Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ekspansja monetarna z małym "ale"

0
Podziel się:

Wtorkowa decyzja Banku Japonii (BOJ) jest jak na razie najbardziej śmiałym posunięciem w kontekście wyciągnięcia kraju z panującej od dwóch dekad deflacji i wyprowadzeniu gospodarki na trwałą ścieżkę ożywienia. Bank podwoił swój cel inflacyjny do 2%, który zamierza osiągnąć „w najbliższym możliwym czasie”. Takie sformułowanie godzi oczekiwania banku centralnego i rządu, gdyż premier Shinzo Abe oczekiwał dążenia do celu w średnim terminie, z koeli władze monetarne upierały się przy zachowaniu większej elastyczności w prowadzeniu polityki. Dodatkowo BOJ zobowiązał się do nielimitowanego skupu aktywów, który począwszy od 2014 r. przewiduje zakupy na poziomie 13 bln JPY (145 mld USD). Brak terminu zakończenia procesu monetyzacji długu jest pozytywnym działaniem, które ma budować przekonanie o trwałości wsparcia gospodarki przez bank centralny, jednak odroczenie uruchomienia programu do przyszłego roku jest odbierane jako pewne rozczarowanie i w rezultacie przynosi umocnienie jena do dolara i euro w ramach
realizacji zysków z ostatnich wzrostów USD/JPY i EUR/JPY. Niewątpliwie dzisiejszej decyzji Banku Japonii brakuje efektu silnego uderzenia, co może na pewien czas zahamować deprecjację jena, jednakże w średnim terminie potencjał spadkowy japońskiej waluty powinien zostać utrzymany. Bank centralny na pewno nie powiedział ostatniego słowa (wciąż pozostaje możliwość redukcji głównej stopy procentowej do zera), a śmiałe luzowanie polityki pieniężnej może być łatwiejsze, gdy premier Abe wprowadzi na fotel prezesa banku centralnego osobę bardziej przychylną jego ekspansywnym zapędom - kadencja obecnego prezesa kończy się w kwietniu.

Powyższa analiza stanowi wyraz opinii i poglądów autora i nie powinna być traktowana jako rekomendacja dokonania transakcji na instrumentach finansowych.

alior bank
komentarze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)