Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Bartosz Krzyżaniak
|

We wrześniu eksport wystrzelił. Ekonomiści zaskoczeni

60
Podziel się:

We wrześniu - zamiast deficytu - w obrotach handlowych z zagranicą zobaczyliśmy prawie miliardową nadwyżkę. To dobrze wróży wzrostowi gospodarczemu w trzecim kwartale.

Najpopularniejszym kierunkiem eksportowym dla polskich firm od lat są Niemcy. Trafia tam 27,4 proc. sprzedaży zagranicznej Polski
Najpopularniejszym kierunkiem eksportowym dla polskich firm od lat są Niemcy. Trafia tam 27,4 proc. sprzedaży zagranicznej Polski (TOMASZ RYTYCH/REPORTER)

We wrześniu w obrotach towarowych z zagranicą zobaczyliśmy prawie miliardową nadwyżkę. Eksport wzrósł o 12,5 proc. To dobrze wróży wzrostowi gospodarczemu w trzecim kwartale.

- Skala wzrostu eksportu jest imponująca - komentuje najświeższe dane GUS o handlu zagranicznym Piotr Bielski, ekonomista BZ WBK.

Wynika z nich, że we wrześniu eksport był o 994 mln euro większy od importu. Tak dużej nadwyżki nie było od kwietnia 2016 roku. Eksport wzrósł o 12,5 proc. Nie tego spodziewali się ekonomiści.

- Zamiast zobaczyć deficyt, widzimy nadwyżkę. I to bardzo solidną - mówi Bielski.

Zobacz także: Polskie firmy za granicą. Oto źródła ich sukcesu i największe zagrożenia

W handlu zagranicznym utrzymuje się ona już drugi miesiąc z rzędu - w sierpniu wyniosła 102 mln euro.

W ciągu trzech kwartałów eksport wyniósł 149,6 mld euro - to wzrost o 9,8 proc. Import był mniejszy (147,8 mld euro), ale rósł nieco szybciej (10,9 proc.). Nadwyżka wyniosła 1,86 mld euro wobec 3 mld euro rok wcześniej.

- Dane pokazują, że eksporterzy świetnie sobie radzą - mówi Piotr Kalisz, ekonomista Citi Handlowego.

Jego zdaniem na horyzoncie nie widać też dla nich żadnego niebezpieczeństwa. Wręcz przeciwnie, polski eksport jest wspierany mocnym wzrostem gospodarczym w Europie Zachodniej.

- Poza Niemcami wyraźnie rośnie eksport do Rosji, gdzie zauważalne jest odbicie po recesji - dodaje Kalisz.

Od stycznia do września eksport do Rosji wzrósł w ujęciu rocznym o ponad jedną piątą do 4,6 mld euro. Szybciej rósł tylko do USA - o 27,2 proc. (4,1 mld euro).

Jednak największym naszym partnerem handlowym są od lat Niemcy, gdzie trafiło 27,4 proc. polskiego eksportu i skąd pochodziło 23 proc. importu. Saldo wymiany handlowej z naszym zachodnim sąsiadem było dodatnie - wyniosło 30,2 mld euro wobec 25,3 mld euro rok wcześniej.

Zaskakujące dane o eksporcie we wrześniu mogą wpłynąć pozytywnie na dynamikę PKB w całym trzecim kwartale.

- Wpływ eksportu netto na wzrost gospodarczy był silniejszy, niż się dotąd spodziewaliśmy. Możliwe więc, że w trzecim kwartale będzie wyższy niż 4,4-4,5 proc., co zakłada konsensus rynkowy - uważa Piotr Bielski.

Piotr Kalisz mówi o 4,6-4,7 proc., co w ujęciu eurostatowym (uwzględniającym nieco inną metodologię) może oznaczać wzrost gospodarczy nawet powyżej 5 proc.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(60)
Bolszewia
6 lat temu
Tańsza złotówka i przenoszenie produkcji tej fizycznej z Chin szkoda tylko,że siedziby firm nam ociekają gdzie indziej.
yayacobyły
6 lat temu
No i ponad 220 mln VAT dodatkowo trzeba będzie eksporterom zwrócić. To jest sukces "ekspercie" Morawiecki.
SZALOM
6 lat temu
Żeby ci jaja z wysiłku nie strzeliły piszesz tu cuda na kiju a w Polsce drogo jak diabli a benzyna jaka droga i kto za te cuda myślisz płaci ??????
moje imię
6 lat temu
To żaden eksport, to Polacy wieją z dobytkiem na zachód.
Wojciech
6 lat temu
Kiedy zmniejszycie zus dla małych firm niech będzie naliczany od dochodu firmy, państwo zabija mikro przedsiębiorstwa. Zmniejszenie danin dla małych firm poprawi samozatrudnienie przyniesie nowe miejsca pracy co przełoży się na lepszą kondycję finansową zusu, ja to wiem wicepremier chyba też więc dlaczego tego nie zrobi. W Anglii są śmiesznie małe obciążenia dla firm jest ponadto wiele udogodnień przez co przedsiębiorczość mikro firm kwitnie i nie ma tam problemu z emeryturami.
...
Następna strona