Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Inspekcja Weterynaryjna żąda podwyżek. Nie wyklucza protestu

23
Podziel się:

Pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej apelują o podwyżki. Jeśli nie dogadają się z ministerstwem, nie wykluczają protestu. Nie podzielają też optymizmu resortu rolnictwa w kwestii opanowania wirusa ASF.

Pracownicy Inspekcji Weterynaryjnych  z całej Polski apelują do premiera o podwyżki
Pracownicy Inspekcji Weterynaryjnych z całej Polski apelują do premiera o podwyżki (PAWEL DE VILLE)

Prawie połowa pracowników Inspekcji Weterynaryjnej podpisała się pod wnioskami o podwyżki. Inspekcja ostrzega, że w przypadku nie spełnienia żądań płacowych oraz kadrowych Polsce może grozić wstrzymanie eksportu mięsa i mleka oraz dalsze niekontrolowane rozprzestrzenianie się afrykańskiego pomoru świń.

Jak mówi w rozmowie z serwisem "Portal Spożywczy" Sara Meskel, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Inspekcji Weterynaryjnej, wielokrotne próby zwrócenia uwagi ministra rolnictwa na problem kryzysu w Inspekcji Weterynaryjnej doczekały się jedynie kurtuazyjnego przyznania racji bez jakiejkolwiek chęci podjęcia odpowiednich decyzji.

- Decydenci wolą żyć w przekonaniu, że problemy znikną lub rozwiążą się same, co jest zatrważające i wymaga podjęcia konkretnych, zdecydowanych działań. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, czy nie dojdzie do zaostrzenia protestu, a także masowych wypowiedzeń pracowników IW - mówi Meskel.

Zobacz także: Prezydent Duda o nagraniu rozmowy szefa KNF z Leszkiem Czarneckim. "Jest kwestia autentyczności"

Odpowiedzialni za nasze zdrowie, niedofinansowani

- Pragniemy uświadomić społeczeństwu, że Inspekcja Weterynaryjna jest instytucją odpowiedzialną za zdrowie ludzi i zwierząt, bezpieczeństwo wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego oraz wielomiliardowy rynek rolniczy i pochodzący stamtąd eksport polskiej żywności. Bez szybkich i odważnych decyzji decydentów grozi nam poważny kryzys. Pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej odchodzą bowiem z pracy, a nowi nie chcą się zatrudniać z powodu niskich pensji - dodaje przewodnicząca OZZPIW.

- Zaburzenie ciągłości prac urzędowych laboratoriów weterynaryjnych (Zakłady Higieny Weterynaryjnej) może z kolei być poważny problem dla rolników. Braki kadrowe oraz finansowe mogą uniemożliwić wykonywanie urzędowych badań, co spowoduje utratę przez gospodarstwa statusu urzędowej wolności od chorób zakaźnych. Tym samym utracą one możliwość sprzedaży swoich produktów oraz zwierząt - mówi Sara Meskel

Na jakie wynagrodzenie mogą liczyć absolwenci Wydziałów medycyny Weterynaryjnej, którzy podejmą prace w IW? Zaledwie 2,5 tys. I żeby nie było wątpliwości: to wynagrodzenie brutto.

- Naszym zdaniem powinna być to średnia krajowa, a w przypadku wykwalifikowanych pracowników z dłuższym stażem pracy oraz zdobytymi specjalizacjami 1,5 średniej krajowej - podsumowuje Meskel.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(23)
obiektywny
5 lata temu
Heh jaki problem zmieńcie pracę ot wielcy inspektorzy. Juz nie długo wasze ''obowiązki'' przejmie inspekcja sanitarna. I przestańcie mydlić oczy obywatelom, że sprawujecie nadzór nad produkcją żywności i macie kontrole nad jakimś ASF. Jakoś dawniej było was duzo mniej byliście mniej sformalizowani, nikt się nie truł rolnicy robili swoje małe masarnie również. Jaka praca taka płaca.
Hory
5 lata temu
Niech se strajkują. Przecież lekarze i tak nie mogą odejść od łóżek pacjentów
ambroży
5 lata temu
jest rozwiązanie, wszystkie zadania inspekcji przejmą podmioty prywatne, będzie bolało jak rybaka po trzecim życzeniu do karaska.
pol
5 lata temu
Wszyscy chcą podwyżek, a urzędnicy , producentów pieniędzy/prywatnych/ duszą po kolei. UM Zielona Góra.
olqf
5 lata temu
to niech ida do prywaciarzy
...
Następna strona