Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

E-skierowania mają skrócić kolejki. Stratuje program pilotażowy

53
Podziel się:

Najpierw Warszawa i Polanica-Zdrój, później cała Polska. Ma być wygodniej i szybciej. Realnie jednak nie uda się skutecznie skrócić kolejek do lekarzy bez dodatkowych funduszy.

E-skierowania mają skrócić kolejki. Stratuje program pilotażowy
(EastNews/Bartosz KRUPA)

Program zanim obejmie cały kraj, testowany ma być w dwóch miastach. Od wtorku rusza pilotaż e-skierowań – przypomina dziennik ”Fakt”.

Za sprawą systemu skierowanie ma trafiać od razu do wybranej przychodni i nie trzeba będzie dostarczać do niej oryginału.

E-skierowania mają proces dostania się do lekarza specjalisty znacznie ułatwić. – Teraz będziemy wiedzieć, czy skierowania od jednego pacjenta jest do jednej placówki czy do sześciu – mówił w programie "Money. To się liczy" minister zdrowia Łukasz Szumowski. – W tej chwili pacjent zanosi skierowanie do sześciu placówek i w każdym miejscu kolejka jest wydłużona – tłumaczył.

Zmiana ma zakładać, że składamy skierowanie w to miejsce i do tego lekarza, do którego chcemy faktycznie pójść. Jak wskazywał Szumowski, wtedy też mamy szansę zobaczyć, jak często takie skierowanie jest wydane, czy co miesiąc, czy co rok. - To daje możliwości analityczne, optymalizacji całego systemu – twierdził szef resortu.

Obecnie pacjent ma 14 dni, na przyniesienie go do rejestracji, w przeciwnym razie wypada z kolejki do specjalisty. Ale jak przypomina ”Fakt”, Polacy tkwią w kolejkach znacznie dłuższych niż 2 tygodnie, na niektóre zbiegi trzeba czekać nawet kilka lat.

Wątpliwości zgłasza również resort finansów, który w uwagach do projektu ustawy dopytuje: Jak wprowadzenie e-skierowania wpłynie na zarządzanie kolejkami z poziomu centralnego? Bez dodatkowych pieniędzy skuteczna walka może okazać się nieskuteczna – zaznacza dziennik.

Również na łamach money.pl minister przyznała, że ”na razie trudno powiedzieć, kiedy i o ile skrócą się kolejki”. - W chwili gdy wejdą te rozwiązania, będziemy widzieli, jak to funkcjonuje, bo wyczyścimy kolejki z różnych, dziwnych zjawisk, które teraz mają miejsce – mówił w programie "Money. To się liczy".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(53)
nnnn
4 lata temu
Tytuł:"Stratuje program pilotażowy". Kogo stratuje? Pacjentów?
ddd
6 lat temu
Demagogia Od wprowadzenia e-skierowań nie ubędzie pacjentów, ani nie przybędzie lekarzy, Więc nie będzie miało to ŻADNEGO wpływu na kolejki Kolejki wynikają ze zbyt małej ilości lekarzy pracujących publicznie , a to pośrednio ze zbyt małych limitów refundacji przez NFZ/złej wyceny procedur-nieopłacalnej dla lekarzy/szpitali Dopóki PIS zamiast łożyć zwiększone środki na leczenie będzie nasze pieniądze marnotrawić na poprawianie swojego wizerunku poprzez przekupywanie coraz to nowych grup społecznych (a to rodzice, a to koła gospodyń wiejskich ,czy strażacy) NIC się nie poprawi
wasyl
6 lat temu
proste i nie kosztowne , każde skierowanie powinno być obstęplowane przez pierwszą przychodnie , następna nie powinna rejestrować takiego skierowania
P
6 lat temu
Powinien być mandat za zapisywanie się do kilku przychodni na jednym skierowaniu. Sztuczny tłok.
Gra
6 lat temu
Na I półrocze 2019 nie dostałam się ani do kardiologa ani do onkologa będę musiała iść prywatnie. Każda wizyta 200 zł. To samo było w tym roku. Chyba nikt się nie dziwi że nie życzę dobrze dojnej zmianie.
...
Następna strona