Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Mateusz Ratajczak
Mateusz Ratajczak
|

KNF myśli o... "piaskownicy" dla spółek technologicznych. "KNF zmienia sposób patrzenia"

3
Podziel się:

Komisja Nadzoru Finansowego chce wspierać polskie spółki z pograniczna technologii i finansów. - KNF chciałaby być starszym bratem dla fintechu. Chcielibyśmy wspierać, zapewniać bezpieczne środowisko, edukować - zapewnia w rozmowie z money.pl Marek Chrzanowski, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego.

Marek Chrzanowski, przewodniczący KNF zapewnia, że jego instytucja zmienia sposób patrzenia na młode spółki technologiczne
Marek Chrzanowski, przewodniczący KNF zapewnia, że jego instytucja zmienia sposób patrzenia na młode spółki technologiczne (Krzysztof Olszewski, money.pl)

Komisja Nadzoru Finansowego chce wspierać polskie spółki z pograniczna technologii i finansów. - KNF chciałaby być starszym bratem dla fintechu. Chcielibyśmy wspierać, zapewniać bezpieczne środowisko, edukować - zapewnia w rozmowie z money.pl Marek Chrzanowski, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego.

- Zmieniamy swój sposób patrzenia na innowacje finansowe - zapewnia Marek Chrzanowski z KNF. Od początku roku Nadzór Finansowy sprawdzał, jakie bariery powstrzymują polskie firmy technologiczne przed rozwojem na rynkach finansowych. Jak zapewnia Chrzanowski, większość problemów było na bieżąco usuwanych.

KNF rozważa stworzenie w Polsce "piaskownicy regulacyjnej". To rozwiązanie, które pozwala nowym firmom - spółkom fintechowym - testować rozwiązania na ograniczonej grupie odbiorców.

Jednocześnie to czas na upewnienie się, że rozwiązanie jest zgodne z przepisami. Ewentualnie to czas, by zmienić przepisy, jeżeli te nie są dostatecznie dostosowane do szybko zmieniającej się rzeczywistości biznesowej. Takie rozwiązania istnieją m.in. w Wielkiej Brytanii czy Singapurze.

Tamtejszy regulatorze wychodzą z założenia, że lepiej pozwolić nowym spółkom z pogranicza finansów i technologii na działania, niż zabijać ich pomysł mocnymi regulacjami. Dlatego tworzą ściśle określone ramy testów. I to właśnie jest piaskownicą.

Przykładem firmy, która trafiła do "piaskownicy", jest polski Billon. On działa pod nadzorem brytyjskiego urzędu FCA. W środowisku kwestia stworzenia takiego rozwiązania pojawia się od kilkunastu miesięcy. Marek Chrzanowski z KNF jest przekonany, że rozwiązania można wprowadzić w Polsce.

- Zastanawiamy się nad formą tej piaskownicy. Są dwie: klasyczna i wirtualna. W ciągu roku powinniśmy już to wiedzieć - przekonuje.

O przyszłości sektora fintech money.pl z Markiem Chrzanowskim rozmawiał podczas imprezy Impact Fintech'17. W Katowicach, gdzie miało miejsce wydarzenie, pojawili się ludzie tworzący fintechy w Singapurze. Opowiadali o tamtejszej "piaskownicy".

- Regulatorze i ich wytyczne muszą być częścią ekosystemu mającego w DNA współpracę z fintechami - zaznaczała m.in. Stephanie Magnus, ekspert z kancelarii Baker McKenzie.

giełda
wydarzenie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
Leon
6 lat temu
jak zwykle teoretycy w akcji i to tacy, jak imć Morawiecki - po przeczytaniu jednej książki o ekonomii. Nadal w Polsce absolwent nie dostanie kredytu na firmę, jak nie ma domu po rodzicach itd. Albo krócej, KNF zmienia patrzene a urzędnicy z Urzędów Skarbowych krzyczą dawać ich! Fintechy pójdą tam gdzie mniejsze podatlki i np liniowe obciążenia oraz stabilność w przepisach jest! Inaczj mówiąc nawet Bułgaria nas przścigneła!
Gogo
6 lat temu
To samo powino dotyczyc wynalazczosci tej prawdziwej !!!
Jackie
6 lat temu
Do piaskownicy to bym wysłał tego pana...