pracy i co panowie z PIS ?
Diabeł
7 lat temu
Przecie to są sami złodzieje którzy żerują tylko na Polskich przedsiębiorcach , za co mają dostawać emerytury takie jak Wojskowi ???
antypisior
7 lat temu
I ciekawe kto na to wszystko bedzie pracowal. Polakom proponuje zeby wszystkie swoje oszczednosci umiescili w zagranicznych bankach i przestali placic ZUS. Gdyby emeryci i rolnicy nie dostali kasy to zrobiliby rewolucje i moze wtedy zlikwidowanoby bajonskie emerytury dla wyzszej kasty
...
Następna strona