Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Fitch o uruchomieniu artykułu 7 wobec Polski. Na razie nie ucierpimy, problemy będą za kilka lat

76
Podziel się:

Uruchomienie artykułu 7 wobec Polski nie powinno mieć na razie wpływu na polską gospodarkę ani na kondycję finansów publicznych - prognozuje agencja ratingowa Fitch. Jej eksperci alarmują jednak, że źle to rokuje dla rozpoczęcia dyskusji dotyczącej następnej perspektywy finansowej UE.

Po 2021 roku rząd mógłby stracić część funduszy unijnych.
Po 2021 roku rząd mógłby stracić część funduszy unijnych. (Slawomir Kaminski / Agencja Gazeta)

"Według Fitch wprowadzenie sankcji jest bardzo mało prawdopodobne, ponieważ wymagałoby to jednomyślności wśród państw UE. Polska może liczyć przynajmniej na wsparcie Węgier, gdzie rządząca partia Fidesz prawdopodobnie wygra wybory powszechne wiosną przyszłego roku. Może też liczyć na wsparcie innych sympatyzujących z nią państw" -czytamy w czwartkowym komunikacie agencji.

Fitch zaznacza jednak, że główne ryzyko związane z rosnącym napięciem w relacjach Polska-UE wiąże się z rozdysponowaniem unijnych środków podczas następnej perspektywy finansowej (czyli na lata 2021-2027).

Zobacz także: Zobacz też: Prezydent: podpiszę ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa

"Cięcia środków unijnych albo dodatkowe warunki dotyczące ich wykorzystania zwiększyłyby skutki wyjścia Wielkiej Brytanii, jednego z największych płatników netto do budżetu UE. Polska jest największym odbiorcą środków unijnych w ujęciu nominalnym - otrzymała alokację w wysokości 86 mld euro w obecnym cyklu (2014-2020), tj. ekwiwalent 19 proc. PKB za 2017 r. Niższe wpływy środków unijnych uderzyłyby we wzrost, a jeśli rząd zrekompensowałby część utraconych funduszy zaciągając dług, osłabiłoby to finanse publiczne" - czytamy dalej w komentarzu Fitch.

Rozmowy w sprawie nowego okresu finansowego UE rozpoczną się wiosną 2018 r.

Fitch przypomniał, że 8 grudnia podtrzymał rating suwerenny Polski na poziomie A- z perspektywą stabilną.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(76)
Leron
6 lat temu
te środki unijne to zaledwie 3% pkb rocznie... biorąc pod uwagę ile obostrzeń (często szkodliwych dla rozwoju gospodarki) musimy dopilnować to naprawdę nie ma co się bać, odrobimy to w inny sposób.
sPiSkowiec
6 lat temu
Za kilka lat będą rządzić już inni i na nich zwali się winę.
sojusznik
6 lat temu
nie za kilka lat tylko kilka dni
karol
6 lat temu
artykul 7 jest niezgodny z konstytucja wiec unia nie ma prawa go stosowac.zacznijcie przestrzegac konstytucje od siebie,a potem pouczajcie innych.jezeli ktos dal wam takie prawo pouczania bo chyba ten twor tez jest niekonstytucyjny.
Jurek
6 lat temu
Oj ciemny ludzie dlaczego zawsze musicie być najmądrzejsi a później płakać hahaha kaczor Was naprowadzi
...
Następna strona