Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Zerowa akcyza na CNG i LNG. Rząd przyjął nowelizację

68
Podziel się:

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy Prawo celne - podało Centrum Informacyjne Rządu.

Akcyza na LNG i CNG wyniesie zero procent.
Akcyza na LNG i CNG wyniesie zero procent. (LECH GAWUC/REPORTER/EAST NEWS)

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym i Prawa celnego. W efekcie akcyza na gaz ziemny CNG (sprężony) i LNG (skroplony) przeznaczone do silników spalinowych, będzie wynosić zero procent.

"Zaproponowano uproszczenia i ułatwienia w prowadzeniu działalności gospodarczej związanej z wyrobami akcyzowymi przez zmniejszenie obciążeń administracyjnych dla przedsiębiorców, ograniczenie ponoszonych przez nich kosztów oraz przyspieszenie ich obsługi przez organy podatkowe. Preferencja podatkowa będzie stosowana w okresie obowiązywania pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej w tej sprawie" - czytamy w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu..

Według CIR, wprowadzenie preferencji podatkowych na CNG i LNG pozwoli skuteczniej walczyć ze smogiem szczególnie na obszarach miejskich. Zerowa stawka akcyzy na gaz LNG i CNG powinna być bodźcem do rozwoju infrastruktury gazowej w kraju.

"Rozwiązanie to wpisuje się w program walki ze smogiem ogłoszony przez premiera Mateusza Morawieckiego w exposé. Ponadto, szersze niż dotychczas wykorzystanie LNG i CNG stanowi element dywersyfikacji paliw napędowych, a zatem przyczynia się do zwiększania bezpieczeństwa transportu w kraju" - czytamy także.

Zobacz także: Zobacz też: Jeżdżenie na gaz jeszcze tańsze. Akcyza w dół

Projekt eliminuje wątpliwości interpretacyjne związane ze stosowaniem właściwych stawek akcyzy w przypadku wyrobów energetycznych przeznaczonych do celów innych niż napędowe lub opałowe. Uregulowano też właściwości organów podatkowych do orzekania w sprawie zwrotu akcyzy przy dostawie wewnątrzwspólnotowej i eksporcie wyrobów akcyzowych oraz samochodów osobowych, od których akcyzę zapłacono w Polsce, podano także.

"Ponadto zgodnie z projektem, papierowy dokument dostawy stosowany przy przemieszczaniu poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy wyrobów akcyzowych zwolnionych od akcyzy ze względu na przeznaczenie oraz wyrobów energetycznych opodatkowanych zerową stawką akcyzy ze względu na przeznaczenie - zostanie zastąpiony dokumentem w postaci elektronicznej (e-DD). Elektroniczny obieg dokumentów zwiększy kontrolę administracji nad przemieszczanymi wyrobami, a w dalszej kolejności ograniczy koszty działalności gospodarczej ponoszone przez przedsiębiorców" - czytamy również.

Projekt przewiduje też wyłączenie z zakresu definicji ubytków wyrobów akcyzowych - strat powstających podczas produkcji piwa i wyrobów winiarskich.

"Oznacza to, że straty (ubytki), które powstaną podczas produkcji piwa i wyrobów winiarskich, w przeciwieństwie do aktualnego stanu prawnego, nie będą opodatkowane akcyzą. Zmiana wychodzi naprzeciw oczekiwaniom podatników - producentów piwa i wyrobów winiarskich, którzy rozliczanie norm ubytków tych grup wyrobów akcyzowych wskazywali jako czynności zajmujące dużo czasu i wymagające (w zależności od skali produkcji) zaangażowania dodatkowych pracowników, co zwiększało koszty prowadzonej przez nich działalności gospodarczej" - czytamy dalej.

Dodatkowo, w przepisach celnych wskazano taki sam sposób naliczania i poboru odsetek pobieranych od należności celnych, jaki określono w ustawie Ordynacja podatkowa dla poboru odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych.

Nowe rozwiązania powinny wejść w życie po 14 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem m.in. przepisów dotyczących zastąpienia papierowego dokumentu dostawy dokumentem w postaci elektronicznej (e-DD), które zaczną obowiązywać 1 stycznia 2019 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(68)
OBSERWATOR
6 lat temu
zerowa akcyza do aut a co z gazem do OGRZEWANIA DOMÓW I WALKI ZE SMOGIEM ODRAZU WIDAC DWULICOWOSC PISowskiej WŁADZY gdzie my zyjemy WALKA SE SMOGIEM NA PAPIERZE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ss
6 lat temu
Do gazowania pasują stare proste silniki. W ramach walki ze smogiem wjada kolejne setki tysięcy aut z niemieckiego złomu.
sprawiedliwy
6 lat temu
Moim zdaniem zerowa akcyza powinna być na gaz do pieców gazowych. To jedyna metoda na walkę że smokiem i czyste powietrze.
egon
6 lat temu
to jak za komuny , paliwo ostro w gore , opłaty , żywnośc itd -- ale za to lokomotywy potaniały
Gandalf
6 lat temu
Jak CNG/LNG zdobędzie popularność to akcyzę szybciutko nałożą.
...
Następna strona