Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

Zakaz handlu w niedzielę uderzy w pracowników ochrony. Kilka tysięcy osób do zwolnienia

652
Podziel się:

Największe firmy ochroniarskie na razie przyglądają się temu, jak rynek zareaguje na zakaz handlu w niedzielę.

Firmy ochroniarskie w niedziele wysyłały do pracy sklepach wzmocnione zespoły ochroniarzy.
Firmy ochroniarskie w niedziele wysyłały do pracy sklepach wzmocnione zespoły ochroniarzy. (PAP/Marek Gorczyński)

Wiele centrów handlowych i sklepów szczyt obrotów notuje w niedziele, dlatego ograniczenie handlu w ten dzień oznacza także mniejsze zapotrzebowanie na usługi ochroniarskie. Pracę może stracić nawet 10 tys. najsłabiej wykwalifikowanych pracowników.

Jak pisze "Rzeczpospolita", z szacunków Polskiego Holdingu Ochrony wynika, że niehandlowe niedziele oznaczają, że trzeba będzie zwolnić albo znaleźć nowe zajęcie dla ponad 4 procent pracowników zatrudnionych w tej branży.

Sławomir Wagner, szef Rady Nadzorczej PHO, mówi gazecie, że sprawa może dotyczyć nawet od 7 do 10 tysięcy pracowników. Podkreśla, że ochrona sklepów to główne zajęcie większości z 2,5 tys. firm z tej branży.

Zobacz także: Wideo: sprawdź gdzie i dlaczego zrobisz zakupy w każdą niedzielę

O tym, że problem nie jest teoretyczny, może świadczyć przykład firmy City Security, która specjalizuje się w ochronie dużych centrów handlowych w Polsce. - Analizujemy teraz, jak zagospodarować nadmiar pracowników, których trzeba wykreślić z grafików, bo kurczą się potrzeby wielkich sklepów - mówi Beniamin Krasicki, prezes spółki.

O ile nie powinno być problemu z pracą dla wykwalifikowanych ochroniarzy, w szczególności z prawem do posługiwania się bronią, o tyle sytuacja zwykłych pracowników ochrony jest niepewna.

Największe firmy ochroniarskie na razie przyglądają się temu, jak rynek zareaguje na zakaz handlu w niedzielę. Wtedy będą ewentualnie renegocjować umowy z klientami. W ostatnich było to konieczne z powodu innych zmian w prawie - ozusowania umów-zleceń, wzrostu płacy minimalnej i wprowadzania stawki godzinowej.

Zakaz handlu po raz pierwszy zadziała w niedzielę 11 marca. Większość sklepów i galerii handlowych w ten dzień będzie zamknięta. Wiele sieci handlowych stara się jednak obejść przepisy, wykorzystując wiele luk i wyłączeń w ustawie.

W które niedziele obowiązuje zakaz handlu? Pobierz, wydrukuj i powieś na lodówce kalendarz WP. Na jego rewersie znajdują się informacje dotyczące wyłączeń od zakazu.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(652)
ochrona
6 lat temu
Bzdury piszą. pracuje w ochronie już 20 lat niedziela w kodeksie pracy jest dniem wolnym każdy pracodawca wie że za ten dzień musi zapłacić więcej albo oddać dzień wolny w tygodniu. Tak płakali że jak będzie stawka godzinowa 13 zł to tylu ochroniarzy do zwolnienia i jakoś nic się nie stało a wręcz przeciwnie cały czas ludzi brakuje. Dla pracodawców jest ból bo godziny uciekają. A druga sprawa to proszę nie nazywać tych ludzi którzy są w sklepach i galeriach ochroniarzami !!! bo ci pracownicy dozoru nie mają pojęcia o ochronie i większości to emerytowani mundurowi którzy nie mają pojęcia o tej pracy.
Mariusz
6 lat temu
Nikt nie ucierpi poza sponsorem tego artykułu. Pracowałem w niemieckim obozie pracy zwanym marketem - jestem w 100 % przekonany że to dobra decyzja. Na zachodzie są zamknięte i nic się nie dzieje. Teraz jest problem z pracownikami i wszyscy o tym wiedzą jeśli któraś sieć zdecyduje się na redukcję pracowników to jak będą chcieli uzupełnić kadry to do wyboru będą mieli ukraińskich nierobow którzy pracują jak im się chce i kiedy chce - zwykle wpatrując się w ekrany swoich smartfonów.
1234
6 lat temu
ciekawe skad wezma na 500+?
Emeryt
6 lat temu
Tam większość emerytów zapiepsza i zanirza zarobki innym a oni to wykorzystują
Andrzej
6 lat temu
To problem zachodnich przybłędów Polskie sklepy nie muszą mieć ochroniarzy bo przecież katolik katolika nie okradnie a nawet jakby to wszystko zostanie w domu
...
Następna strona