Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Banki zamykają oddziały i zwalniają pracowników. W rok ubyło ponad 4 tys. etatów

77
Podziel się:

Zwolnienia to sposób na oszczędności w obliczu spadających zysków.

Oddziały banków coraz częściej świecą pustkami
Oddziały banków coraz częściej świecą pustkami (jepoirrier/flickr (CC BY-SA 2.0))

Banki zatrudniają w Polsce ponad 164 tys. osób. To duży pracodawca, ale systematycznie zwalniający pracowników. Szczególnie ubiegły rok był pod tym względem trudny. Redukcja etatów to sposób na oszczędności w obliczu spadających zysków.

W 2008 roku banki zatrudniały 181 tys. osób. Był to historyczny rekord. Otwierano oddział przy oddziale, sprzedawano kredyt frankowy za frankowym. Po blisko dekadzie, na koniec 2017 roku, sytuacja pracowników w bankowości nie wygląda już tak dobrze.

Z najnowszych danych Komisji Nadzoru Finansowego wynika, że na koniec 2017 roku w bankach zatrudnionych było 164 385 osób - najmniej od kilkunastu lat.

Tylko w ciągu ostatnich 12 miesięcy pracę straciło netto 4436 osób (uwzględniając też nowo przyjętych pracowników). Najgorsze były kwiecień, maj i grudzień, gdzie zatrudnienie spadało o blisko 500 etatów.

źródło: KNF

Zwalniani są przede wszystkim pracownicy w oddziałach (ponad 5 tys.). Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w centralach, gdzie w tym czasie przybyło ponad 500 miejsc pracy. Na koniec grudnia w centralach banków pracę miało 76 904 osoby. W oddziałach było ich 87 115.

Te zmiany mają bezpośredni związek z kurczącą się liczebnością oddziałów. Bankowość elektroniczna jest już na tyle powszechna, że nie ma potrzeby utrzymywania tak wielu punktów obsługi klienta. Ich liczba spadła w ciągu ostatniego roku z 7048 do 6644, podczas gdy w szczytowym momencie 2012 roku było ich ponad 7,5 tys.

Zobacz także: Alior Bank chce dalej się rozwijać dzięki innowacjom

Przyczyn zwolnień i ograniczania liczebności oddziałów należy szukać nie tylko w unowocześnianiu obsługi bankowej. Swoje zrobiły też nowe przepisy. Nałożenie przez rząd PiS podatku bankowego zaciążyło na wynikach instytucji finansowych, które rocznie oddają do kasy państwa kilka miliardów złotych. By ograniczyć negatywne efekty, banki zmuszone były szukać oszczędności.

Na poziomie zysków netto sektora bankowego widać mimo wszystko pogorszenie. Statystyki KNF pokazują, że "na czysto" banki działające w Polsce zarobiły w ubiegłym roku 13 mld 599 mln zł. To o 2,3 proc. mniej wobec niecałych 13 mld 914 mln zł wypracowanych w 2016 roku.

praca
banki
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(77)
Patrycja
6 lat temu
Pracownicy banków sami się zwalniają ze względu na niskie wynagrodzenie.Prawda jest taka,że brakuje ludzi do pracy w oddziałach.
mile
6 lat temu
Mam nadzieję że pracownicy banku którzy wyzywali moją żonę od oszustek po przekroczeniu terminu płatności o kilka dni, stoją właśnie w kolejce po zasiłek.
Koszmar
6 lat temu
To już nie są banki, tam liczy się tylko sprzedaż, monitoring pracowników on line, co i komu sprzedali.
Koszmar
6 lat temu
Ci na dole muszą pracować na tych w centrali.
Z batem
6 lat temu
Pracowników w centralach przybywa, bo na jednego pracownika w oddziale przy obsłudze, przypada minimum czterech nadzorców.
...
Następna strona