Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Nastroje w strefie euro najlepsze od 2000 roku

6
Podziel się:

Jeszcze nie tak dawno temu wieszczono rozpad strefy euro. Teraz mało kto o tym pamięta.

Przedsiębiorcy z krajów strefy euro zapomnieli już o problemach gospodarczych sprzed lat.
Przedsiębiorcy z krajów strefy euro zapomnieli już o problemach gospodarczych sprzed lat. (Hermann Bredehorst)

Przedsiębiorcy z krajów strefy euro zapomnieli już o problemach gospodarczych sprzed lat. Badania Komisji Europejskiej wskazały, że nastroje w firmach są najlepsze od 17 lat.

Jeszcze nie tak dawno temu wieszczono rozpad strefy euro. Teraz okazuje się, że nastroje w gronie przedsiębiorców z krajów posługujących się wspólną walutą nie były tak dobre od 17 lat. Mierzący to indeks osiągnął najwyższą wartość od 2000 roku - donosi agencja Bloomberg.

Badanie nastrojów przeprowadza Komisja Europejska. Bazuje w tym na prognozach rozwoju sektora przemysłowego i usługowego w krajach strefy euro. Ankietowanych jest blisko 25 tys. firm.

Indeks przyjął wartość 116 pkt, co jest sporą niespodzianką. Ekonomiści spodziewali się wyniku na poziomie 114,8 pkt wobec 114,6 pkt miesiąc wcześniej.

Jeszcze kilka lat temu wskaźnik wskazywał wartości poniżej 90 pkt, a w kulminacyjnym momencie kryzysu finansowego sprzed dekady zaledwie 70 pkt.

Indeks nastrojów w strefie euro

To kolejne dane potwierdzające dobry kierunek, w którym zmierzają gospodarki krajów strefy euro. W ubiegłym tygodniu niezależna firma IHS Markit opublikowała raport, z którego wynika, że aktywność przedsiębiorstw w eurolandzie była w grudniu na najwyższym poziomie od 1997 roku, czyli od momentu, gdy prowadzi badania na ten temat.

W obu przypadkach statystyki mają charakter "miękki" - wynikają z opinii zebranych w ankietach. Ostatnio nie brakowało jednak i twardych dowodów na solidne odbicie gospodarcze po poprzednim kryzysie.

Przypomnijmy, że PKB strefy euro w trzecim kwartale 2017 roku rosło w tempie 2,6 proc., co oznacza najlepszy wynik od dekady.

gospodarka
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
myślący
6 lat temu
zarobisz w euro za granicą, zamieniasz w banku w Polsce na złotówki. Dostajesz np. 4 zł. Chcesz kupić w banku -- teraz 4,20. zarabia na kursie bank. Większość udziałów w bankach mają obcy, więc nielepiej mieć tylko euro. I jeszcze te obawy przed kursowymi wahaniami.
EURO>zloty
6 lat temu
Polacy nie uczą się ekonomii i trzymają się złotówki jak rzepy. Mówia o miłości do złotówki. Jednocześnie chętnie przeszliby na euro w stosunku 1:1. Ciekawe, co zrobią ze złotymi, gdy za 1 euro przyjdzie płacić 5 zł, a przy tej polityce będzie to już w tym roku.
malkontent
6 lat temu
Na obecną unię spoglądam podobnie jak na cnotę - z nadzieją, wyczekując upadku...
aaa
6 lat temu
W 2019 roku do eurostrefy powinny przystąpić: Chorwacja, Rumunia i Bułgaria.
proponuję
6 lat temu
[QUOTE] Badania Komisji Europejskiej wskazały, że nastroje w firmach są najlepsze od 17 lat. [/QUOTE] Niech najlepiej powiedzą oldboje jakie mają nastroje !? To będzie prawdziwe odzwierciedlenie nastrojów !