Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|

Ulga mieszkaniowa nie zawsze zadziała. Jest nowa interpretacja skarbówki

1
Podziel się:

Wyposażenie ogrodu, budowa ogrodzenia albo zakup mebli to nie jest wydatek, który można odliczyć od podatku. Skarbówka przypomina, że w takiej sytuacji ulga mieszkaniowa nie ma zastosowania.

Ulga mieszkaniowa przysługuje, gdy pieniądze uzyskane ze sprzedaży nieruchomości przeznaczone zostaną na "cele mieszkaniowe”
Ulga mieszkaniowa przysługuje, gdy pieniądze uzyskane ze sprzedaży nieruchomości przeznaczone zostaną na "cele mieszkaniowe” (East News/Wojciech Strozyk/REPORTER)

O nowej interpretacji podatkowej pisze piątkowa „Rzeczpospolita”. Jeden z podatników zwrócił się do fiskusa z pytaniem, czy może skorzystać z ulgi mieszkaniowej. Otrzymała bowiem w darowiźnie dwie nieruchomości i jedną z nich sprzedała, by na drugiej rozpocząć budowę domku letniskowego.

Przypomnijmy, że ulga mieszkaniowa przysługuje wtedy, gdy pieniądze uzyskane ze sprzedaży mieszkania (w ciągu 5 lat od nabycia) przeznaczone zostaną na "cele mieszkaniowe”. I właśnie ten termin jest w tym przypadku kluczowy.

To oznacza bowiem m. in. nabycie nieruchomości, spółdzielcze prawo własności, remont, rozbudowę czy przebudowę lokalu. „Celem mieszkaniowym” jest również wynagrodzenie architekta, koszty doprowadzenia mediów, opłaty urzędowe.

Pod ulgę podlegają również prace wykończeniowe. Płytki, tynki, instalacje, armatura łazienkowa, malowanie ścian czy sufitów. Do tego wynajęcie sprzętu czy wynagrodzenie specjalistów.

Jeśli pieniądze pochodzące ze sprzedaży nieruchomości wydamy jednak na meble lub zagospodarowanie terenu wokół domu, to ulga mieszkaniowa ich nie obejmie i podatek trzeba będzie zapłacić. W ustawie o PIT nie ma bowiem mowy o infrastrukturze otaczającej nieruchomość.

W takim razie podjazd do garażu, ogrodzenie czy brama wjazdowa to już nie są wydatki „na cele mieszkaniowe”.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

podatki
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
m-53
5 lata temu
Nie widzę tu żadnej nowej interpretacji. Płot, brama i śmietnik dotychczas też nie były "mieszkaniem" Również budowa tych elementów nie podlegała pod obniżony VAT. Inna sprawa, że kto mógł próbował na siłę to wpakować w mieszkanie.