Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Frączyk
|

Było "na wnuczka" teraz jest "na KNF". Komisja ostrzega przed fałszywymi urzędnikami

7
Podziel się:

Jak informuje Komisja Nadzoru Finansowego ostatnio coraz częściej zdarza się, że do zwykłych ludzi dzwonią osoby przedstawiające się jako urzędnicy KNF. Nie daj się nabrać. To próba wyłudzenia twoich danych osobowych.

W imieniu KNF dzwonią oszuści i wyłudzają dane osobowe
W imieniu KNF dzwonią oszuści i wyłudzają dane osobowe (East News)

Do Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) napłynęło ostatnio dużo sygnałów, dotyczących działalności osób, które podszywają się pod jego pracowników.

Dzwonią do zwykłych ludzi i "pod pozorem weryfikacji kosztów produktów, lub usług oferowanych przez podmioty nadzorowane, albo badania jakość obsługi klientów wybranego sektora rynku finansowego, wyłudzają dane osobowe wraz z informacjami na temat produktów i usług finansowych, z jakich korzysta ich rozmówca" - podała KNF w komunikacie.

Zobacz także: Ulepszona wersja oszustwa "na wnuczka"

Informują przy tym rozmówcę, że wykonują wszystko na zlecenie, w porozumieniu albo z upoważnienia organu nadzoru, powołując się na zlecenie Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) lub UKNF.

KNF w związku z tym przypomniała, że ani ona, ani UKNF nie upoważniają żadnych podmiotów zewnętrznych do wykonywania tego typu czynności. "Jeżeli dany podmiot informuje, że powyższe czynności wykonuje z upoważnienia lub w porozumieniu z KNF lub UKNF (w tym jeżeli dodatkowo oferuje np. produkty finansowe), należy niezwłocznie powiadomić o tym fakcie odpowiednie organy ścigania" - informuje Komisja.

Wymieniono przy tym konsekwencje jakie mogą grozić za takie praktyki. Kodeks karny za podawanie się za funkcjonariusza publicznego grozi grzywną, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Jeżeli jest to robione celem osiągnięcia korzyści majątkowej i ktoś niekorzystnie rozporządzi przez to własnym lub cudzym mieniem podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(7)
olek
6 lat temu
moj Boze co za naiwni ludzie
Qaz
6 lat temu
Zbyt skomplikowana sprawa dla polskich organów ścigania. Co innego jak mają frajera którego mogą torturować na komisarjacie
48
6 lat temu
KIEDY OKAŻE SIĘ , ŻE " POCZTA POLSKA S.A. " I JEJ UZURPOWANIE SOBIE PRAW - BEZ PODPISANIA UMÓW Z KLIENTAMI - PO FIRMACH PAŃSTWOWYCH - DZIAŁAJĄCYCH W MINIONYM USTROJU ......- DO WYDAWANIA POLECEŃ " URZĘDOWI SKARBOWEMU " KTÓRY POSŁUSZNIE KRADNIE PIENIĄDZE Z KONT POSZKODOWANYCH /ZABÓR BEZ ZGODY / NA RZECZ TEJ WŁAŚNIE SPÓŁKI - KIEDY TO WSZYSTKO OKARZE SIĘ ......LIPĄ !!!??
ja
6 lat temu
By uniknąć problemów finansowych, naciągaczy i oszustów, potrafić wykryć wszelkie pułapki potrzebna jest finansowa wiedza. Z choćby podstawami tejże wiedzy i zdrowym rozsądkiem można uniknąć czegoś takiego jak AmberGold, SKOKi czy kredyt frankowy. Tego raczej w szkole się nie uczy. Samemu trzeba coś się dowiedzieć/przeczytać/poświęcić czas. Słyszeliście o ksią żce „Eme rytura nie jest Ci potrezbna”? opisuje jak działają pieniądze, aby ludzie potrafili budować swoje majątki i ustrzegli się błędów finansowych.
alebaba
6 lat temu
Ludzie za głupią pacynkę z biedronki są gotowi oddać ostatni grosz, to za obiecankę w telefonie zrobią wszystko.