Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Wycinka Puszczy Białowieskiej. Komisja Europejska interweniuje

16
Podziel się:

Ze względu na pilność sprawy Komisja zwróciła również uwagę Trybunału na tę kwestię.

Wycinka Puszczy Białowieskiej. Komisja Europejska interweniuje
(Michal Kosc / AGENCJA WSCHOD / REPORTER)

Wiceszef KE Frans Timmermans i komisarz ds. środowiska Karmenu Vella wysłali list do polskiego rządu z prośbą, by Polska respektowała tymczasową decyzję Trybunału Sprawiedliwości UE o zaprzestaniu wycinki w Puszczy Białowieskiej - donoszą źródeł w KE.

Pismo zostało wysłane do ministerstwa spraw zagranicznych i resortu środowiska. - Wiceszef KE Frans Timmermans i komisarz ds. środowiska Karmenu Vella wysłali list do polskiego rządu z prośbą, by Polska respektowała tymczasową decyzję Trybunału Sprawiedliwości UE o zaprzestaniu wycinki w Puszczy Białowieskiej. Komisja jest szczególnie zaniepokojona sytuacją. Z wypowiedzi polskiego ministra środowiska i doniesień prasowych wynika, że wycinanie drzew w tym ważnym obszarze Natura 2000 nadal trwa. Ze względu na pilność sprawy Komisja zwróciła również uwagę Trybunału na tę kwestię - twierdzi źródło w KE.

- Stosowanie się do orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE stanowi integralną część prawa europejskiego, na którym opiera się Unia. Dlatego Komisja przypomniała również, że jeśli zostanie potwierdzone, iż prowadzone są działania związane z wycinką i postanowienia Trybunału nie są nadal przestrzegane, kwestia ta zostanie również uwzględniona w trwającym dialogu z Polską na temat praworządności - dodało źródło.

Trybunał podjął pod koniec lipca decyzję o natychmiastowym nakazie wstrzymania wycinki Puszczy Białowieskiej na obszarach chronionych. To środek tymczasowy, o który wnioskowała KE. Polska dostała czas do ubiegłego piątku, by przesłać odpowiedź w sprawie wycinki.

Zobacz także: Unia broni puszczy:

Wstrzymanie wycinki to koszty?

Resort środowiska w odpowiedzi do Trybunału Sprawiedliwości UE napisał w piątek, że wstrzymanie wycinki w Puszczy Białowieskiej, spowoduje szkody w środowisku o szacowanej wartości 3,2 mld zł.

Resort środowiska miła podkreślić w piśmie, iż jego działania są zgodne z przepisami dyrektyw ptasiej i siedliskowej, a nawet niezbędne dla ochrony przyrody.

Procedura o naruszenie prawa UE

Przeciwnego zdania jest Komisja Europejska, która rozpoczęła procedurę o naruszenie prawa unijnego w Polsce, twierdząc, że te regulacje nie są przestrzegane. Obie dyrektywy są podstawą europejskiego programu Natura 2000.

Ministerstwo argumentuje, że wniosek Komisji Europejskiej dotyczący zastosowania przez Trybunał środka tymczasowego, czyli nakazu natychmiastowego wstrzymania wycinki, nie spełnia odpowiednich przesłanek, by go zastosować.

Resort ministra Jana Szyszki przekonuje również, że nie można mówić o tym, że uzasadnieniem działań Trybunału jest pilność sprawy, bo Komisja na wcześniejszych etapach nie spieszyła się zbytnio z działaniami, które miałyby położyć kres ewentualnemu naruszeniu.

Pierwsze informacje o kontaktach Brukseli z Warszawą w sprawie puszczy pojawiły się w marcu 2016 roku. Kilka tygodni później podano, że prowadzone jest w tej sprawie wstępne postępowanie, które następnie zostało przekształcone w procedurę o naruszenie prawa unijnego.

Ministerstwo jest zdania, że Komisja nie wykazała w wystarczający sposób prawdopodobieństwa powstania poważnych i nieodwracalnych szkód na skutek interwencji na obszarach chronionych puszczy. W piśmie do Trybunału zwrócono też uwagę, że nakaz wstrzymania wycinki nie jest proporcjonalnym środkiem i nie zapewnia zminimalizowania strat każdej ze stron. Resort przekonuje, że to właśnie realizacja środka tymczasowego, o który wnioskowała KE, spowoduje zniszczenie siedlisk przyrodniczych, co może spowodować nieodwracalne szkody.

Ministerstwo środowiska w czwartkowym komunikacie podkreśliło, że na terenie puszczy prowadzone są tylko działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa publicznego, tym samym są one zgodne z postanowieniem Trybunału Sprawiedliwości UE.

Postępowanie w sprawie środków tymczasowych jest w toku. Nadal obowiązuje postanowienie wiceprezesa Trybunału z 27 lipca o wstrzymaniu wycinki. - Wydaje się, że postępowanie w sprawie środków tymczasowych może zakończyć się we wrześniu - powiedziało w Trybunale.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(16)
Ole
7 lat temu
już za 2 lata suweren wytnie PIS
Jul
7 lat temu
Niech unia zajmie sie sprawami emigracji a nie nasza puszcza gdie gryzie kornik to jest jak z rakiem usunac ibedzie zdrowial.
Euro Pol
7 lat temu
Jak dobrze wiedziec ze gdy Szyszko wytnie cala puszcze a przez to wymorduje nasze zubry. Bedzie je mozna jeszcze z obaczyc w Zoo w Cork w Irlandi!
Marek
7 lat temu
KE nie ma bladego pojęcia o zarządzaniu lasem czy kulturowych fundamenta uprzywilejowania kobiet w zakresie wieku emerytalnego w Polsce. Już wolę żeby ci oderwani od realiów ludzie zajmowali się jak przed laty krzywizną ogórka czy krągłością pomidora.
Matthew
7 lat temu
Niestety, Unia nie ma zębów i nie myśli o tym, żeby je wstawić. A przydałyby się zmiany w kodeksie postępowania dyscyplinarnego w sprawach prowadzonych wobec krajów członkowskich. Bez tego prawo unijne to tylko litera której postanowień nie można wprowadzić w życie. Kolejne niestety- kraje "Starej Unii" zaczynają żałować rozszerzenia na byle demoludy. W tamtej Unii można było wypracować konsensus w każdej sprawie więc bardziej restrykcyjne prawa nie były potrzebne. Z ludźmi pokroju Kaczyńskiego to niemożliwe- bez bata ani rusz.