Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Bartosz Krzyżaniak
|

Ważny kontrakt Lotosu. W 2018 r. co najmniej pięć ładunków ropy przybędzie z USA

10
Podziel się:

Grupa Lotos podpisała umowę terminową na dostawę amerykańskiej ropy naftowej do rafinerii w Gdańsku, poinformowała spółka. Kontrakt przewiduje dostarczenie drogą morską w 2018 r. minimum 5 ładunków ropy, dodano.

To pierwsza w historii Polski umowa terminowa na dostawy ropy naftowej ze Stanów Zjednoczonych - informuje spółka
To pierwsza w historii Polski umowa terminowa na dostawy ropy naftowej ze Stanów Zjednoczonych - informuje spółka (Lotos / materiały prasowe)

Grupa Lotos podpisała umowę terminową na dostawę amerykańskiej ropy naftowej do rafinerii w Gdańsku. Kontrakt przewiduje dostarczenie drogą morską w 2018 r. minimum 5 ładunków ropy.

- To pierwsza w historii Polski umowa terminowa na dostawy ropy naftowej ze Stanów Zjednoczonych. Od kilkunastu miesięcy Lotos konsekwentnie realizuje swoje założenia strategiczne w zakresie zwiększania bezpieczeństwa Polski w sektorze energii poprzez otwarcie się na zupełnie nowe, bezpieczne kierunki dostaw - powiedział Marcin Jastrzębski, prezes Lotosu, cytowany w komunikacie.

Zobacz też: Rewolucja ropy naftowej

Jak tłumaczy spółka, obecnie co piąta baryłka ropy naftowej przerobiona przez rafinerię Lotosu pochodzi z kierunku innego niż wschodni. "Dywersyfikacja surowcowa jest istotnym środkiem w procesie zapewnienia stabilnych dostaw ropy naftowej do rafinerii Grupy Lotos oraz optymalizacji kosztów produkcji".

- We wrześniu spółka sprowadziła w ramach kontraktów spotowych (jednorazowych) ropę naftową Hibernia z Kanady, w listopadzie gatunek Domestic Sweet (DSW) z USA, a w najbliższych dniach oczekuje kolejnego tankowca z amerykańską ropą WTI Midland. Wszystkie dostawy surowca zostały przetransportowane do rafinerii drogą morską poprzez Naftoport w Gdańsku - czytamy w komunikacie.

Wcześniej Lotos przerabiał również ropę z Iranu, Arabii Saudyjskiej, Ameryki Łacińskiej czy Afryki Północnej i Zachodniej. Do bieżącej produkcji wykorzystuje też surowiec wydobywany przez spółki zależne z grupy kapitałowej z własnych złóż na Bałtyku i na Litwie oraz pozyskiwany od innych dostawców z polskich złóż lądowych, a także z Morza Północnego.

Grupa Lotos jest zintegrowanym pionowo koncernem naftowym, który zajmuje się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej, jej przerobem oraz sprzedażą hurtową i detaliczną wysokiej jakości produktów naftowych. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży Grupy Lotos wyniosły w 2016 roku 20,9 mld zł.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(10)
mojeimie
6 lat temu
ogrzewanie ruskim gazem jest 3 razy tańsze niż centralne z polskiego pecu z sieci miejskiej. czy ten pan o krzywych ustach z pisu może to wytłumaczyć i dlaczego nas nie broni przed polskimi złodziejami.
stan
6 lat temu
Te pięć ładunków ropy z USA to jaki to %w ogólnym imporcie ropy a może to promil ?
Opp
6 lat temu
Ile kosztuje Janowska a ile ruską to istotne a reszta to bzdury o tej dywersyfikacji
klara
6 lat temu
Jaka cena ropy ? Pewnie taniej niż z Rosji, co ? Ktoś wie ?
ober
6 lat temu
Tylko pytanie czy na stacjach będzie taniej czy drożej?