Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Konrad Pluciński
|

Gospodarka hamuje, inflacja spada

0
Podziel się:

Dane odnośnie inflacji są zgodne z oczekiwaniami. Powodem spadku inflacji jest jednak spowolnienie gospodarcze.

Gospodarka hamuje, inflacja spada
bFglHWGd

Główny Urząd Statystyczny opublikował wczoraj dane dotyczące inflacji w październiku 2012. Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w ujęciu rok do roku, spadł w październiku 2012 z 3,8% do poziomu 3,4%. Tym samym inflacja pierwszy raz od grudnia 2010 roku znalazła się w zasięgu celu inflacyjnego wyznaczonego przez RPP, który wynosi 2,5% z (dopuszczalnym wahaniem na poziomie +/- 1%).

Inflacja w październiku w stosunku do miesiąca poprzedniego wyniosła 0,4%. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny w swoim komunikacie _ największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie wyższe ceny odzieży i obuwia (o 3,5%), żywności (o 0,7%) oraz podwyżki opłat związanych mieszkaniem (o 0,2%), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,16 pkt proc., 0,15 pkt proc. i 0,06 pkt proc. Niższe ceny w zakresie rekreacji i kultury (o 0,4%), transportu (o 0,1%) oraz zdrowia (o 0,2%) obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,03 pkt proc., i po 0,01 pkt proc. _

Zgodne z oczekiwaniami analityków dane nie wywarły większego wpływu na handel walutami. Spadek inflacji jest jednak jednym z czynników wpływających na decyzję RPP w sprawie dalszej obniżki stóp procentowych. Kolejna obniżka spodziewana jest jeszcze w tym roku i mimo że została już częściowo zdyskontowana przez rynek, może wpłynąć na osłabienie polskiej waluty.

bFglHWGf

W dniu dzisiejszym złoty umacnia się. O godzinie 15:00 za jedno euro trzeba było zapłacić 4,1593 PLN, za dolara amerykańskiego 3,2596 PLN, natomiast frank szwajcarski kosztował 3,4536 PLN. Euro osłabiło się w relacji do dolara i kosztuje 1,2761 USD.

Powyższy tekst stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów autora. Nie może on być traktowany jako rekomendacja przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.

bFglHWGG
alior bank
komentarze
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)