Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Frączyk
|

Polska spółka zbuduje elektrownię w Indonezji. Jest szansa na jeszcze trzy kontrakty

3
Podziel się:

Państwowy bank BGK da kredyt indonezyjskiej firmie, żeby mogła zlecić Rafako budowę dwóch bloków parowych. Polska spółka liczy na jeszcze trzy takie kontrakty.

Rafako dzięki zaangażowaniu państwowych instytucji zrealizuje kontrakt na Antypodach, na indonezyjskiej wyspie Lombok
Rafako dzięki zaangażowaniu państwowych instytucji zrealizuje kontrakt na Antypodach, na indonezyjskiej wyspie Lombok (maps.google.com)

Państwowy bank BGK da kredyt indonezyjskiej firmie, żeby mogła zlecić Rafako budowę dwóch bloków parowych. Polska spółka liczy na jeszcze trzy takie kontrakty.

Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał z indonezyjską PT Perusahaan Listrik Negara umowę kredytu na kwotę 80,8 mln euro na finansowanie budowy dwóch bloków parowych na wyspie Lombok. Wykonawcą będzie konsorcjum Rafako.

To jednak prawdopodobnie jeszcze nie koniec umów na Antypodach. Prezes Rafako Agnieszka Wasilewska-Semail poinformowała, że spółka przygotowuje się do złożenia ofert w trzech kolejnych postępowaniach przetargowych w Indonezji.

- Dzięki sprawnemu działaniu BGK i KUKE, nasz pierwszy duży kontrakt w Indonezji stał się faktem - powiedziała Wasilewska-Semail.

PFR jako udziałowiec daje dostęp do państwowych pieniędzy

Podkreśla przy tym znaczenie emisji akcji w 2017 roku, którą przejął fundusz inwestycyjny z Grupy PFR. Dzięki temu jest obecnie drugim udziałowcem Rafako z prawie 10 proc. pakietem akcji. PFR to państwowy fundusz, który ma wspierać polskie firmy. M.in. wspólnie z PZU brał udział w przejęciu akcji Banku Pekao od włoskiego Unicredit.

Zobacz także: Zobacz też: Polski Fundusz Rozwoju powoła dwa fundusze. Chce pomóc startupom

- Dzięki zawartej umowie finansowania inwestycji, projekt ten jest dla Rafako całkowicie bezpieczny, jeśli chodzi o ryzyka finansowe - podała prezes Rafako.

- Z Indonezją wiążemy spore nadzieje, gdyż kraj ten jest obecnie w fazie wykonywania założeń planu, którego celem jest wybudowanie nowych mocy o łącznej wartości 35 tys. MW. Chcemy tam realizować głównie mniejsze bloki energetyczne na poszczególnych wyspach, o mocy 50-100 MW. Obecnie przygotowujemy się do złożenia ofert w trzech kolejnych postępowaniach przetargowych - dodała.

Gdyby nie finansowanie BGK nie byłoby umowy

Udział Rafako w inwestycji wartej ok. 850 mln zł wynosi 35 proc. Okres realizacji projektu przewidziano na 36 miesięcy dla bloku I oraz 39 miesięcy dla bloku II.

Pakiet finansowania przygotowany wspólnie przez BGK i KUKE był elementem umowy pomiędzy Rafako a indonezyjskim zamawiającym. KUKE udzieliło Rafako gwarancji dobrego wykonania kontraktu.

"Finansowanie zagranicznej spółki zostało zapewnione przez Bank Gospodarstwa Krajowego, w ramach programu rządowego Finansowe Wspieranie Eksportu, realizowanego we współpracy z Korporacją Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE), która obejmuje polisą ubezpieczeniową kredyty eksportowe.To dotychczas największy kredyt z programu wspierania eksportu udzielony przez BGK bezpośrednio zagranicznej spółce i pierwszy w Republice Indonezji" - podkreślono także w materiale.

Zawarcie umowy kredytu przez zamawiającego z BGK było jednym z dwóch warunków zawieszających umowę. Drugi z warunków umowy - potwierdzenie przez zamawiającego przekazania terenu budowy nie został jeszcze spełniony.

Giełda zareagowała na informacje wzrostem kursu o 1,2 proc. Nie jest to może dużo, ale trzeba podkreślić, że w czwartek cały rynek idzie w dół.

Notowania akcji Rafako w ostatnim tygodniu

energetyka
budownictwo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
sd
6 lat temu
bloki parowe w indonecji na wyspach 100MW ciekawe kto to naprawi
Leszek
6 lat temu
Moim skromnym zdaniem to jest informacja dla tych co handlują akcjami na giełdzie i to na koszt podatnika.
burak2
6 lat temu
Ciekawe czy oddadzą kasę ? Polska da kasę i Firmę ?a co da Indonezja .......00000000000000000000