Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Banki sprawdzą, czy ich pracownicy nie byli karani. Rząd szykuje nowe prawo

55
Podziel się:

Banki i inne instytucje finansowe, jak na przykład SKOK-i, dostaną nowe uprawnienia. Będą mogły sprawdzić, czy ich pracownicy i kandydaci do pracy nie są karani.

Banki będą mogły prześwietlić swoich pracowników.
Banki będą mogły prześwietlić swoich pracowników. (E. Vidal/Isopress-Senepart)

Taki ma być efekt nowych przepisów, które w środę przyjął rząd. Projekt ustawy o zasadach pozyskiwania informacji o niekaralności osób ubiegających się o zatrudnienie i osób zatrudnionych w podmiotach sektora finansowego wyszedł z Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

Zgodnie z jego zapisami, instytucje finansowe będą mogły poprosić osoby zatrudniane i już pracujące o dostarczenie informacji, czy były skazane prawomocnym wyrokiem sądu za wskazane w projekcie ustawy przestępstwa.

Banki, SKOK-i czy zakłady ubezpieczeń będą mogły poprosić kandydatów i pracowników albo o samodzielnie przygotowane oświadczenie, albo dostarczenie wypisu z Krajowego Rejestru Karnego. Będą musiały jednak ponieść opłaty związane z przygotowaniem takiego wypisu.

Zobacz także: Zobacz też: Polskie banki wejdą na rynki zachodnie

Nowe przepisy mają dotyczyć nie tylko pracowników i kandydatów, ale też osoby współpracujące z instytucjami finansowymi - outsourcerów czy agentów ubezpieczeniowych. Oprócz banków, SKOK-ów i firm ubezpieczeniowych, przepisy będą też obowiązywać wobec pracowników NBP, KNF, BFG, Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego i Biura Rzecznika Finansowego.

Badanie ma dotyczyć osób zatrudnianych lub już zatrudnionych na stanowiskach związanych z: zarządzaniem mieniem podmiotu sektora finansowego lub osób trzecich, dostępem do informacji prawnie chronionych lub z podejmowaniem decyzji obarczonych wysokim ryzykiem utraty mienia tego podmiotu lub osób trzecich bądź wyrządzeniem im innej znacznej szkody - czytamy w komunikacie Centrum Informacji Rządowej.

W praktyce chodzi o lepszą ochronę interesów podmiotów sektora finansowego oraz ich klientów (przez poszerzenie możliwości zapobiegania nadużyciom w tym obszarze), a w konsekwencji zwiększenie bezpieczeństwa obrotu - podaje CIR.

banki
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(55)
Karol 1952
6 lat temu
Jak awansowałem w firmie na lukratywne stanowisko to Firma też wysłała do urzędu (1982 rok) zapytanie o NIEKARALNOŚCI, bo przechodząc na emeryturę dostałem zawartość moich akt na pamiątkę i takowy druk tam się znajdował !
gosc
6 lat temu
Ale jaja To obecni rządzący nie wiedzą ,że takie przepisy już istnieją , i wciskają ciemnemu ludowi kit. Och jacy to oni praworządni . Żal D>>E ściska. Patrzcie nowe przepisy wymyslili ,a ile za nie Wzięli kasy , bo przecież nad tym pracowali. Ja za komuny musiałam mieć już zaswiadczenie o niekaralności jak przyjmowałam się do pracy a był to rok 1971 Oj ciemny suwerenie.
Krzysztof
6 lat temu
CO ZA BZDURY...POD KONIEC LAT 90 TYCH ZACZAŁEM PRACĘ W BANKU,PIERWSZYM DOKUMENTEM BYŁ ZAŚWIADCZENIE O NIE KARALNOŚCI...
Złysort
6 lat temu
I jakie to nowe przepisy? Sięgnijcie pacany w przeszłość i zobaczycie, że bez wypisu z centr.rejestru skazanych nie było pracy odpowiedzialnej w sektorze publicznym. Ciamajdy wymyślają "nowe".
bareja wieczn...
6 lat temu
Banki sprawdzą czy ktoś nie był karany za oszukiwanie klientów przy wciskaniu produktów bankowych.
...
Następna strona