Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Przemysław Ciszak
Przemysław Ciszak
|

Coraz więcej broni w rękach Polaków. Rząd uruchomi specjalny system śledzący

52
Podziel się:

Zbroimy się. Przybywa pozwoleń i rejestracji. O blisko 40 tys. sztuk broni więcej niż w roku poprzednim zarejestrowali Polacy w całym 2017 roku.

Zbroimy się. Przybywa pozwoleń i rejestracji.
Zbroimy się. Przybywa pozwoleń i rejestracji. (pixabay/ CC0 Public Domain)

Blisko 464 tys. sztuk broni legalnie posiadali Polacy na koniec 2017 roku. To rekordowa liczba. Ścisłej kontroli prywatnych arsenałów chce MSWiA. Zamierza uruchomić System Rejestracji Broni, który pozwoli śledzić jej historię oraz prześwietlić posiadacza.

O blisko 40 tys. sztuk broni więcej niż w roku poprzednim zarejestrowali Polacy w całym 2017 roku. Zbroimy się. Przybywa pozwoleń i rejestracji. Wskazują na to dane Komendy Głównej Policji, która prowadzi jeden z dwóch rejestrów w kraju. Drugi - System Ewidencji Broni Prywatnej Kadry, którym zarządza Komendant Główny Żandarmerii Wojskowej jest objęty klauzulą niejawności.

Tak więc faktycznie w rękach Polaków legalnej broni jest jeszcze więcej. Ale aby poznać pełną skalę, należałoby dodać do tego jeszcze masę pistoletów i karabinów niezarejestrowanych i nielegalnych. Fala tych ostatnich stale wzbiera. 552 sztuki CBŚP zabezpieczyło w 2016 roku, rok wcześniej 312 sztuk, a w 2014 roku 232 sztuki.

Władza chce uściślić kontrolę nad tym, ile broni mają Polacy i skąd ją biorą. Już teraz rejestracja możliwa jest przez internet za pośrednictwem ePUAP. Ale resort kierowany przez Joachima Brudzińskiego idzie dalej: właśnie przekazał do uzgodnień międzyresortowych projekt ustawy, w konsekwencji której powstanie jeden wielki System Rejestracji Broni.

To dzięki niemu MSWiA będzie wiedziało niemal wszystko o broni palnej do użytku cywilnego - wytworzonej, sprzedanej, kupionej, zarejestrowanej czy przerabianej. Będzie ją śledziło od momentu jej wytworzenia aż po zniszczenie. Prześwietlany będzie również jej właściciel. Mało tego, rząd chce mieć pełną informację o miejscu jej przechowywania, jej użyczeniu, pozbawieniu cech użytkowych, zniszczeniu czy utracie.

Do tych wszystkich informacji zebranych w SRB będą miały dostęp upoważnione służby, w tym między innymi policja, która będzie mogła z nich korzystać niemal od ręki, łącząc się z systemem online, np. przy zatrzymaniu albo nawet kontroli. Dane mają być przechowywane nawet 30 lat od zniszczenia danej sztuki broni.

**Nowe oznakowanie broni**

Powołanie SRB to efekt postanowień unijnych dyrektyw oraz rozporządzeń. Ma połączyć oba systemy ewidencji czyli rejestr ”BROŃ” w KSIP i wspomniany System Ewidencji Broni Prywatnej Kadry. Jak informuje MSWiA, oba nie uwzględniały historii broni od momentu jej wytworzenia do jej zniszczenia, co będzie czynić nowy system.

Zobacz także: Broń dla każdego Polaka:

Aby jednak wprowadzić SRB konieczna jest zmiana ustawy z 22 czerwca z 2001. Nowe przepisy wprowadzą jednolity, ustalony przepisami z UE, wzór oznakowania broni palnej oraz jej komponentów. Ma to uszczelnić system kontroli przepływu broni w ramach UE, a także ograniczyć nielegalne jej wytwarzanie.

Przedsiębiorcy samodzielnie, poprzez System, będą rejestrować wytworzoną, kupioną lub sprzedaną broń w elektronicznych księgach ewidencyjnych. Po zakończeniu działalności koncesjonowanej, nie będą już musieli przekazywać ksiąg ewidencyjnych do MSWiA - będą one bowiem archiwizowane w Systemie – zapewnia resort.

Jak informuje MSWiA, ułatwione będzie również informowanie o sprzedaży broni. Taki fakt zostanie wprowadzony do Systemu przez przedsiębiorcę, dzięki czemu nie będzie on już musiał zawiadamiać właściwych organów.

**Koncesja dla rusznikarza **

Aby jeszcze bardziej uszczelnić system i ograniczyć proceder nielegalnego przerabiania broni (np. ze sportowej na ostrą, albo z teoretycznie pozbawionej możliwości użytkowania na skuteczną) zmiana przepisów obejmie również rusznikarzy działających w Polsce.

Ci, którym powierzana będzie broń do naprawy lub remontu, będą musieli uzyskać koncesję na 5-10 lat. Oni także będą musieli ewidencjonować przyjętą broń w Systemie.

Obowiązek ten jednak nie będzie dotyczył broni historycznej. ”Ustawą nie zostanie objęta broń palna rozdzielnego ładowania przystosowana do strzelania wyłącznie przy użyciu prochu czarnego, wytworzona przed 1885 rokiem, a także repliki i przekroje broni niezdolne do miotania pocisków, jeżeli nie zawierają istotnych komponentów broni palnej, które można wykorzystać w broni palnej – na posiadanie takiej broni nie będzie potrzebne pozwolenie” – poinformowało MSWiA.

Przepisy te nie obejmą broni wpisanej na Listę Skarbów Dziedzictwa Narodowego, do rejestru zabytków, wojewódzkiej ewidencji zabytków i inwentarza muzeum będącego instytucją kultury.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(52)
Bocian
4 lata temu
0,0128 szt broni na obywatela imponujące , Czechy 0,037 na obywatela ,Niemcy .087 . Narastanie problemu nielegalnej broni odsetek do broni legalnej 2014- 0.0005000000( 0,05 %) 2015 0,07% 2016 0,08% , toć to jak na dzikim zachodzie . Komentarz do ustawy to juz kompromitacja - broń sportowa to broń pneumatyczna ( chyba o tym myśłał autor ) oraz centralnego i bocznego zapłonu ( dla autora to chyba ta ostra ) . Kolejny rejestr , kolejne uprawnienia dla Policji , świetna baza danych dla NIemców i Rosjan w razie inwazji kogo w pierwszej kolejności rozstrzelać , skopiuja przed wkroczeniem do Polski .Już raz tak by ło w 1939
Prosty obywat...
4 lata temu
Strach czytać - poziom autora "żenua" (wiedzy o temacie). Kilka komunałów i informacji ogólnych. A ja mam pytanie - czy ktokolwiek myśli o tym żeby utajnić te informacje przed tak szerokim dostępem a na wypadek "W" zniszczyć żeby nie pozwolić napastnikom znaleźć uzbrojonych obywateli?
llime
4 lata temu
Poza policją dostęp będą miały też służby europejskie, amerykańskie. izraelskie... rosyjskie już dawno mają i na bieżąco aktualizują...
Misiek
4 lata temu
Mam firmę na przeciwko siłowni. Wyobraźcie sobie tych łysych , z mózgami wyżartymi koksem , agresywnych - naładowanych sterydami przypałów . I każdy z klamką. Legalną.
Fachowiec
5 lata temu
Powszechny dostęp do broni promują ludzie pozbawieni wypbraźni i zdolności myślenia. Dostep do borni powinien być uegulowany przepisami surowymi, ale przejrzystymi bez jakiejkolwiek uznaniowości. Natomiast noszenie broni w szczególności naładowanej i w sposób widoczny powinno być całkowicie wykluczone - ograniczone do osób posiadajacych pozwolenie do celów obrony własnej lub bezpieczeństwa osób i mienia. uzyskanie takiego uprawnienai powinno być poprzedzone wykazaniem rzeczywistego i ponadprzeciętnego zagrożenia i powinno być wyudawane terminowo np. na 5 lat. Wcześniej należy poddać adepta szkoleniu taktycznemu, egzaminowi i badaniom psychologiczno-psychiatrycznym. każdy posiadacz broni powinien przejść komplet takich badań co najmniej raz na 2-3 lata. Pasjonaci broni to duże dzieci, a najczęściej chcą ją mieć z powodu kompleksów i prędzej dadzą nogę lub postrzelą przypadkowego przechodnia niż się obronią. Określone rodzaje broni powinny zostać całkowicie zakazane: maszynowa (samoczynna) i jej wersje samopowtarzalne, samopowtarzalne z magazynkiem odłączanym (legalne tylko z wewnętrznym), broń krótka tj. rewolwery i pistolety o kalibrze wiekszym niż 22 LR i lufie krótszej niż 6 cali.
...
Następna strona