Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Hubert : Orzechowski
|

Nowe prawo energetyczne prawie gotowe. Jest w konsultacjach

4
Podziel się:

Ministerstwo Energii przygotowało projekt nowelizacji Prawa Energetycznego. Na razie dokument trafił do konsultacji międzyresortowych i społecznych.

Koniec konsultacji wyznaczono na 8 listopada
Koniec konsultacji wyznaczono na 8 listopada (pixabay.com)

Nowe prawo przewiduje m.in. zmiany w trybie naboru na stanowisko prezesa Urzędu Regulacji Energetyki oraz rozwiązania dotyczące magazynowania energii czy inteligentnego opodatkowania.

"Projekt ustawy ma na celu przyczynienie się do dalszego rozwoju rynku energii elektrycznej i gazu ziemnego oraz skutecznego wykonywania uprawnień przez regulatora, a także do świadomego zarządzania popytem oraz rozliczania odbiorców końcowych według rzeczywistego zużycia" - czytamy w komunikacie.

Zobacz także: Energetyka obywatelska. Przyszłość energetyki to każdy z nas

Nowelizacja przewiduje m.in. następujące zmiany:

- wprowadza kompleksowe rozwiązania dla funkcjonowania i rozwoju magazynów energii elektrycznej oraz dla zamkniętych systemów dystrybucyjnych;

- stwarza podstawę prawną dla rekuperacji energii elektrycznej wprowadzonej do sieci trakcyjnej w następstwie hamowania pojazdów oraz odbioru energii elektrycznej przez punkt ładowania z pojazdu elektrycznego;

- wprowadza procedurę naboru na prezesa URE przeprowadzanego przez zespół powołany przez ministra energii; prezes URE ma wykonywać swoje zadania przy pomocy dwóch wiceprezesów.

Zgodnie z projektem, prezes URE będzie organem właściwym do uznawania kwalifikacji osób wykonujących prace przy urządzeniach, instalacjach i sieciach energetycznych nabytych w państwach członkowskich UE, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwach członkowskich EFTA; wszystkie świadectwa kwalifikacyjne oraz wpisy do rejestru świadectw kwalifikacyjnych będą tracić ważność po upływie 5 lat od dnia ich wydania lub dokonania wpisu w rejestrze świadectw kwalifikacyjnych.

Nowelizacja umożliwia wykonanie przepisów rozporządzenia Komisji Europejskiej (UE) 2015/1222 z dnia 24 lipca 2015 r. ustanawiającego wytyczne dotyczące alokacji zdolności przesyłowych i zarządzania ograniczeniami przesyłowymi, w tym ogólne zasady głosowania w sprawie decyzji dotyczących wniosków przygotowywanych przez nominowanych operatorów rynku energii elektrycznej, podano także.

"Dodatkowo wprowadza się systemowe rozwiązania w zakresie inteligentnego opomiarowania polegające na obowiązku instalacji do dnia 31 grudnia 2026 r. liczników zdalnego odczytu skomunikowanych z systemem zdalnego odczytu w punktach pomiarowych stanowiących co najmniej 80 proc. łącznej liczby punktów pomiarowych u odbiorców końcowych przyłączonych do sieci o napięciu znamionowym nie wyższym niż 1 kV należących do tego operatora, zgodnie z harmonogramem określonym w ustawie oraz na powołaniu Operatora Informacji Pomiarowych" - czytamy dalej.

Ostateczny termin na zakończenie konsultacji wyznaczono na 9 listopada.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

energetyka
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(4)
azaz
6 lat temu
Może autor tego czegoś rozwinął by wątek "inteligentnego opodatkowania" ! Już o różnych "inteligentnych" rzeczach w tym zasmrodzonym grajdołku słyszałem ale o "inteligentnym opodatkowaniu" to po raz pierwszy.
Ares
6 lat temu
A kiedy nowe liczniki w starych domach ??? Wystarczy 1 kabel i kradną prąd a my płacimy za złodziei .
Bystrzaki ele...
6 lat temu
To gdzie te magazyny energii elektrycznej, żeby mnie prąd nie kopnął na spacerze, bo elektrownie przepompowe to XIX wieczna metoda.
Kowalski
6 lat temu
A ile będzie to kosztować Kowalskiego?