Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

Deutsche Bank pod lupą niemieckiego nadzoru. Nieskutecznie zwalcza pranie brudnych pieniędzy

2
Podziel się:

Nowe kłopoty Deutsche Banku. Największy niemiecki bank musi poprawić mechanizmy przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy, jeśli nie chce dostać nowych kar finansowych. Działania banku po raz pierwszy przypilnuje specjalny nadzorca.

Deutsche Bank pod lupą niemieckiego nadzoru. Nieskutecznie zwalcza pranie brudnych pieniędzy
(Maciej Luczniewski/REPORTER/EAST NEWS)

Federalny Urząd Nadzoru Usług Finansowych (BaFin) wydał w poniedziałek komunikat skierowany do Deutsche Banku, w którym nakazał mu zastosować wewnętrzne regulacje służące przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.

Jednocześnie BaFin wyznaczył specjalnego nadzorcę, który będzie przyglądał się podejmowanym przez bank działaniom. To pierwsza tego typu decyzja niemieckiego nadzoru finansowego podjęta w odniesieniu do największego niemieckiego banku.

Zobacz także: Wideo: czeka nas rewolucja finansowa w Unii Europejskiej

W wydanym w poniedziałek komunikacie bank obiecał poprawę wewnętrznych procedur. Zapowiedział też, że będzie współpracował z BaFinem oraz ze specjalnym przedstawicielem KPMG w działaniach zmierzających do wypełnienia swoich zobowiązań regulacyjnych.

Jak przypomina agencja Bloomberg, trzy lata temu Deutsche Bank zobowiązał się poprawić wewnętrzne mechanizmy kontrolne, dzięki czemu miał uniknąć kolejnych kar podważających jego reputację. Jednak zarówno amerykański, jak i niemiecki nadzór wskazuje na porażkę banku na tym polu.

Według Bloomberga decyzja BaFinu wskazuje, jak trudne zadanie nadal stoi przed Deutsche Bankiem po tym, jak w ciągu minionej dekady musiał przeznaczyć 17 mld dol. na kary finansowe za różnego rodzaju nieprawidłowości oraz na zażegnanie sporów prawnych.

Amerykański oddział Deutsche Banku w czerwcu nie przeszedł drugiego etapu ważnych corocznych testów Rezerwy Federalnej. Jednym z powodów były "rozległe i krytyczne braki" w kontroli planowania kapitałowego.

Był to kolejny cios dla niemieckiego pożyczkodawcy, który od trzech lat nie może wyjść ze strat, spowodowanych zbyt dużym zaangażowaniem i nieuczciwymi operacjami na rynku instrumentów pochodnych. Kondycja finansowa banku na całym świecie była przedmiotem intensywnej analizy po tym, jak S&P obniżyła swój rating i zakwestionowała plan powrotu do rentowności.

Jednym z przejawów kłopotów Deutsche Banku jest porzucenie polskiego rynku detalicznego. Pod koniec 2018 r. klienci Deutsche Bank Polska staną się klientami Santander Bank Polska, czyli do niedawna banku BZ WBK. W Deutsche Bank Polska zostaną tylko klienci korporacyjni. Także kredyty walutowe pozostaną w rękach niemieckiej instytucji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

banki
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(2)
Różowa Panter...
6 lat temu
Poza tym, słyszałem, że w rafinerii Orlen w Płocku były już dwie awarie. Teraz trzeba spowodować awarię w jakiejś dużej elektrowni na terenie Polski.
Egon
6 lat temu
Jak niemiecki zlikwidować .