Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Sebastian Ogórek
|

Polacy rezygnują z mieszkań. Teraz wolimy kosić trawnik przed własnym domkiem

22
Podziel się:

Zamiast parapetówki wolimy grilla, a gwar miasta zastępuje nam dźwięk kosiarki. Nie przeszkadzają nam nawet dojazdy i stanie w korkach. Polacy zamiast kupować mieszkania od deweloperów stawiają teraz domy. Stawia nas to w europejskiej elicie, bo w innych krajach częściej wybierane są jednak bloki - wynika z analizy Open Finance.

Polacy rezygnują z mieszkań. Teraz wolimy kosić trawnik przed własnym domkiem

Już od dekady coraz więcej rodaków decyduje się na zamieszkanie w domu – wynika z danych Eurostatu. Odsetek ten jeszcze w 2005 roku był na poziomie 49,5 proc.. Dziś 55,8 proc. Polaków mieszka w domach. Skoro coraz więcej osób wybiera budynki jednorodzinne, to z drugiej strony spada popularność bloków. Mieszka dziś w nich około 44,1 proc. rodaków, podczas gdy jeszcze dekadę temu większość Polaków żyła na terenie blokowisk.

Po zsumowaniu mieszkańców domów i mieszkań do pełnych 100 proc. brakuje promila. W nim mieszczą się wszelkie inne typy siedzib (np. jaskinie, przyczepy campingowe, ziemianki). Znacznie ciekawsze jest jednak to, że w budynkach z przynajmniej 10 lokalami – nazwijmy je większymi blokami - swoje miejsce na ziemi ma "nad Wisłą" tylko 34,9 proc. osób.

Reasumując te wszystkie informacje dowiadujemy się, że ponad połowa Polaków mieszka w domach, co trzeci mieszka w większym bloku. Pozostali, czyli co jedenasty rodak, żyje w małym bloku gdzie ma nie więcej niż 8 sąsiadów – szacuje Open Finance na podstawie danych europejskiego urzędu.

**Bloki pustoszeją na papierze**

Powodem nie jest jednak fakt, że bloki mieszkalne w Polsce pustoszeją i popadają w ruinę. Z takim zjawiskiem nie będziemy mieli do czynienia jeszcze wiele lat, a wszystko za sprawą niedoborów mieszkaniowych. Szacunki mówią o tym, że w Polsce brakuje kilku milionów mieszkań i domów, abyśmy mogli powiedzieć, że zaspokojono podstawowe potrzeby w tym względzie. Dlaczego więc w Polsce coraz mniej osób mieszka w blokach?

Wszystkiemu winna jest statystyka. „Nad Wisłą” buduje się bowiem więcej domów niż mieszkań. To osoby fizyczne, budujące domy jednorodzinne, są trzonem sektora budownictwa mieszkaniowego. Z danych GUS za ostatnie 5 lat wynika, że statystyczni Kowalscy oddali do użytkowania aż 396 tys. nieruchomości mieszkalnych.

To o 24 proc. więcej niż deweloperzy, choć trzeba podkreślić, że firmy budujące mieszkania notują coraz lepsze wyniki. Coraz częściej mieszkamy więc w domach, bo takich nieruchomości buduje się więcej niż mieszkań tworzących nowe blokowiska.

**W Europie królują domy**

Sytuacja, w której większość obywateli nie ma pod stopami lub nad głową sąsiada, jest w Europie normą. Dane Eurostatu sugerują, że aż 57,3 proc. Europejczyków mieszka w domach. Niekwestionowanymi rekordzistami są Irlandia i Wielka Brytania. Mieszkańcy tych krajów to odpowiednio w aż 92,5 proc. i 84,4 proc. mieszkańcy domów.

Warto przy tym zauważyć, że przeważnie nie są to domy jednorodzinne wolnostojące, ale budynki w zabudowie bliźniaczej lub szeregowej. Bloki to natomiast domena takich krajów jak Hiszpania, Szwajcaria, Łotwa i Estonia. W nich odsetek mieszkańców blokowisk opiewa na ponad 60 proc. obywateli.

* Kupujesz mieszkanie z obciążoną hipoteką? Koniecznie zwróć na to uwagę*

#

W odróżnieniu jednak od tego co dzieje się w Polsce, europejskie blokowiska zyskują na znaczeniu. W większości krajów badanych przez Eurostat (22 na 32) spada odsetek mieszkańców domów i rośnie odsetek osób zamieszkujących domy wielorodzinne.

Najjaskrawszym przykładem takiego trendu są: Austria, Malta, Niemcy, Portugalia i Luksemburg. W ich przypadku na przestrzeni ostatnich kilku – kilkunastu lat odsetek mieszkańców domów spadł o od 13 proc. w Luksemburgu do prawie 25 proc. w Austrii.

Bartosz Turek, analityk Open Finance

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(22)
Leszek
7 lat temu
Każda opcja ma swoje zalety. Na pewno mieszkanie nie wymaga tylu prac pielęgnacyjnych, co dom z ogrodem. Zawsze chcieliśmy mieć kawał działki z okazałym trawnikiem, ale po miesiącu koszenia ręcznego wymiękłem i robota wipera sobie sprawiłem. Teraz tylko podlewanie mi zostaje, ale to akurat mało uciążliwe. Z resztą często deszcz pada, więc i ten obowiązek odchodzi.
olka
7 lat temu
Oplaty za posiadanie mieszkania sa wysokie bo trzeba utrzymac wielu nierobow zwanych zarzadem,do korzeni prosze panstwa do korzeni a zycie bedzie przyjemniejsze
Kuno von L
7 lat temu
Nareszcie polacy poszli po rozum do głowy i przestali dawać sie wykorzystywać przez te pijawki, już tylko z powodu samego tego określenia (deweloperów ) powinni być wykluczeni z powodu braku szacunku do polskiego języka.
prov
7 lat temu
Wolę mieszkanie w polskim bloku niż dom w Anglii z zagrzybionymi ścianami i podłogami z dykty.
HETMAN POLNY
7 lat temu
ALE JUŻ JEST PROGRAM NARODOWO SOCJALISTYCZNY MIESZKANIE PLUS ŚCIGANY Z URZĘDU W TRYBIE ART 256 KODEKSU KARNEGO I INNE DLA ZASIEDLANIA LUDŹMI BEZ NALEŻYTEGO ZAPLECZA FINANSOWEGO ABY GENEROWALI STRATY NA INWESTYCJI
...
Następna strona