Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Mateusz Ratajczak
Mateusz Ratajczak
|

Oto, jak pieniądze z Unii Europejskiej zmieniły Polskę. Lista zakończonych projektów jest imponująca

49
Podziel się:

28 miliardów euro, 3500 inwestycji w całej Polsce. To statystyka tylko jednego unijnego programu. Lista zakończonych modernizacji doskonale pokazuje, jak Unia Europejska zmieniła Polskę. I pokazuje, czy warto w niej być. Komisja Europejska przelała Polsce ostatnie pieniądze z programu Infrastruktura i Środowisko w latach 2007 - 2013. Dostaliśmy pełną kwotę, co oznacza, że Komisja nie ma zastrzeżeń do wydatków.

Drogi, szkoły, szpitale - to tylko kilka przykładów zakończonych inwestycji ze środków unijnych
Drogi, szkoły, szpitale - to tylko kilka przykładów zakończonych inwestycji ze środków unijnych (Jacek Bereźnicki)

28 miliardów euro, 3,5 tysiąca inwestycji w całej Polsce. To statystyka tylko jednego unijnego programu. Lista zakończonych modernizacji doskonale pokazuje, jak Unia Europejska zmieniła Polskę. I pokazuje, czy warto w niej być. Komisja Europejska przelała Polsce ostatnie pieniądze z programu Infrastruktura i Środowisko za lata 2007 - 2013. Dostaliśmy pełną kwotę, co oznacza, że Komisja nie ma zastrzeżeń do wydatków.

1417 kilometrów autostrad i dróg ekspresowych. W tym A1 z łodzi do Gdańska, autostrada Wrocławia, czy S3 od Gorzowa Wielkopolskiego do Nowej Soli. Przebudowa 8 najważniejszych lotnisk w Polsce. We Wrocławiu, Gdańsku, Rzeszowie, Poznaniu, Katowicach, Szczecinie, Krakowie oraz Warszawie. Do tego 1200 kilometrów linii kolejowych i 440 sztuk wagonów oraz całych zespołów trakcyjnych. 15 tys. kilometrów sieci kanalizacyjnej, 2,5 tys. kilometrów sieci gazociągów i termomodernizacja 570 obiektów. W tym szpitali i szkół. To nie lista sukcesów żadnego z poprzednich rządów. To lista projektów, które udało się zakończyć dzięki pieniądzom z programu Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) w latach 2007-2013.

22 i 28 grudnia do Polski wpłynęło w dwóch transzach w sumie ponad 1,4 mld euro. To płatność końcowa ze strony Komisji Europejskiej i ostateczne rozliczenie właśnie tego programu. O przelewach poinformowało Ministerstwo Rozwoju.

Zobacz także: Zobacz także: Prezydent Andrzej Duda: Warto być w Unii Europejskiej

- Płatność oznacza, że z sukcesem udało się zakończyć realizację największego programu polityki spójności w historii Unii Europejskiej – tłumaczy wiceminister rozwoju Witold Słowik, który jest cytowany w komunikacie Ministerstwa Rozwoju.

Dlaczego pieniądze do Polski trafiły właśnie teraz? Wszystko przez sposób rozliczania środków. - W trakcie realizacji Komisja Europejska refunduje nam 95 proc. wydatków. Pozostałe 5 proc. wypłaca już po zamknięciu programu i sprawdzeniu, czy nie było jakichś nieprawidłowości - wyjaśnia wiceminister.

Jak przypomina resort rozwoju, Program Infrastruktura i Środowisko 2007-2013 był największym w historii UE programem operacyjnym polityki spójności.

W sumie Polska wydała 28 mld euro na 3,5 tys. inwestycji. To drogi, koleje, transport publiczny, ochrona środowiska, energetyka, zdrowie, kultura, szkolnictwo wyższe. Przykłady? Można mnożyć.

To te środki pozwoliły na konserwację Jagiellońskiej Biblioteki Cyfrowej. W ten sposób udało się ocalić przed utratą unikatowe zbiory biblioteczne. To również z tych pieniędzy powstawało Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(49)
Witold
6 lat temu
Tylko mogę pogratulować, Ale nie rozumiem jak to się ma z wysyłkami rządu żeby się z tobą szczodra Unią pokłócić.
sd
6 lat temu
Pomogli nam jak Watykan inkwizycją.
Parafianin
6 lat temu
Przedstawiana informacja obejmuje tylko j e d e n program Spójności (nadzorowany przez polską komisarz) i tylko część kwoty. Kto i kiedy przedstawi resztę czyli całość problemu. Przy okazji: kiedy "niektórzy" zaczną wreszcie czytać "ze zrozumieniem" oficjalne informacje w takich sprawach. Wynika z nich, że udział funduszy z UE jest znacznie (wielokrotnie) większy niż wkład (dopłatydo inwestycji) własny + składki Polski do wspólnej kasy UE. Poza tym może sobie odpowiedzą na pytanie: ile to Polska wydała "sama na siebie" przed wejściem do Unii i co z tego wychodziło? A "wera" być może przyjmie do wiadomości, że tania siła robocza była jest i będzie tam, gdzie nie ma nowych miejsc pracy i słabe szkolnictwo zawodowe.
antykomuchowa
6 lat temu
Powiedzcie to pisowcom którzy i tak powiedzą że unia nas tylko okradała i wyzyskiwała a Polska płaci tam ogromne sumy i nic w zamian nie dostaje. Wszystko kradną Niemcy a do tego każą nam wszystko co my nie chcemy . I w ogóle unia nam wszystko zabiera, kradnie wręcz a biedni ludzie w Polsce nie mają na chleb tak nas okradają i niszczą że tylko szara strefa jeszcze jakoś zipie a inni co mają coś to są złodzieje ,Żydzi lub Niemcy w przebraniu .
wera
6 lat temu
Co za kłamstwa, to są nasze pieniądze, z naszych składek, do Unii w sumie wpłaciliśmy więcej niż nam oddali jako "dotacje". Unia zahamowała w Polsce rozwój klasy średniej, zrobiła z nas źródło taniej siły roboczej i rynek zbytu dla bubli niemieckich i francuskich!!
...
Następna strona