Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Grynkiewicz
|

Bayer przejmuje Monsanto. "W Europie technologia GMO nie jest dobrze przyjmowana"

18
Podziel się:
Monsanto i GMO od lat budzą wielkie kontrowersje
Monsanto i GMO od lat budzą wielkie kontrowersje (Die Grünen Kärnten/CC/Flickr)

Bayer przejmuje Monsanto. - Nie będziemy wprowadzać do Europy nowych upraw GMO - poinformował prezes Bayer Crop Science Liam Condon.

To jedna z największych transakcji, Bayer ma wyłożyć na fuzję 66 mld dolarów. Zanim dojdzie do połączenia tych dwóch gigantów potrzebna jest jeszcze zgoda Komisji Europejskiej i innych instytucji. Jednak - jak zapewnił Condon - Bayer z transakcji nie ma zamiaru się wycofać.

Niemiecki koncern Bayer to m.in. producent aspiryny, ale także pestycydów. Amerykański koncern Monsanto, specjalizujący się m.in. w biotechnologii, jest największym wytwórcą genetycznie modyfikowanych nasion. Monsanto jest ponadto światowym producentem herbicydu, glifosatu, który pod nazwą handlową Roundup jest flagowym produktem tego koncernu.

Zobacz także: GMO było jednym z punktów zapalnych umowy CETA

O samej transakcji prezes Corp Science nie chciał wiele mówić. Poinformował, że zaliczka w wysokości 1,6 mld dol. została już wpłacona, a gdyby połączenie nie doszło do skutku, Bayer będzie musiał zapłacić odszkodowanie.

Wniosek do Komisji Europejskiej w sprawie wydania zgody na przejęcie Bayer złożył pod koniec czerwca 2017 r. Niemiecki koncern stara się też o udzielenie niezbędnych zezwoleń od ok. 30 instytucji. Dotychczas uzyskał ponad jedną trzecią wymaganych zgód.

GMO w Europie. Nowych upraw nie będzie, ale szkolenia tak

Condon zapytany przez PAP, czy po połączeniu się z Monsanto będzie chciał wprowadzić uprawy GMO do Europy, stwierdził, że nie. "W przeważającej części Europy technologia GMO nie jest dobrze przyjmowana. Nawet w konsekwencji przejęcia firmy Monsanto nie zamierzamy próbować wprowadzać produktów zmodyfikowanych genetycznie" - powiedział prezes Bayer Corp Science.

Zaznaczył, że Bayer jednak zamierza organizować spotkania m.in. takie jak to, które odbyło się kilka dni temu w Monheim, w siedzibie Bayer Corp Science. Ponad 100 dziennikarzy z całego świata rozmawiało na temat zrównoważonego rolnictwa. "Będziemy wyjaśniać, dlaczego technologia GMO jest ważna i jakie z niej wynikają korzyści" - dodał.

Według Condona rolnicy w różnych częściach świata, korzystający z tej technologii, zwiększają swoje plony przy niższym zużyciu pestycydów, nawozów, wody - i na mniejszych obszarach upraw. A zatem z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju, jest to "super" technologia.

W Unii Europejskiej do produkcji jest dopuszczona tylko uprawa kukurydzy bt MON t 810 odporna na szkodniki (omacnicę prosowiankę). Uprawia się ją głównie w Hiszpanii. W Polsce prawo zakazuje wysiewania roślin genetycznie modyfikowanych.

autor: Anna Wysoczańska

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(18)
Julita
7 lat temu
PRECZ Z MONSANTO!
Wacuś
7 lat temu
Nie lubię CONDONÓW...
fgd
7 lat temu
Modyfikuje sie rosliny przede wszystkim po to aby byly odporne na roundap. Zmodyfikowane rosliny chlona go jak gabke a co za tym idzie konsumenci rowniez. Nie musze dodawac ze nie jest najzdrowszym produktem.
elka
7 lat temu
Monsanto to powinno mieć trybunał międzynarodowy za zniszczenia ziem uprawnych na całym niemal świecie,a głównie w najbiedniejszych krajach gdzie ludzie mają małą świadomość tego co robią.Kary powinny doprowadzić do całkowitej upadłości tej firmy.Na znak protestu nie kupię od dziś niczego od Bayera.
realista
7 lat temu
Jeden koncern wykłada tyle pieniędzy ile wynosi roczny budżet Polski. Czy dalej wierzymy,że jesteśmy tygrysem lub zieloną wyspą?