Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Frączyk
|

Bartkiewicz: przejęcia banków się nie skończyły. Regulacje zmniejszą konkurencję

10
Podziel się:

Spełnianie kolejnych wymogów regulacyjnych i kapitałowych to spory kłopot dla mniejszych banków. Prezes ING BSK twierdzi, że może dojść do kolejnych przejęć na rynku. Na rynku wciąż jest 7-8 większych banków komercyjnych, które chcą mieć lepszą pozycję w sektorze.

Regulacje utrudniają najbardziej życie małym bankom. Duże banki będą coraz większe
Regulacje utrudniają najbardziej życie małym bankom. Duże banki będą coraz większe (Martin Hennig/ Panther Media/East News)

Problemy ze stabilnością systemu bankowego podczas ostatniego globalnego kryzysu finansowego wywołały wiele działań państw, które system mają zabezpieczyć. Skutkiem pobocznym będzie ograniczenie konkurencji. Do nowych wymogów najtrudniej dostosować się małym bankom i dla nich koszty ich wprowadzenia są największe.

- Polska jest miejscem, w którym nie wszystkie banki mogą być wystarczająco rentowne. W wyniku splotu wielu okoliczności, mniejsze banki i te o charakterze monoproduktowym maja kłopoty ze sprostaniem nowym wymaganiom regulacyjnym, nowym obciążeniom finansowym i nowym obciążeniom kapitałowym. W związku z tym mają zyski o połowę mniejsze niż kilka lat temu - powiedział Brunon Bartkiewicz, prezes ING BSK w rozmowie z ISnews.tv.

Zobacz także: Zobacz też: Bartkiewicz: proszę nie wrzucać wszystkich banków do jednego worka

Decyzje zapadną za granicą

Według Bartkiewicza mniejsze banki tracą logikę bycia na rynku i są poddane procesowi sprzedaży, czyli poszukują nowego właściciela. Podkreślił, że liczba banków komercyjnych w Polsce spada i ten proces będzie kontynuowany, ale nadal jest ona znacząca - to 7-8 większych banków. Wskazał, że "być może będą jakieś większe ruchy wśród większych graczy", ale decyzje będą podejmowane przez zagraniczne spółki - matki, a więc poza Polską.

- Źródła decyzji nie będą na rynku polskim. Ich źródła będą wśród właścicieli - tak jak w przypadku UniCredit - powiedział Bartkiewicz.

Wskazał, że większe banki w Polsce mają ograniczone możliwości dalszego wzrostu skali działania.

- Kiedy mówimy o konsolidacji, mówimy raczej: Duży poszukuje budowy skali. A duże banki w Polsce z przyrostu, czy ze skokowego zwiększenia swojej aktywności nie osiągają już tak wielkich efektów skali - twierdzi Bartkiewicz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

banki
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(10)
Sp.
6 lat temu
I TAK W POLSCE NIE MA 100% POLSKICH FIRM ! ZOBACZCIE LISTA FIRM KTÓRE BYŁY POLSKIE A ZOSTAŁY SPRZEDANE OBCEMU KAPITAŁOWI !! ZOSTAŁY TYLKO POLSKIE NAZWY DAWNYCH FIRM !!
Benek
6 lat temu
Nikt zdrowo myślący nie powinien mieć konta w polskim banku, bo tajemnica bankowa w tym kraju to teraz fikcja, byle jaki urzędas, czy komorniczyna wciska „Enter” i jesteś goły. Jako obywatele UE możemy otwierać konta w innych krajach Unii. Po polska głupota prawna sięga tylko do granic tego kraju, na szczęście....
jucio159
6 lat temu
No to szykuje się jeszcze większe okradanie Polaków z pieniędzy !!! MAMY DOBRĄ ZMIANĘ !!! ???
POLACY
6 lat temu
ZANIM KLIKNĄŁEM "WYŚLIJ" ZNIKNĄŁ ! ! !! ! ! GRATULUJĘ, SZYBKO CZYTACIE WP
ja
6 lat temu
Banki to biznes i chcą zarabiać. Nie zawsze są jednak w porządku względem klienta. Czasem wykorzystują jego niewiedzę. Przeczytajcie sobie ksi azke „Emery tura nie jest Ci potr zebna” Jest o zarządzaniu pieniędzmi, by ludzi przygotować do radzenia sobie z finansami i zachęcić do dbania o nie. By uwierzyli, ze mimo ograniczonych zasobów (pieniędzy) można zbudować majątek, a nawet wolność finansową.