Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Frączyk
|

Rekord po rekordzie. Wall Street się nie zatrzymuje

3
Podziel się:

Wszystkie trzy najważniejsze indeksy akcji w Nowym Jorku osiągnęły w poniedziałek historyczne maksimum. Po raz kolejny. Inwestorzy czekają na Fed, który w środę ogłosi decyzję w sprawie polityki pieniężnej.

Indeksy na Wall Street pobiły kolejne rekordy
Indeksy na Wall Street pobiły kolejne rekordy (AP/FOTOLINK)

Analitycy JPMorgan ocenili w poniedziałek co prawda, że oczekiwana redukcja sumy bilansowej przez Fed, czyli głównie 4,2 bln dol. wartych obligacji skarbowych i hipotecznych, może przynieść na rynek akcji podwyższoną zmienność. Powodem będzie zmniejszenie ilości pieniądza w obiegu. Analitycy dodali jednak, że wzrostu indeksu S&P 500 do 2550-2575 pkt można się spodziewać jeszcze do początku października.

Na S&P500 najbardziej wpłynęły notowania spółek finansowych, które powinny najbardziej zyskać na rosnących rynkowych stopach procentowych - marże odsetkowe banków wtedy wzrosną. Traciły branże wrażliwe na stopy procentowe, czyli m.in. sektor użyteczności publicznej.

W technologicznym Nasdaq pod koniec dnia nastąpiła wyprzedaż, co nie przeszkodziło indeksowi osiągnąć kolejnych wyżyn notowań. Najmocniej spadały akcje Mattela (-6,2 proc.) oraz spółek przemysłu rozrywkowego: Discovery (-2,8 proc.), Fox Inc (-2,3 proc.) i Twenty-First Century Fox Inc (-2,0 proc.). Zyskiwali producenci kart graficznych Nvidia i AMD.

Do wzrostów na DJI najmocniej przyczyniły się notowania GE (+2,2 proc.), Caterpillar, Boeinga, JP Morgan i Goldman Sachs.

Dow Jones Industrial wzrósł na zamknięciu o 0,28 proc. do 22331,35 pkt. S&P 500 zyskał 0,15 proc. do 2503,87 pkt. Natomiast Nasdaq Comp. zwyżkował o 0,1 proc. i wyniósł 6454,64 pkt.

W oczekiwaniu na wynik posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej, umacnia się dolar, straciły natomiast obligacje rządu USA.

Zobacz także: O czym Mateusz Morawiecki rozmawiał z szefową Banku Rezerw Federalnych USA

Dochodowość 10-letnich Treasuries rośnie o 3 pb do ok. 2,23 proc. (najwyżej od miesiąca), przebijając 50-dniową średnią kroczącą. Rentowności amerykańskiego długu kontynuują tym samym trend zwyżkowy zapoczątkowany tydzień temu (2,035 proc. w ubiegły poniedziałek) - podaje PAP.

Rynki FI i FX czekają na wynik kończącego się w środę posiedzenia Rezerwy Federalnej. Uwaga skupiona będzie na nowych projekcjach makroekonomicznych (ścieżka podwyżek stóp procentowych) oraz ocenie sytuacji inflacyjnej.

Fed po raz pierwszy zaprezentuje prognozy na 2020 r. - mogą one wskazać, kiedy Fed spodziewa się zakończyć cykl podwyżek stóp procentowych. Aktualna długoterminowa mediana projekcji poziomu fed funds wynosi obecnie 3 proc.

Ankietowani przez Bloomberga ekonomiści spodziewają się podtrzymania prognozy trzech podwyżek stóp procentowych rocznie w 2017 r. oraz w 2018 r. Rynek oczekuje również długo zapowiadanej decyzji o dacie rozpoczęcia redukcji sumy bilansowej (od października).

Notowania ropy naftowej w poniedziałek pozostają bez większych zmian, po mocnych wzrostach w poprzednim tygodniu (WTI +5,1 proc., Brent +3,4 proc.).

Baryłka ropy WTI jest wyceniana na 49,9 dol., a Brent kosztuje 55,5 dol. za baryłkę. Uwaga rynku zwrócona jest na jego podażową stronę.

Eksport surowca przez Arabię Saudyjską w lipcu spadł do najniższego od trzech lat poziomu (6,69 mln baryłek dziennie). Przedstawiciele kraju poinformowali wcześniej, że w sierpniu saudyjskie dostawy mają spaść do 6,6 mln baryłek. Rijad chce w ten sposób ograniczyć nadpodaż surowca na światowych rynkach.

Tymczasem w ubiegłym tygodniu w USA o 7 do 749 spadła liczba odwiertów ropy z łupków - wynika z danych Baker Hughes. W ciągu ostatnich pięciu tygodni w USA nie przybył ani jeden nowy odwiert ropy z łupków, a sierpień był pierwszym miesiącem od maja 2016 roku, gdy liczba odwiertów z łupków spadła - pisze PAP.

gospodarka
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
MAREK BELKA
7 lat temu
PRZED PERDOLNIECIEM ZAWSZE ROSNIE
jasniak
7 lat temu
od 3 lat czekam na podwyzke stop procentowych na usd. Zwroccie uwage ze tera juz nikt nie oczekuje tej podwyzki lecz jedynie UTRZYMANIE PROGNOZY podwyzki. To sie musi zle skonczyc
ZT
7 lat temu
Powolutku kończy się już I ćwiartka nowego cyklu 5-cio miesięcznego a co za tym idzie należy przygotować się na atak na 2600, czyli bez kozery można zawołać: "Hajda na 2600". Tam nasz bohater Jaś weźmie kolejne szorty, no ale kto bogatemu zabroni?