Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Karolina Szczęsna
|

Kaucja za puszkę? Resort Szyszki przymierza się do nowego projektu

187
Podziel się:

Gdy opakowanie nie ma żadnej wartości, ludzie nie przejmują się, co się z nim stanie. Czy wprowadzenie kaucji za puszkę zwiększy poziom recyklingu w Polsce?

Kaucja za opakowania miałaby zachęcić Polaków do segregowania puszek.
Kaucja za opakowania miałaby zachęcić Polaków do segregowania puszek. (Pixabay.com)

Nie tylko butelki, ale też puszki mają mieć obowiązkową kaucję - nad takim rozwiązaniem zastanawia się Ministerstwo Środowiska. Jak twierdzi, gdy opakowanie nie ma żadnej wartości, ludzie nie przejmują się, co się z nim stanie. Za projektem już jednak lobbują firmy z branży recyklingowej.

Puszki zawładnęły rynkiem piwa i napojów. Na świecie zużywa się ich dziś rocznie ponad 220 miliardów, z czego 178 miliardów to puszki aluminiowe.

W części krajów w Europie działa już system kaucyjny. Puszki swoją cenę mają na przykład w Norwegii. Postawiono tam automaty przy wszystkich marketach. Po wrzuceniu opakowania do maszyny łatwo można odzyskać kaucję. Podobny system może zostać wdrożony w naszym kraju.

Jak poinformowało money.pl Ministerstwo Środowiska, resort nie ma jeszcze projektu. Jednak podległa pod Jana Szyszkę Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska zleciła analizę dotyczącą możliwości wprowadzenia w Polsce systemu kaucyjnego dla opakowań szklanych i aluminiowych.

"Resort środowiska prowadzi prace analityczne dotyczące funkcjonowania systemu kaucji na niektóre rodzaje opakowań, obejmujące systemy stosowane w państwach europejskich. Od wyników tych analiz zależeć będzie ewentualne podjęcie działań legislacyjnych w tym zakresie" - informuje nas Ministerstwo Środowiska.

Gotową ekspertyzę dostarczyć ma firma Deloitte. Jej celem jest analiza, czy wprowadzenie obowiązkowych opłat za butelki i puszki jest w Polsce możliwe pod kątem finansowym, organizacyjnym i prawnym. Raport na ten temat Deloitte ma przesłać resortowi do 29 listopada.

Na obecną chwilę kaucja obejmuje tylko butelki szklane, ale nie jest obowiązkowa. Cena za opakowanie waha się od 35 gr do 50 gr. Po uzbieraniu kilku szklanych butelek kwota szybko robi się więc znacząca.

Zobacz także: Zobacz też: Zakaz handlu w niedzielę. Sklepy chcą zmian w Kodeksie pracy

Jak mówi nam Jerzy Ziaja z Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Recyklingu (OIGR), świadomość Polaków powoli się zmienia, ale sprzedawcy nie ułatwiają sprawy. Często proszą bowiem o paragon. Jeśli go nie mamy, butelka zwrotna trafia do śmietnika i klient płaci za nią dwa razy - przy zakupie i przy wywozie śmieci.

Zasady pobierania kaucji ustalają między sobą wprowadzający produkty w opakowaniach i sprzedawcy tych produktów. W takim przypadku kaucja jest elementem umowy cywilnoprawnej pomiędzy sprzedawcą, a klientem - opisuje Ministerstwo Środowiska.

Zmiana opłat za opakowania byłaby więc rewolucją na polskim rynku. To już nie producent czy sklep, ale prawo narzucałoby reguły.

Według przedstawiciela Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Recyklingu wprowadzenie obowiązkowych opłat za opakowanie to jeden z lepszych sposobów na walkę z zanieczyszczeniem środowiska. Powód? Nic nie motywuje konsumenta do recyklingu w lepszy sposób niż pieniądze.

- W momencie, gdy opakowanie nie ma żadnej wartości, ludzie pozbywają się go bez większego zastanowienia. Wprowadzenie kaucji w wysokości około 50 groszy nada wartość odpadowi. To pozwoli zastanowić się nad jego wyrzuceniem - mówi Jerzy Ziaja z OIGR.

Jak dodaje, nie można pozwalać na to, żeby opakowania, które są surowcem, trafiały do zmieszanych odpadów. Według OIGR system kaucyjny, który obowiązuje w Polsce, jest nieefektywny ekonomicznie i ekologicznie.

Z kolei Maciej Ptaszyński, dyrektor generalny Polskiej Izby Handlu, w rozmowie z "Rzeczpospolitą" wskazał, że pomysł obciążenia sklepów koniecznością wdrożenia systemu do recyklingu puszek ma swoje plus i minusy. Jego ocena zależy m.in. od tego, kto ponosiłby koszty ustawiania automatów, do których można by wrzucać zużyte puszki. Ptaszyński dodał, że małe sklepy nie mają wolnej powierzchni, jaka musiałaby zostać przeznaczona pod takie rozwiązania.

wiadomości
gospodarka
najważniejsze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(187)
Szymek
5 lata temu
Ja puszki zbieram i skupuje je ode mnie organizacja CP Recycling. Jednocześnie robię dobry uczynek i zarabiam. Można? Można.
Prawienormaln...
7 lat temu
" butelki, ale też puszki mają mieć obowiązkową kaucję " Nic nowego, tak powinno już być od dawna. W razie trudności - należy zapytać sąsiadów zza Odry. U nich to działa i nikt nie pyta o paragony, gdzie były kupowane. Opakowania i puszki są wspólne i wspólnie musimy oszczędzać.
suseł
7 lat temu
Butelki plastikowe również należy do tej kategori doliczyc.
t87y
7 lat temu
nasuwa się pytanie co ma alu do drewna ?
Edek
7 lat temu
Po co?Przecież żule dbają o recykling puszek.
...
Następna strona