Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jest projekt Nowej Ordynacji Podatkowej. Ma prawie 300 stron. My go czytaliśmy

56
Podziel się:

Dokument ma wyważyć interesy podatnika i fiskusa. Dzięki niemu postanę też dodatkowe organy, m.in. Rzecznik Praw Podatnika i Centrum Kompetencyjne Podatków Lokalnych. Projekt Nowej Ordynacji Podatkowej trafił do konsultacji i uzgodnień.

Minister Teresa Czerwińska zapowiada, że Nowa Ordynacja Podatkowa doprowadzi do doprowadzą do wyważenia interesu publicznego i interesu podatnika
Minister Teresa Czerwińska zapowiada, że Nowa Ordynacja Podatkowa doprowadzi do doprowadzą do wyważenia interesu publicznego i interesu podatnika (Aleksandra Szmigiel/REPORTER/EAST NEWS)

Dokument ma wyważyć interesy podatnika i fiskusa. Dzięki niemu powstaną też dodatkowe organy, m.in. Rzecznik Praw Podatnika i Centrum Kompetencyjne Podatków Lokalnych. Projekt Nowej Ordynacji Podatkowej trafił do konsultacji i uzgodnień.

Projekt Nowej Ordynacji Podatkowej liczy niemal 300 stron, uzasadnienie ponad 550. Konsultacje dokumentu mogą teraz potrwać dwa miesiące. Jak czytamy w Ocenie Skutków Regulacji, obowiązująca ustawa z 1997 roku "nie odpowiada już dzisiejszym potrzebom i standardom".

Dalej możemy przeczytać, że widoczna jest potrzeba opracowania mechanizmów, które doprowadzą do wyważenia interesu publicznego i interesu podatnika.

Ministerstwo chce zwiększyć pobór podatków i otworzyć się na podatnika. Mają zniknąć instrumenty administracyjne, takie jak wezwanie do zapłaty, czy decyzje podatkowe. W ich miejsce mają pojawić się "instrumenty wspierające" - np. mediacja podatkowa. W sporze na linii podatnik-urząd pomagać ma mediator. Listę takich ekspertów sporządzi Ministerstwo Finansów.

Zobacz także: Zobacz: Nowa Ordynacja Podatkowa powinna do końca roku trafić do parlamentu

Pojawią się też umowy między podatnikiem a organem podatkowym, udokumentowane protokołem. Uzgodnienia organ podatkowy będzie musiał podtrzymać w późniejszej decyzji podatkowej.

Wdrożona będzie też procedura konsultacyjna. Jeśli podatnik nie będzie pewny, co do poprawności dokonanych rozliczeń, będzie mógł zlecić organowi podatkowemu skontrolowanie określonej transakcji.

Ministerstwo Finansów

Nowa Ordynacja Podatkowa ma wprowadzić też cooperative compliance, czyli umowę o współdziałanie. Podatnik będzie musiał ujawnić organowi podatkowemu wszelkie informacje na temat swojej działalności oraz będzie miał obowiązek zgłaszania wszelkich zagadnień spornych. Organ będzie musiał na te pytania odpowiedzieć.

Projekt zakłada także wprowadzenie uproszczonej procedury w sprawach dotyczących zobowiązań podatkowych w kwocie do 5 tys. zł. Według danych, zawartych w Ocenie Skutków Regulacji, procedura dotyczyłaby 67 proc. postępowań podatkowych.

Ustawa zakłada również powołanie Rzecznika Praw Podatnika, który miałby być ostatnią instancją odwoławczą w spornych sprawach z fiskusem. Rzecznik ma mieć swoich przedstawicieli w każdym województwie.

Ministerstwo Finansów zapewnia, że rozwiązania zawarte w Nowej Ordynacji Podatkowej mają być przyjazne i przejrzyste dla podatnika.

Projekt opracowała Komisja Kodyfikacyjna Ogólnego Prawa Podatkowego pod przewodnictwem prof. Leonarda Etela.

Przepisy mają wejść w życie ma w 2020 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(56)
ex
6 lat temu
Ciekawe, jakie wymogi będą musieli spełnić mediatorzy?... Czy wystarczy legitymacja PiS?
Gość
6 lat temu
Ciekawe ile stron będą liczyć "komentarze i wyjaśnienia" do nowej ordynacji podatkowej. Nawet na chłopski rozum wiadomo, że nie da się uprościć systemu podatkowego poprzez jego rozbudowę.
grozna twarz
6 lat temu
Ile jeszcze tych,nowych stanowisk natworzycie? Te wasze ustawy napiszcie prostym jezykiem a nie jakimis zawilosciami. Potem kazdy po swojemu interpretuje i tylko kary!Nie zapomnijcie o lukach i napiszcie te ustawki w spokoju i madrze. Po 1989r.tylko podatki,oplaty i kary!
nooro
6 lat temu
Kazdy projekt tzw. zasad podatkowych majacy wiekszosc niz 10 stron powinien trafic do kosza bo znaczy ze jest ulomny. Projekt na 300 strin swiadczy o ulomnosci
oofo
6 lat temu
Kazdy projekt majacy wiecej niz 10 stron powinien trafic do kosza . Jak ministerstwo nie umie stworzyc projektu zawierajacego 10 stron to nalezy tak dlugo zwalniac urzednikow ministerstwa i ministra az sie znajada tacy co beda potrafili stworzyc projekt na 10 stronach, prosty i przejrzysty. Urzednik to przewaznie ktos kto generuje przepisy i biurokracje aby uzasadnic swoj byt co jest nonsensem . Projekt na 300 stron to pokaz nieudolnosci wladzy i niekompetencji a calosc to 'ulomnosc umyslowa ' i raczej pokaz ze tacy tworzacy nie znaja czym jest wolny rynek , czym jest prowadzenie firmy i czym sa proste przejrzyste zasady podatkowe.
...
Następna strona