Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Lis
|

Poważne oskarżenia pod adresem Morawieckiego. Kierowany przez niego bank pośredniczył w próbie przejęcia polskiej spółki przez Rosjan?

266
Podziel się:

W trakcie sejmowej debaty nad wyrażeniem wotum zaufania pod adresem Mateusza Morawieckiego padły poważne zarzuty. Szef klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej Sławomir Neumann zarzucił Morawieckiemu pośrednictwo w próbie przejęcia spółki Skarbu Państwa przez kierowany przez niego w 2013 r. bank.

Najmocniejszy atak na prmiera przypusćił szef klubu PO
Najmocniejszy atak na prmiera przypusćił szef klubu PO (Stefan Maszewski/REPORTER)

Szef klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej Sławomir Neumann zarzucił premierowi, że kierowany przez niego bank pośredniczył w próbie przejęcia spółki Skarbu Państwa przez Rosjan.

- To kariera od bankstera do premiera – mówił o Morawieckim Neumann. Kilkukrotnie w trakcie swojego przemówienia zarzucał premierowi, iż rząd, którym Morawiecki dopiero zaczyna kierować, "prowadzi prorosyjską politykę". – Zbyt dużo osób mówiących po rosyjsku jest blisko pana ministrów – dodał. Kilka minut później okazało się, że te przytyki były jedynie wstępem do wytoczenia cięższych dział.

Zobacz także: Zobacz też, co Morawiecki mówił o polskim kapitalizmie:

- Przedstawia się pan, jako patriota gospodarczy. Mówił pan o polskich czempionach, a ten patriotyzm nie przeszkadzał panu, by bank, którym pan kierował, a dokładnie dom maklerski tego banku, pośredniczył w próbie przejęcie Azotów Tarnów przez rosyjską spółkę Acron. Taki patriota. Boli? Miało boleć – mówił Neumann. Zarzut jest wyjątkowo poważny, ponieważ walka o utrzymanie Azotów pod kontrolą Skarbu Państwa była jednym z najgorętszych tematów latem 2012 r.

Internet potwierdza

Szybkie przeszukanie archiwów pokazało, że Neumann miał podstawy do rzucenia oskarżenia. "Rosyjska spółka Acron kupiła w wezwaniu 7 mln 715 tys. 131 akcji Zakładów Azotowych Tarnów - podał Dom Maklerski BZ WBK w lipcu 2012 r., który pośredniczył w wezwaniu. "Walory te stanowią 12,03 proc. wszystkich akcji spółki" - brzmi depesza PAP z 19 lipca, opublikowana na kilkunastu portalach biznesowych. Spółka ostatecznie nie trafiła w ręce Rosjan.

Co więcej, z informacji zdobytych przez money.pl wynika, że Rosjanie przy próbie przejęcia Azotów nie tylko korzystali z usług Domu Maklerskiego BZ WBK, ale także mieli otwarte możliwości finansowania transakcji z kredytu w tym banku.

O zarzuty pod adresem premiera zapytaliśmy jego otoczenie, jednak nie otrzymaliśmy dotychczas odpowiedzi.

#

Neumann przypomniał także, że Morawiecki "zachęcał do sprzedaży państwowego Ciechu prywatnym inwestorom”. - Kierowany przez pana bank, sfinansował tę transakcję (...) Tylko przypomnę, że prokuratura bada wątek prywatyzacji Ciech... - dodał polityk PO.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(266)
LexMOrawiecki
9 miesięcy temu
może warto zaktywizować komisję d.s. ruskich wpływów ? Kto mieczem wojuje....
Alusia
9 miesięcy temu
Dlaczego nas Polaków to nie dziwi? Osiem lat wystarczyło żeby rząd PiS doprowadził Polskę, polską gospodarkę, służbę zdrowia sądownictwo do ruiny.
Ula
2 lata temu
Panie Newman, skup się na tym co PO sprzedało, cały majątek Polski, a nie na tym czego Pan Morawiecki nie sprzedał. Chcecie władzy aby dokończyć dzieła., nigdy, przenigdy.
Franek
3 lata temu
Pan Morawicki to prawdziwy Premier i Patriota Polski, natomiast Neumann broni każdego szkodnika Polski jak Konstytucji a POzatym to nie Polak ma jakieś Niemieckie Nazwisko.
kumcio
5 lata temu
westa isic tez weszla na gpw przez WBK.
...
Następna strona