Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

KNF chce kontroli Revolut. Prosi brytyjski urząd o nadzór

6
Podziel się:

KNF wzięła pod lupę Revolut w związku z awarią, jaką miał ten bankowy startup 1 lipca. Podczas płatności system pobierał pieniądze, ale nie realizował transakcji.

Na początku lipca Revolut miał poważną awarię.
Na początku lipca Revolut miał poważną awarię. (Revolut)

Komisja Nadzoru Finansowego zwróciła się do swojego brytyjskiego odpowiednika o zwiększony nadzór nad popularnym startupem bankowym - Revolut. Ma to związek z poważną awarią brytyjskiej firmy na początku lipca.

Komisja Nadzoru Finansowego nie ma możliwości prawnych ani operacyjnych skontrolowania brytyjskiej firmy Revolut pod kątem ewentualnych niewłaściwych praktyk, które mogłyby naruszać interesy polskich klientów - poinformował Urząd.

Firma działa w ramach unijnej swobody świadczenia usług i na zasadzie tzw. "jednego paszportu europejskiego". Dlatego też ma prawo prowadzenia działalności na terytorium wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej, w tym Polski. Dlatego też KNF zwróciła się do Financial Conduct Authority z prośbą o nadzór.

KNF wzięła pod lupę Revolut w związku z awarią, jaką miał ten bankowy startup 1 lipca. Podczas płatności system pobierał pieniądze, ale nie realizował transakcji. Problemy mieli klienci z Polski i całego świata – o czym informowaliśmy w money.pl.

"W związku z zaistniałą sytuacją oraz rosnącą skalą działalności spółki, Urząd Komisji Nadzoru Finansowego zwrócił się do swojego odpowiednika w Wielkiej Brytanii, nadzorującego Revolut Ltd, o zapewnienie i utrzymanie zwiększonego nadzoru nad spółką" – czytamy w komunikacie KNF.

Źródło: KNF

Zaledwie przed paroma tygodniami Revolut ogłosił, że pozyskał w Europie 2 mln klientów, przy czym Polska jest dla niego trzecim największym rynkiem, i pracuje nad uruchomieniem bezprowizyjnej platformy do inwestowania w akcje takich spółek, jak Apple czy Amazon.

Obecnie oferuje klientom alternatywę dla tradycyjnych banków. Bezpłatne konto mobilne z obsługą 25 walut, darmowe przelewy międzynarodowe i bezprowizyjne płatności na całym świecie. Działanie usług opiera się na aplikacji mobilnej.

Klient Revolut może też na całym świecie płacić zbliżeniowo kartą MasterCard lub Visa, unikając kosztów przewalutowania na jedną ze 130 walut lokalnych.

Firma obsługuje również kryptowaluty. Jak podkreśla, jej klienci mogą "jednym kliknięciem" kupować, przechowywać lub wymieniać Bitcoina, Litecoina i Ethereum.

Revolut został powstał w Londynie w 2013 roku, na na rynek wszedł dwa lata później działa na rynku od 2015 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

banki
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(6)
xx
6 lat temu
Powstał niedawno podobny startup - PAYZA. Inwestorzy włożyli w niego dziesiątki milionów dolarów. Aplikacja i system do przelewów międzynarodowych z minimalnymi opłatami - oczywiście reklamowany jako konkurencja dla banków, fintech, miód malina. Pozwalał na transakcje w ponad 100 krajach, wyglądał na poważną firmę. Zrobił przelewów na setki milionów dolarów. Założyciele firmy - zostali w tym roku aresztowani w USA - z zarzutami prania brudnych pieniędzy. I skończył sie startup :-)
"Nie wszystko...
6 lat temu
Firma stworzona w Londynie przez 2 Rosjanów, którzy wcześniej pracowali w bankowości. Jej początek sięga 2013 roku, jednak ruszyli w 2015 roku. W tak krótkim czasie osiągnęli nieziemskie dofinansowania mi.n. z Honkongu na 250milionów. Firma stawia przede wszystkim na super marketing i budowanie swojej pozycji PR. W 2018 roku zaczynają masową ilością powstawać problemy- pieniądze ściągnięte z konta, jednak transakcja nie jest uregulowana. Gdzie to zgłosić? Kto nad tym czuwa? NIKT. Każdy w dzisiejszych czasach chce iść na łatwiznę, ufajcie dużym korporacjom i firmą typu krzak- przypomnę o polskim incydencie- "Amber Gold". Później jedyne do kogo możecie mieć żale- do samych siebie.
KRIS
6 lat temu
Dziwne, że Getback jakoś odpuścili. Cieniasy.
Tomasz
6 lat temu
Bankom się tylki palą bo mają konkurencję. I bardzo dobrze, że ja mają ! Era okradania ludzi się kończy a pieniądze wrócą do ludzi
sato
6 lat temu
Kolejny po kryptowalutach konkurent banków, którego KNF będzie zwalczał.