Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Anna Tylec
|
aktualizacja

Zmiana formy opodatkowania - przejście na podatek liniowy

2
Podziel się:

Podatek liniowy to jedna z form opodatkowania dochodu z działalności gospodarczej. Zakłada on jednolitą stawkę podatku w wysokości 19 proc. niezależnie od dochodów i opłaca się głównie przedsiębiorcom osiągającym roczny przychód wyższy niż 100 tys. zł. Jak i do kiedy podatnik może zmienić formę opodatkowania na podatek liniowy?

Podatek liniowy to jedna z kilku form opodatkowania dochodu z działalności gospodarczej
Podatek liniowy to jedna z kilku form opodatkowania dochodu z działalności gospodarczej (Fotolia)

Czym jest podatek liniowy?

Podatek liniowy to forma rozliczenia podatkowego z fiskusem z dochodów z działalności gospodarczej. Według tej metody wysokość podatku dochodowego jest proporcjonalna do wysokości podstawy opodatkowania i wyliczana jest według stałej stawki 19 proc. Rozliczany jest on na druku PIT-36L.

Oprócz podatku liniowego przedsiębiorca może wybrać inne formy opodatkowania. Pierwsza podstawowa metoda to zasady ogólne, czyli skala podatkowa (17 proc. lub 32 proc.). Inne to ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Od 2022 r. wraz ze zmianami związanymi z Polski Ładem przedsiębiorcy nie mogą natomiast wybierać karty podatkowej. W przypadku zasad ogólnych wybór metody rozliczania z fiskusem jest domyślny, natomiast zmiana formy opodatkowania na jedną z pozostałych wymaga przedstawienia przez przedsiębiorcę oświadczenia.

Podatek liniowy, podobnie jak inne metody rozliczenia z urzędem skarbowym za przychód z działalności, ma swoje wady i zalety. Plusem takiej formy jest stały próg podatkowy w wysokości 19 proc. niezależnie od uzyskanego przychodu. Poza tym rozliczając się metodą podatku liniowego, można wpłynąć na wysokość opodatkowanej kwoty poprzez zwiększenie kosztów uzyskania dochodu, a także korzystać z kredytu podatkowego czy uproszczonej formy odprowadzania zaliczek.

Przedsiębiorca wybierający opodatkowanie liniowe może też odliczyć od dochodu składki na ZUS. Od 2022 r. osoby korzystające z podatku liniowego czeka jednak kilka zmian. Przede wszystkim uderzy ich zmiana sposobu rozliczenia zaliczek na ubezpieczenie zdrowotne. Od 1 stycznia bieżącego roku liniowcy nie mogą dłużej odliczać składek zdrowotnych od podatku dochodowego.

Co więcej, płatnik nie ma prawa korzystać z ulg podatkowych, np.ulg na dziecko czy rehabilitacyjnej ani rozliczać wspólnie PIT z małżonkiem albo jako samotny rodzic. Inną niedogodnością jest z kolei konieczność prowadzenia księgi przychodów i rozchodów.

Podatek liniowy – dla kogo?

Podatek liniowy opłaci się przede wszystkim osobom prowadzącym działalność, której zyski przekraczają 100 tys. zł w skali rocznej. Z tej formy opodatkowania skorzystać mogą również osoby osiągające dochody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną (spółki cywilne, jawne czy partnerskie).

Korzyści osiągną także jedynie te osoby, których dochód pochodzi tylko i wyłącznie z własnej działalności oraz przedsiębiorcy nierozliczający się ze współmałżonkiem czy niekorzystający z ulg na dzieci. Warto zatem pamiętać, że przedsiębiorca ma prawo do wyboru formy opodatkowania, która będzie dla niego najkorzystniejsza.

Jak zgłosić zmianę formy opodatkowania na podatek liniowy?

Zmianę sposobu rozliczania z fiskusem na podatek liniowy należy zgłosić za pomocą formularza CEIDG-1 we właściwym urzędzie miasta lub gminy. Możliwe jest również zgłoszenie zmiany formy opodatkowania drogą elektroniczną za pomocą Profilu Zaufanego.

Wiąże się to z faktem, że o ile każdy podatnik domyślnie rozliczany jest według skali podatkowej, o tyle inne formy opodatkowania, wymagają złożenia specjalnego oświadczenia. Jeśli dana forma okaże się niekorzystna dla przedsiębiorcy, może on dokonać kolejnej zmiany.

W tym jednak przypadku podatnik powinien sporządzić samodzielnie pismo zawierające dane takie jak: imię i nazwisko podatnika, jego adres zamieszkania oraz NIP, adres urzędu skarbowego, do którego kieruje on pismo, rok będący rokiem podatkowym rozliczanym według nowej formy, krótki opis i datę rozpoczęcia prowadzenia działalności oraz jej symbol PKD.

Do kiedy zgłosić przejście na podatek liniowy?

Zgodnie z przepisami obowiązującymi w 2022 r. chęć zmiany formy opodatkowania i przejścia na podatek liniowy należy zgłosić w terminie:

  • do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnięto pierwszy przychód w danym roku podatkowym lub
  • do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy przychód osiągnięto w grudniu, a więc w ostatnim miesiącu roku podatkowego.

Oznacza to, że podatnicy, którzy zechcą po raz pierwszy skorzystać z tej formy opodatkowania, będą zobowiązani dostarczyć wnioski dopiero w miesiącu następującym po miesiącu, w którym osiągnęli pierwszy przychód.

Przejście na podatek liniowy w trakcie roku

Zmiana formy opodatkowania możliwa jest po każdym roku podatkowym, co oznacza, że przedsiębiorca co rok może wybierać inną, najbardziej dla niego korzystną formułę.

W przypadku podatku liniowego, ryczałtu i skali podatkowej możliwość taka zachodzi jedynie w momencie zarejestrowania nowej działalności gospodarczej. Przedsiębiorca, który zrobi to w 2022 r., zobowiązany jest do złożenia stosownego oświadczenia naczelnikowi właściwego urzędu skarbowego najpóźniej do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód.

Od 2022 roku nie można również wybierać już formy opodatkowania w formie karty podatkowej. Korzystać z niej mogą wyłącznie ci podatnicy, którzy płacili ją w 2021 roku. Możliwe jest jednak zrezygnowanie z karty podatkowej do 20 stycznia 2022 roku poprzez złożenie właściwych oświadczeń do naczelnika urzędu skarbowego.

W świetle prawa możliwe jest także przejście na podatek liniowy poprzez zamknięcie na stałe jednej działalności i rozpoczęcie w ciągu roku kolejnej, jednak należy pamiętać, że zasadność tego działania może być różnie interpretowana przez lokalny urząd skarbowy.

działalność gospodarcza
porady
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(2)
Alojzy
5 lata temu
autor myli przychód z dochodem, proponuję otworzyć wikipedię zanim napisze się artykuł
Trzeźwy obywa...
6 lat temu
To jest forma opodatkowania dla zamożnych ludzi. Naprawdę bogaci prawie nic nie płacą. Biedota myśli, iż kiwa system, podczas gdy to ona jest najbardziej dojona.