Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

Rakiety pod Pałacem Prezydenckim. Andrzej Duda chce, by Polska podbijała kosmos

73
Podziel się:

Prezydent Andrzej Duda chce, by polskie firmy stały się liderami kluczowych technologii przyszłości, służących podbojowi kosmosu. Udział Polski w globalnym rynku kosmicznym ma wynieść 3 proc.

Prezydent Andrzej Duda podziwia rakietę Bursztyn.
Prezydent Andrzej Duda podziwia rakietę Bursztyn. (Jakub Szymczuk/Kancelaria Prezydenta)

- Kiedy patrzę na podbój kosmosu przez pryzmat Polski, to myślę, że najważniejsze jest to, żebyśmy brali udział w tym niezwykłym wyścigu, bo podbój kosmosu zawsze oznacza wyścig technologiczny - powiedział Andrzej Duda podczas konferencji "Technologie przyszłości. Przemysł kosmiczny" w Pałacu Prezydenckim.

To już kolejne z cyklu zainicjowanych przez prezydenta spotkań z cyklu "Technologie przyszłości". Ich celem ma być "określenie warunków, które muszą zostać spełnione, żeby polskie firmy stały się liderami w zakresie kluczowych technologii przyszłości".

Zobacz także: Wideo: teleskopy zajrzały w głąb kosmosu

Prezydent wyraził radość, że oprócz doświadczonych naukowców na spotkanie przybyło również dużo młodych osób. - Cieszy mnie to, że dzisiaj młodzi już na tym etapie wchodzą w bardzo ambitne projekty i tworzą oszałamiające rozwiązania, jak choćby łaziki prezentowane dziś przez zespół Spice Gears - mówił.

- Chcemy, zgodnie z Polską Strategią Kosmiczną, aby na globalnym rynku kosmicznym Polska działalność stanowiła 3 proc. jego obrotu - przypomniał prezydent. - Mam nadzieję, ze ten cel zostanie osiągnięty i cieszę się, że jesteście państwo tak ambitni - powiedział do uczestników spotkania.

Prezydent przypomniał, że bardzo wiele elementów codziennego życia wzięło swój początek z tego, że były kiedyś potrzebne do realizacji podboju kosmosu. Zauważył też, że misja podbijania kosmosu "stawia nowoczesne wymagania", czyli produkty wykorzystywane w tej dziedzinie muszą być trwałe, jak najlżejsze, działać jak najdłużej, przy jednoczesnym jak najmniejszym zużyciu energii.

Wcześniej prezydent zwiedził wystawę eksponatów prezentującą polską myśl techniczną i technologiczną związaną z przemysłem kosmicznym.

Wewnątrz Pałacu Prezydenckiego przedstawione zostały m.in. wynalazki stworzone przez uczniów szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych. Natomiast na dziedzińcu zaprezentowano m.in. rakietę Bursztyn - flagowy projektu Centrum Technologii Kosmicznych Instytutu Lotnictwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(73)
1910
6 lat temu
Czy matka wie że on ćpie ?
koni
6 lat temu
Totalny kosmos.
ms3
6 lat temu
Ty duduś najpierw może te miliony mieszkań i e-samochodów ludowi załatw
lolololololol...
6 lat temu
Tego rodzaju deklaracje są zdecydowanie konstruktywniejsze od ciągłego powielania sloganów reklamowych lobbystów reprezentujących koncerny zbrojeniowe:) Przygotowywanie Polski do partycypowania w eksploracji kosmosu jest racjonalnym posunięciem, które o ile zostanie właściwe rozegrane może być dźwignią dla gospodarki. Nie łudźmy się, że w jakiejkolwiek przewidywalnej przyszłości Polska dorówna swym potencjałem przemysłowym takim państwom jak Niemcy, Rosja czy choćby Francja... Jedynym rozwiązaniem jest znalezienie niszy pozwalającej na optymalne wykorzystanie posiadanego potencjału. Ten kraj ma znakomite kadry naukowe, inżynieryjne oraz bazę surowcową. Co prawda na tworzenie polskich koncernów motoryzacyjnych jest już za późno jednak opracowywanie nowoczesnych technologi pozostaje wciąż w zasięgu polaków.
san
6 lat temu
Ja tam widzę dwie rakiety. Dlaczego na temat drugiej nie zająknięto się nawet słowem?
...
Następna strona