Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

Prof. Modzelewski: proces naprawy systemu finansów publicznych to zadanie na lata

31
Podziel się:

W ocenie Modzelewskiego konieczne są dalsze działania eliminacji nieuczciwej konkurencji, w tym konkurencji nieopodatkowanej.

Siódmy marca 2016 roku, Warszawa. Prof. Modzelewski na IV posiedzeniu Narodowej Rady Rozwoju
Siódmy marca 2016 roku, Warszawa. Prof. Modzelewski na IV posiedzeniu Narodowej Rady Rozwoju (Jacek Domiński/REPORTER)

- Jeśli chciałoby się usunąć spadek, który mamy po latach poprzednich, to tak naprawdę do końca tego dziesięciolecia władza ma co robić - mówi prof. Witold Modzelewski, pytany o naprawę finansów publicznych. - Władza musi zrozumieć, że samorząd terytorialny jest bardzo ważnym graczem na rynku ekonomicznym - dodaje.

- Powinniśmy sobie życzyć konsekwencji w eliminacji jałowej gospodarki, tych wielokrotnych transakcji tym samym towarem, by unikać opodatkowania lub wyłudzić zwroty podatku - uważa prof. Witold Modzelewski.- To jest zło, które dysponuje ogromnymi pieniędzmi - dodaje.

- Tego się nie zadekretuje w ten sposób, że "już was nie ma", to wymaga działań - podkreśla ekonomista. - Jeśli chciałoby się usunąć wszystkie pozostałości, spadek, który mamy po latach poprzednich, to tak naprawdę do końca tego dziesięciolecia władza ma co robić - mówi.

- Jeżeli władza zajmuje się nieuczciwym konkurentem, to ten uczciwy ma spokój. Nie u niego szuka się pieniędzy, mniej ważne są drobne potknięcia interpretacyjne, a ważne jest to, czy transakcja jest fikcyjna czy rzeczywista - przekonuje.

Zobacz także: Wideo: opinia o Polsce zmienia się wśród zagranicznych inwestorów

W jego ocenie, żeby zachować pozytywny trend gospodarczy, powinno się oczekiwać dalszych działań eliminacji nieuczciwej konkurencji, w tym konkurencji nieopodatkowanej.

- Po drugie, władza musi zrozumieć, że taki podmiot jak samorząd terytorialny jest bardzo ważnym graczem na rynku ekonomicznym - zauważa ekspert i dodaje, że samorząd terytorialny, który też jest władzą, jako inwestor musi pojawić się w "znacznie większym stopniu".

Jego zdaniem jeżeli inwestycje publiczne, nie będą się zmniejszać, to będzie to czynnik wspomagający. Najlepiej, jak mówi ekonomista, byłoby, gdyby się zwiększały.

Ponadto prof. Modzelewski zwraca uwagę, że na rozwój gospodarki - przy wzroście dochodów - będzie wpływać postawa konsumentów. O ile pieniądze ze wzrastających dochodów będą przeznaczane nie tylko na wzrost popytu konsumpcyjnego, ale także na inwestycje.

- Masowy inwestor jest bardzo dobrym inwestorem - uważa. - Jednostkowo relatywnie mało ryzykuje, ale w masie tworzy bardzo istotny popyt inwestycyjny - tłumaczy.

Zdaniem prof. Modzelewskiego, jeżeli wzrost płac ma być instrumentem wzrostu inwestycji, to "trzeba ludziom zaproponować instrumenty, w które uwierzą, bo nie we wszystkie uwierzą". - Wtedy będziemy mieli czynnik polegający na inwestycjach, których dzisiaj nawet nie bierzemy pod uwagę - zwraca uwagę.

wiadomości
gospodarka
najważniejsze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(31)
terrorhawk
7 lat temu
stworzenie i wprowadzenie vatu samo w sobie juz jest przestepstwem.
Tert
7 lat temu
Jeśli to on wprowadził vat w naszym kraju to mam nadzieje że umrze na najgorszą chorobę jaka istnieje na świecie
as
7 lat temu
modzelewski już doradzał frankowiczom jak się skończyło??
Europejczyk
7 lat temu
Skoro Polacy ponoć uczyli francuzów jeść widelcem to teraz Francuzi nauczą nas jak być uczciwymi
Jozek
7 lat temu
Ja w. Zadne zamiany n'a lepsze nie wierze. Ta monstrualna krytuka wszystkiego to wylacznie Odwrocenie uwage od. Glupoty rzadu I jego przekretow
...
Następna strona