Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Sebastian Ogórek
|

Polski gazociąg już w 2022 roku? Rząd ma ambitny plan

106
Podziel się:

Projekt Baltic Pipe i rozbudowy przepustowości Terminalu LNG będą uzupełnione o interkonektory na granicach, a cały ten system ma być gotowy do 1 października 2022 r., zapowiedział pełnomocnik rządu ds. kluczowej infrastruktury energetycznej Piotr Naimsk

Do zapewnienia bezpieczeństwa poza terminalem LNG potrzebny jest jeszcze gazociąg
Do zapewnienia bezpieczeństwa poza terminalem LNG potrzebny jest jeszcze gazociąg (ARTS_fox1fire/Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))

- Projekt Baltic Pipe i rozbudowy przepustowości Terminalu LNG będą uzupełnione o interkonektory na granicach, a cały ten system ma być gotowy do 1 października 2022 roku - zapowiedział pełnomocnik rządu ds. kluczowej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

- Projekt Baltic Pipe i rozbudowy przepustowości terminalu LNG będą uzupełnione o interkonektory na granicach. Cały system ma być gotowy do pierwszego dnia w roku gazowym 2022, tzn. do 1 października 2022 r. - powiedział Naimski podczas panelu podczas konferencji "Bezpieczeństwo surowcowe Polski" w Płocku.

Podkreślił, że "projekt Baltic Pipe jest na dobrej drodze". - Jeżeli chodzi o rynek gazu w Polsce, to najpierw będzie dywersyfikacja, potem będzie liberalizacja - wskazał.

Minister przypomniał, że z tzw. Bramy Północnej Polska planuje pozyskiwać 16-18 mld m3 gazu.

- Można powiedzieć, że po 2022 r. problem dostaw gazu dla polskiej gospodarki będzie rozwiązany - podsumował.

* Dzięki temu zwiększa się bezpieczeństwo energetyczne Polski *

Gazociąg Baltic Pipe, biegnący z Danii do Polski po dnie Morza Bałtyckiego, to jeden z pięciu elementów, który umożliwi połączenie polskiego systemu przesyłowego ze złożami na szelfie norweskim Morza Północnego. Pozostałe elementy projektu to gazociąg złożowy z systemu norweskiego na Morzu Północnym do punktu odbioru w systemie duńskim, rozbudowa istniejących zdolności przesyłowych w duńskim systemie lądowym, budowa tłoczni gazu Zealand w Danii oraz rozbudowa polskiego systemu przesyłowego, podano także.

Pod koniec września br. wiceminister energii Michał Kurtyka poinformował, że Gaz-System może przekazać do użytkowania układ zwiększający zdolności regazyfikacyjne Terminalu LNG do 7,5 mld m3 rocznie w 2020 r. Ewentualna budowa trzeciego zbiornika mogłaby zakończyć się w 2022 r.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(106)
Tomasz
6 lat temu
Ludzie ogarnijcie sie bo nie rozumiecie sytulacji geopolitycznej Polski Zrozumcie Polska musi to wszystko wybudowac i nawet nie musi kupowac gazu ale za sama swiadomosc tego ze rosjanie straca nasz rynek gazu plus mozemy go sprzedawać do europy środkowo-wschodniej czyli rosjanie moga stracic rynek gazu na 25mld3 Sama swiadomosc spowoduje obnizenie ceny w naszej czesci europy ludzie zrozumcie to Ja rusie zakreca gaz w naszej czesci europy to nie ma go skad sciagnac i musimy sie podporządkowac rosji a teraz a w 2022 moze powiedziec nie dziekuje :)
mike
6 lat temu
Trzeba być mocno na jaranym aby uwierzyć w takie bzdety !!! Polska jest malutkim odbiorcą gazu dla Rosji , a po za tym mają umowę z Chinami ( MILIARD LUDZI ) co najwyżej Polacy będą płacić więcej za gaz w imię idei wizji polityków ,pytanie tylko ulu Polaków to uszczęśliwi !!!! bo wmawianie nawet ciemnocie że Amerykański czy Norweski gaz będzie tańszy to nawet niedorozwinięty szympas nie uwierzy.
kol90
6 lat temu
No rzeczywiście Putin spać nie będzie mógł bo nasi amerykański gaz będą sprowadzać he he he. Wzruszy ramionami co zrobić jak głupki chcą kupować za wyższa cenę to niech kupują ich wybór. Inni w Europie lub Azji chętnie kupią tani ruski gaz.
jarosław1
6 lat temu
PAN Putin to na was s-r-aa rzadkim śmierdzącym kałłeem
MAJKI
6 lat temu
BĘDZIEMY MIELI GAZU TYLE CO OBECNIE DOBREGO WĘGLA.20-TY STOPIEŃ ZASILANIA CORAZ BLIŻEJ.
...
Następna strona