Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Sebastian Ogórek
|

Skup obligacji może być nielegalny. Unia może mieć problem

62
Podziel się:

Unia Europejska od trzech lat łamie prawo? Trybunał Sprawiedliwości ma sprawdzić czy interwencyjne skupy obligacji przez Europejski Bank Centralny jest legalny. Wniosek w tej sprawie złożył niemiecki trybunał konstytucyjny.

Skup obligacji może być nielegalny. Unia może mieć problem
(Jacek Bereźnicki)

"Zdaniem Senatu (jednej z dwóch izb trybunału - przyp. red.) ważne powody przemawiają za (uznaniem), że decyzje, na których opiera się program skupu obligacji, naruszają zakaz monetarnego finansowania budżetu i wykraczają poza mandat EBC do prowadzenia polityki walutowej, a tym samym ingerują w kompetencje krajów członkowskich" - czytamy w komunikacje opublikowanym we wtorek na stronie internetowej niemieckiego TK.

Trybunał w Karlsruhe składa wniosek o przeprowadzenie przyspieszonego postępowania zgodnie z art. 105 regulaminu Trybunału Sprawiedliwości UE, gdyż sprawa wymaga szybkiego rozstrzygnięcia - napisali sędziowie Drugiego Senatu TK. Uchwała, o której poinformowano we wtorek, została podjęta 18 lipca.

* Timmermans: KE daje Polsce miesiąc na zmiany i rozwiązanie problemów *

EBC prowadzi od marca 2015 roku akcję skupu obligacji i innych papierów wartościowych - obecnie w wysokości 60 mld euro miesięcznie - aby ożywić europejską gospodarkę i podnieść zbyt niską inflację.

Autorzy pozwów do TK stoją na stanowisku, że Niemiecki Bundesbank nie może uczestniczyć w tym programie, a Bundestag i rząd w Berlinie powinny podjąć stosowne działania przeciwko kontynuacji skupu papierów dłużnych - wyjaśniono w komunikacie.

Szef EBC Mario Draghi uprawia - zdaniem autorów pozwów - na własną rękę politykę gospodarczą, która jest zastrzeżona dla ministrów finansów państw narodowych.

Agencja DPA pisze, że przekazanie przez TK sprawy do Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu świadczy o tym, iż sędziowie traktują zastrzeżenia bardzo poważnie. Pierwszą decyzję ma podjąć Trybunał UE, ponieważ przedmiotem sporu jest prawo unijne. Niemiecki TK wyda orzeczenie na podstawie tego wyroku. Zdaniem DPA, "w skrajnym przypadku" możliwe jest zablokowanie skupu obligacji. Niemiecki Bundesbank jest największym udziałowcem EBC.

Program skupu obligacji ma być realizowany do końca 2017 roku. Suma zakupionych papierów dłużnych ma wynieść docelowo 2,28 biliona euro.

Z Berlina Jacek Lepiarz

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(62)
Zniesmaczony
7 lat temu
I kto za to pójdzie siedzieć? Nikt? W tym zakichanym euro bolszewickim tworze niema odpowiedzialnych. Precz z Unia.
Boguś
7 lat temu
Tak właśnie finansuje się ,,kwitnącą" gospodarkę niemiecka ( i francuską), i ,,znakomitą" kondycję niemieckich banków i firm (np Volkswagen i FR Renault). Prosta technika: WSZYSTKIE kraje członkowskie zrzucają się do Europejskiego Banku, a tenże Bank kupuje - przy małym oprocentowaniu właściwie dopłacając! - obligacje GŁÓWNIE niemieckie i trochę francuskie, nawet wydawane przez firmy! Kto miał wątpliwości O CO CHODZI z tą IV Rzeszą, to teraz widzi. (W tym roku Polska ma wpłacić do EU 12 Miliardów).
gabi326
7 lat temu
Złodzieje unijni biorą sobie pensje z kosmosu banda nierobów rozwiązać tę złodziejską mafie.
aryman
7 lat temu
wykorzystują pieniądze obywateli unii, żeby osłabić wartość unijnego pieniądza. To grabież do kwadratu. Wow
././.
7 lat temu
A czy będzie wszczęta procedura praworządności????
...
Następna strona