Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dziś obniżka stóp procentowych w Polsce, ale kiedy następna?

0
Podziel się:

Dzisiejsza decyzja Rady Polityki Pieniężnej nie pozostawia wątpliwości, patrząc pod kątem publikowanych ostatnich danych z polskiej gospodarki, a także stanowiska RPP po ostatnim posiedzeniu. W październiku prezes NBP Marek Belka powiedział, iż jeśli informacje z gospodarki oraz listopadowa projekcja NBP będą potwierdzać spowolnienie gospodarcze, wówczas Rada dokona złagodzenia polityki pieniężnej. Pierwszy warunek można uznać za spełniony (wystarczy wspomnieć o pierwszym od trzech lat spadku produkcji przemysłowej we wrześniu), natomiast drugi także powinien wskazywać na słabnięcie presji inflacyjnej i hamowanie tempa wzrostu. Ponadto ostatnie wypowiedzi członków Rady (Belka, Bratkowski, Chojna-Duch, Rzońca, Zielińska-Głębocka) wskazują na przewagę głosów za obniżką, która nie powinna być większa niż 25 punktów bazowych, choć z pewnością pojawi się wniosek A. Bratkowskiego o cięcie o 50 pb, tak jak to miało miejsce w lipcu, wrześniu i październiku.

Co jednak istotniejsze, to wydźwięk komunikatu po posiedzeniu, a dokładniej w jakim tempie RPP chce dostosowywać politykę monetarną. Choć konsensus rynkowy wskazuje na łączną obniżkę o 100 pb do końca I kw., to, czy w grudniu nastąpi kolejny krok, nadal nie jest pewne. Pozostawienie stóp na niezmienionym poziomie w październiku świadczy o ostrożności Rady w modyfikacji polityki, stąd pojawianie się dziś jasnego sygnału co do ko-lejnej obniżki już za miesiąc można potraktować jako jeszcze niezdyskontowaną informację, która może przy-nieść negatywną reakcję złotego. W naszej ocenie restrykcyjne nastawienie Rady jednak przeważy i uważamy za bardziej prawdopodobną kolejną obniżkę dopiero w styczniu z zakończeniem cyklu w marcu ze stopą referencyjną na poziomie 4,0%.

Powyższa analiza stanowi wyraz opinii i poglądów autora i nie powinna być traktowana jako rekomendacja dokonania transakcji na instrumentach finansowych.

alior bank
komentarze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)