Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

Uszczelnienie zakazu handlu. POHiD: próba ograniczenia wolności gospodarczej

5
Podziel się:

Projekt nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni złożony przez posłów do Sejmu to m.in. dalsza próba ograniczenia wolności gospodarczej, uważa Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji.

Otwieranie sklepów w niedziele z zakazem handlu będzie dodatkowo utrudnione.
Otwieranie sklepów w niedziele z zakazem handlu będzie dodatkowo utrudnione. (Wojciech Strozyk/REPORTER)

"Do Sejmu wpłynął wczoraj projekt nowelizacji ustawy o zakazie handlu. Zdaniem POHiD, zmiany zaproponowane w nowelizacji to łatanie złego prawa i dalsza próba ograniczenia wolności gospodarczej" - poinformowała organizacja na Twitterze.

Bardzo krytycznie o zmianach wypowiada się także sieć Żabka, której niektóre placówki korzystają z wyłączenia zakazu dla placówek pocztowych.

- Takie postępowanie stoi w sprzeczności z zasadami Konstytucji biznesu - stwierdza biuro prasowe sieci. - Doceniamy zamiar uregulowania pomocy dla właścicieli sklepów ze strony członków rodziny, jednak wskazana w uzasadnieniu sugestia ograniczenia tego wsparcia tylko do jednego sklepu, jest dla nas niezrozumiała - twierdzi Żabka.

We wtorek do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta oraz niektóre inne dni. Według niej w dzień wolny otworzyć się będą mogły już tylko te placówki, w których przeważająca działalność polega na świadczeniu usług pocztowych.

W uzasadnieniu do nowelizacji podano, że część zmian ma na celu uszczegółowienie i doprecyzowanie przepisów ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni w taki sposób, aby przepisy te nie budziły zgłaszanych wątpliwości interpretacyjnych i tym samym służyły lepszemu stosowaniu przepisów ustawy w praktyce.

"Do zmian o istotnym merytorycznym znaczeniu należy natomiast zaliczyć propozycję modyfikacji przepisu art. 6 ust. 1 pkt 6 i 7 ustawy, a także dodanie nowego ust. 3 i 4 w tym artykule (art. 1 pkt 1 lit a) i lit b) oraz art. 1 pkt 3 projektu ustawy). Propozycja zmiany brzmienia art. 6 ust. 1 pkt 6 ustawy polega na pominięciu w nim 'wyrobów tytoniowych'" - czytamy w uzasadnieniu.

Według projektodawców, obecnie przedsiębiorca może skorzystać z wyłączenia spod zakazu handlu na podstawie tego przepisu uzasadniając to tym, że jego przeważająca działalność polega na sprzedaży detalicznej żywności, napojów i wyrobów tytoniowych (PKD 42.2).

"Jak wynika z przeprowadzanych czynności kontrolnych przepis - w jego obecnym brzmieniu - jest nadużywany, bowiem jest wykorzystywany przez przedsiębiorców, którzy w praktyce handlują przede wszystkim innymi towarami, niż wyroby tytoniowe (papierosy sprzedają niejako 'przy okazji'), i z tego powodu nie mogą skorzystać z innego wyłączenia spod zakazu handlu określonego w art. 6 ust. 1 ustawy. Proponowana zmiana nie wyłącza natomiast możliwości sprzedaży wyrobów tytoniowych w niedziele i święta. Nadal bowiem taka sprzedaż będzie możliwa przez placówki handlowe korzystające z wyłączenia spod zakazu handlu na podstawie innych przepisów art. 6 ust. 1 (np. pkt 1 dotyczącego stacji paliw płynnych)" - czytamy dalej.

Z kolei proponowana zmiana art. 6 ust. 1 pkt 7 ustawy polega na przesądzeniu, iż z wyłączenia spod zakazu handlu mogą korzystać tylko takie placówki pocztowe, których przeważająca działalność polega na świadczeniu usług pocztowych w rozumieniu ustawy - Prawo pocztowe, a nie - jak to wynika z obecnie obowiązującej ustawy - wszystkie placówki pocztowe.

"Takie doprecyzowanie przepisu jest konieczne i oczekiwane społecznie ze względu na praktykę stosowania tego przepisu w obecnym jego brzmieniu. Polega ona na korzystaniu z wyłączenia spod zakazu handlu przez typowe placówki handlowe, które dzięki uzyskaniu statusu placówki pocztowej mogą prowadzić handel we wszystkie niedziele i święta, czego nie mogłyby czynić nie mając takiego statusu, bowiem zakres działalności handlowej prowadzonej przez takie placówki nie jest objęty pozostałymi wyłączeniami spod zakazu handlu zawartymi w art. 6 ust. 1 ustawy" - czytamy także.

Proponowana zmiana przepisu powinna zatem zapewnić możliwość korzystania z wyłączenia spod zakazu handlu zawartego w art. 6 ust. 1 pkt 7 ustawy, zgodnie z pierwotnym założeniem, wyłącznie przez typowe placówki pocztowe świadczące usługi pocztowe w rozumieniu ustawy - Prawo pocztowe, jednak także w przypadku, gdy takie placówki pocztowe prowadzą działalność handlową (co jest obecnie stałą praktyką), jednak wyłącznie jako działalność dodatkową, podano dalej.

Jak podano w uzasadnieniu do projektu, propozycja dodania w art. 6 ustawy nowego ust. 3 zmierza do określenia kręgu osób, z których nieodpłatnej pomocy mógłby korzystać przedsiębiorca będący osobą fizyczną prowadzący handel wyłącznie osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek.

"W dodawanym ust. 3 proponuje się zatem wskazanie zamkniętego katalogu osób, członków rodziny przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną, które mogłyby świadczyć nieodpłatną pomoc przy prowadzeniu handlu w takiej placówce w niedziele i święta. Proponuje się także, aby świadczenie takiej pomocy mogło mieć miejsce jedynie w tej placówce handlowej, w której przedsiębiorca będący osobą fizyczną osobiście wykonuje handel" - czytamy także.

"Proponowana ustawa przyniesie pozytywne skutki społeczne. Uszczegółowienie i uczytelnienie przepisów ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni powinno usunąć obecnie występujące niejasności, wątpliwości i spory związane ze stosowaniem tej ustawy w praktyce. Jest to szczególnie istotne także ze względu na zmniejszającą się w kolejnych latach liczbę niedziel, w których zakat handlu nie będzie obowiązywać. Docelowo, od dnia 1 stycznia 2020 r., będzie to 7 niedziel w każdym kolejnym roku kalendarzowym" - podsumowano w uzasadnieniu.

Proponuje się także, aby projektowane przepisy weszły w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(5)
Jakiś
5 lata temu
Prywaciarze nie zrobicie z pracownika niewolnika. Jak będziecie płacić za soboty +50%, a za niedzielę +100% to pogadamy.
Piotr
5 lata temu
Szanowni "pracodawcy", należy umieć rozróżnić pojęcie wolności gospodarczej od zbójnickich metod jej prowadzenia.
Nicki
5 lata temu
Wszystkie niedziele bez handlu jak najbardziej, bez galerii da się żyć !
Idiotyczny in...
5 lata temu
Za chwilę jak nie będziecie protestować to kupno odkurzacza lub lodówki będzie wymagało odpowiedniego zezwolenia.Zrozumcie państwo to nasz wróg i zgoda na coraz więcej państwa to ograniczenie naszej wolności.Państwo nie dba o nas,a o swoich funkcjonariuszy jeśli są partyjni.Tylko ograniczenie państwa w gospodarce ma sens.Jeśli rządzący mówią że jest inaczej to kłamią,żeby mieć usprawiedliwienia dla tworzenia kolejnych stanowisk partyjnych.Przedsiębiorca jeśli w niedzielę nie przyjdą ludzie do sklepu to sam go zamknie bo to nieopłacalne.Nie są do tego potrzebne żadnego idiotyczne ustawy.Nie jestem fanem Trumpa ,ale polecam wszystkim zapoznanie się z tym jaką ilość przepisów dla biznesu uchylił.
stop głupocie
5 lata temu
Mam nadzieję ,że PIS odejdzie szybko i w niesławie , a następcy NATYCHMIAST anulują , tą niedorzeczną ustawę z zamykaniem centrów handlowych w niedzielę . Jest ona szkodliwa dla gospodarki , ale i dla sprzedawców , a podyktowana jest względami doktrynalnymi przez fanatyków.