Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Frączyk
|

Idea Bank dostał ocenę od EuroRating. Wiarygodność na poziomie Millennium

4
Podziel się:

Agencja ratingowa EuroRating nadała bankowi Idea Bank zamówiony rating kredytowy na poziomie BB. Perspektywa ratingu została określona jako stabilna. Oznacza to, że wiarygodność jest na poziomie sześciu innych polskich banków, w tym Aliora, Millennium i Banku Pocztowego.

Idea Bank dostał ocenę BB z perspektywą stabilną, czyli podobnie jak Bank Millennium
Idea Bank dostał ocenę BB z perspektywą stabilną, czyli podobnie jak Bank Millennium (Wojciech Strozyk/REPORTER)

Agencja ratingowa EuroRating nadała bankowi Idea Bank zamówiony rating kredytowy na poziomie BB. Perspektywa ratingu została określona jako stabilna. Oznacza to, że wiarygodność jest na poziomie sześciu innych polskich banków, w tym Aliora, Millennium i Banku Pocztowego.

Poziom BB to dopiero dwunasty w kolejności rating, który mogła nadać agencja, jednak w Polsce tylko cztery banki zasłużyły na dopiero czwarty poziom A-, w tym giganty na krajowym podwórku: PKO BP i Pekao.

Idea Bank dostał ocenę BB z perspektywą stabilną, czyli podobnie jak Bank Millennium. Na nieco tylko wyższym poziomie BB+ sytuowane są przez EuroRating m.in. Alior Bank i Bank Pocztowy.

Na przyznaną bankowi ocenę wiarygodności pozytywny wpływ miał fakt, że marże operacyjne generowane przez grupę kapitałową Idea Banku, są jednymi z wyższych w sektorze bankowym. Wynika to po części z modelu biznesowego i oferty skierowanej do segmentu mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw.

Zobacz także: Ścięli Polsce rating i wywołali burzę. Dziś wcale się nie wycofują

Do silnych stron banku EuroRating zalicza wysoką innowacyjność, czyli wprowadzanie na rynek nowatorskich produktów oraz niestandardowe działania marketingowe.

Agencja jako zadowalające ocenia wyposażenie banku w kapitał. Wskaźnik finansowania aktywów Grupy kapitałem własnym utrzymuje się na stabilnym i dość bezpiecznym poziomie 10-12 proc. Również ogólny współczynnik wypłacalności TCR oraz współczynnik Tier1 mają zadowalające wartości.

Idea Bank finansuje akcję kredytową praktycznie w całości depozytami od klientów. Wskaźnik depozyty / kredyty na poziomie skonsolidowanym wynosi ok. 1,3-1,4 (na poziomie jednostkowym jest to ok. 1,1). Bank nie miał więc jak dotąd problemów z pozyskiwaniem finansowania akcji kredytowej z rynku.

Finansowanie kapitałem krótkoterminowym

EuroRating zwraca jednak uwagę na fakt, że około trzy czwarte aktywów grupy Idea Banku finansowane jest kapitałem krótkoterminowym (w ciągu roku zapada aż ok. 90 proc. depozytów), przy jednocześnie relatywnie znacznie dłuższych okresach obrotu aktywów operacyjnych (tylko ok. 20 proc. kredytów ma okres spłaty krótszy niż rok). Oznacza to, że działalność charakteryzuje się znaczącą luką terminową (płynnościową) między zapadalnością aktywów i pasywów. Agencja zaznacza jednak, że jest to zjawisko typowe dla polskiego sektora bankowego.

Do czynników ryzyka EuroRating zalicza również rosnący w ostatnich latach wskaźnik kredytów nieregularnych (NPL), który przekracza obecnie już 10 proc. i jest istotnie wyższy niż średnia dla polskiego sektora banków komercyjnych. Wynika to jednak w dużym stopniu z wyspecjalizowania się banku w obsłudze sektora mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, który charakteryzuje się podwyższonym ryzykiem.

Stabilna perspektywa ratingu oznacza, iż według obecnych ocen agencji ratingowej EuroRating nadany bankowi rating w horyzoncie kolejnych 12 miesięcy najprawdopodobniej nie powinien ulec zmianie.

Ratingi polskich banków od EuroRating Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Pozytywny wpływ na nadany bankowi rating kredytowy mogłyby mieć w perspektywie średnioterminowej: wzrost wartości wskaźnika finansowania aktywów kapitałem własnym lub współczynników wypłacalności.

Znaczenie będą miały też: poprawa jakości portfela kredytów, większe pokrycie rezerwami kredytów z utratą wartości, oraz wydłużenie średnich terminów zapadalności zobowiązań oraz zmniejszenie luki terminowej/płynnościowej między depozytami a kredytami, a także zwiększenie dywersyfikacji działalności Grupy.

Negatywnie na bieżący poziom ratingu Idea Banku mogłyby wpłynąć znaczące pogorszenie uzyskiwanych wyników finansowych, spadek wartości kapitału własnego oraz pogorszenie wskaźnika finansowania aktywów kapitałem własnym, lub współczynników wypłacalności.

EuroRating obserwować też będzie udział kredytów nieregularnych w łącznym portfelu kredytów oraz udział kredytów w aktywach, oraz pozycję płynnościową grupy (w tym w szczególności samego Idea Banku). Pod lupą będą też ewentualne wypłaty dywidend - gdyby były zbyt wysokie, mogłoby to wpłynąć na spadek oceny.

Idea Bank tworzy grupę kapitałową specjalizującą się w obsłudze małych przedsiębiorstw. Jest jedynym bankiem o takiej specjalizacji w Polsce i jak uważa bank, model biznesowy jest unikalny na skalę światową. W ciągu sześciu lat od powstania bank osiągnął 15-proc. udział w rynku kredytów dla małych firm.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
Rg
7 lat temu
Idea Bank, Getin Bank, Noble Bank, niby polskie banki, ale są to najbardziej złodziejskie banki, OSTRZEGAM
drutkow1
7 lat temu
Zmienicie w końcu to, że A- to jest siódmy, a nie czwarty rating? Czwarty to jest AA-.
TOMEK
7 lat temu
SZKODA, ŻE LUDZIE NIE ROZUMIEJĄ TEGO, ŻE ZAGRANICZNE BANKI SWOJE ZYSKI TRANSFERUJĄ ZA GRANICĘ, A CZY TO DOBRZE CZY ŹLE DLA KRAJU DLA NAS JEŚLI JEST MNIEJ PIENIĘDZY W POLSCE? DLATEGO WYBIERAŁEM POLSKI BANK
bella
7 lat temu
Pozycja Getinu stabilna i to jest dobry wynik;monitoruję takie info jako stały klient tego banku z kontem do lat. Nigdy nie trace.