Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Giełda w USA zalicza najlepszą sesję od 8 miesięcy. "Gołębi" szef Fed

5
Podziel się:

Prezes amerykańskiego banku centralnego nieoczekiwanie zmienia kurs w polityce pieniężnej. Sugestia, że nie ma już wiele miejsca do podwyżek stóp procentowych skutkowała wyjątkowo mocnymi wzrostami cen akcji na Wall Street.

Jerome Powell stoi na czele amerykańskiego banku centralnego.
Jerome Powell stoi na czele amerykańskiego banku centralnego. (SAUL LOEB AFP/EAST NEWS)

Na amerykańskiej giełdzie obserwujemy od dłuższego czasu prawdziwy rollercoaster. Notowania akcji raz mocno spadają, by kilka dni później mocno iść w górę. Po fatalnym ubiegłym tygodniu, gdy indeks S&P500 stracił na wartości prawie 4 proc., w ostatnich trzech dniach zyskał już ponad 4 proc.

Szczególnie dobrze wypadła ostatnia, środowa sesja na Wall Street. S&P500 był na plusie 2,3 proc. Tak dobrego dnia inwestorzy nie mieli od marca.

Środowa sesja na Wall Street

Inwestorzy ruszyli na zakupy akcji tuż po godzinie 18:00 (czasu polskiego). Wtedy też przemawiał szef Fed (amerykańskiego banku centralnego), który nieco zaskoczył tonem swojej wypowiedzi.

- Powell sugerował, że podwyżki stóp mogą dobiegać końca, gdyż w jego ocenie główna stopa jest tuż poniżej poziomu neutralnego dla gospodarki. Co ciekawe, jeszcze w październiku sygnalizował raczej większe pole do dalszych podwyżek - wskazuje Konrad Ryczko, analityk Domu Maklerskiego BOŚ.

Ekspert zauważa, że wczorajsze wydarzenia wpisują się w globalne spekulacje, zakładające ograniczenie "jastrzębiego" nastawienia (na podwyżki stóp) z obawy przed możliwym spowolnieniem w Europie i Chinach, co rzutowałoby również na perspektywy gospodarki USA.

Zobacz także: Wojna handlowa USA-UE. "Donald Trump jest skazany na wygraną"

- Powell nieco ugiął się pod presją Trumpa - dodaje Przemysław Kwiecień. Ekonomista XTB przypomina, że ostatnio prezydent USA wyraźnie sugerował, że podwyżki stóp procentowych nie są dobre dla gospodarki USA. Choć Fed jest niezależną instytucją, dawno naciski na bank nie były tak mocne.

Z perspektywy rynków finansowych im niższe stawki oprocentowania w banku centralnym i bankach komercyjnych tym większy apetyt na ryzyko. To promuje inwestowanie na giełdzie i tym samym wzrost notowań akcji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
1929
5 lata temu
2019 - rok kryzysu gospodarczego!
paweł
5 lata temu
hoł hoł hoł, kupcie coś na święta, elektronicznego, z czego będziesz grał? hoł hoł hoł - zjedzą nas, zjedzony makler.
xxx
5 lata temu
Z naszą giełdą jak zawsze pesymizm, a złodziejskie TFI z ING spadki to kasują jak pojawi się kolor zielony to nieznacznie , znacznie mniej niż na wig.
deeer
5 lata temu
Mydlenie oczu. Czy jednym zdaniem można zastopować kyzys?
wzrost notowa...
5 lata temu
Powell delikatnie nagiął się, a bystry i inteligentny Trump wnet wykorzystał ukształtowaną/obraną pozycję wywierając presję na Jeromea co stoi na czele amerykańskiego banku centralnego.