Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PGZ w programie budowy nowoczesnego samolotu. Pierwszy krok do rewitalizacji lotnictwa

13
Podziel się:

Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. we współpracy z partnerami zagranicznymi będzie realizowała projekt budowy samolotu turbośmigłowego nowej generacji ILX-34. Podjęte działania mają pomóc w odbudowie krajowego przemysłu lotniczego.

Nowy turbośmigłowy samolot, który ma powstać w Polsce
Nowy turbośmigłowy samolot, który ma powstać w Polsce (Instytut Lotnictwa)

Projekt stworzy przestrzeń do rozwoju dla zaangażowanych w prace projektowo-konstrukcyjne polskich inżynierów, techników i innych specjalistów z branży lotniczej. Rozwinie to krajowe kompetencje w zakresie platform lotniczych. Dodatkowo zdobyte w ten sposób doświadczenie podniesie wartość polskiego przemysłu i instytutów badawczych. A to może w przyszłości doprowadzić do współpracy z potencjalnymi partnerami na rynku zagranicznym.

- Cieszy nas fakt że Polska Grupa Zbrojeniowa jest jednym z kluczowych uczestników tak ambitnego przedsięwzięcia. Równo 100 lat po powstaniu polskiego przemysłu lotniczego podejmujemy wyzwanie jego odbudowy. Segment lotniczy ma dla Polskiej Grupy Zbrojeniowej istotny wymiar biznesowy. Aktywnie pracujemy nad rozwijaniem naszych kompetencji w tym obszarze, dążąc do rozbudowy potencjału spółek, specjalizujących się w produkcji dla sektora lotniczego - powiedział prezes zarządu PGZ S.A. dr Jakub Skiba.

List intencyjny w obecności minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigi Emilewicz podpisali Paweł Stężycki - dyrektor Instytutu Lotnictwa, dr Jakub Skiba – prezes zarządu PGZ S.A. oraz Andrzej Kensbok - wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu.

Zobacz też: * *Coraz więcej przemawia za zakupem uzbrojenia dla armii u polskich producentów

ILX 34 to innowacyjny, wielozadaniowy samolot turbośmigłowy nowej generacji. Silnik turbinowy przełoży się na mniejsze zużycie paliwa i niższe koszty operacyjne. Będzie mógł wykonywać długotrwałe loty patrolowe. Projekt będzie realizowany pod patronatem Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(13)
Nx
6 lat temu
Takich ,,innowacyjnych" motoszybowców jest pełno na rynku.
inżynier okrę...
6 lat temu
...dlaczego ten "samolot" będzie drogi i będą go "budować" 20 lat? Bo łapóweczki trzeba brać. I wymyślać różnorakie trudności, żeby było drogo i długo... Przykład? Przy "budowie" Gawrona, nie korzystano z istniejących technologii i materiałów. Napiszecie "dobrze, bo jest innowacyjny"... Każda śrubka była toczona ręcznie, co wiązało się z zakupem b. drogiego materiału i kosztownymi pracami, a wystarczyło użyć "standardowych" wymiarów śrub, co obniżyło by koszty kilkusetkrotnie... Itd. Itp...
realista
6 lat temu
Czyli PGZ sfinansuje badania i prototyp, a produkcją i zarabianiem zajmie się Lokhid Martin, czy inny podmiot zagraniczny? Tak jak jest ze Świdnikiem? "Polskie śmigłowce" ha ha ha :-)))
Lakon
6 lat temu
Skoro jest potrzeba długotrwałych lotów patrolowych. Jest?
byrcyn
6 lat temu
Już stocznie odbudowane - statki z pochylni schodzą miesiąc w miesiąc; przemysł zbrojeniowy kwitnie - od zagranicznych zleceń nie możemy się opędzić; teraz będziemy gigantem w lotnictwie - a czy leci z nami pilot ? ;)