Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Dziś rano poznaliśmy dane GUS, które mogą wpłynąć na decyzje RPP w sprawie stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu. Sprzedaż detaliczna, wg publikacji Głównego Urzędu Statystycznego, wyniosła w październiku + 3,3% rok do roku względem prognozy na poziomie +4%. Stanowi to jasny sygnał go obniżenia stóp procentowych. W tym roku spodziewana jest obniżka przynajmniej o 25 punktów bazowych, chociaż niektórzy ekonomiści prognozują większe cięcia.

Stopa bezrobocia wzrosła o 0,1% w porównaniu do września i wynosi 12,5% (prognoza 12,5%), oznacza to, że w urzędach pracy zarejestrowanych jest 1 mln 994,9 bezrobotnych.

Publikacja tych danych nie powinna mieć jednak większego wpływu na kurs złotego. Po godzinie 12:00 polska waluta umacniała się nieznacznie i była wyceniana następująco względem głównych walut: 4,1065 zł wobec euro (-0,15%), 3,1662 zł względem dolara amerykańskiego (-0,06%) i 3,4100 zł za franka szwajcarskiego (-0,18%). Zdecydowanie większe znaczenia dla handlu na rynku walutowym będzie miało dzisiejsze, kolejne już spotkanie ministrów finansów strefy euro w sprawie uruchomienia kolejnej transzy pomocy dla Grecji. Trzeba się liczyć ze szczególnie mocną reakcją inwestorów w przypadku fiaska prowadzonych dzisiaj negocjacji. Ewentualne niepowodzenie rozmów będzie skutkować silną wyprzedażą.

Oprócz sytuacji w Grecji wpływ na rynek będą w tym tygodniu miały również dane makro. W piątek poznamy dane odnośnie polskiego PKB w III kwartale 2012. Ze świata napłyną do nas informację dotyczące m.in. poziomu inflacji i stopu bezrobocia w Niemczech, sprzedaży nowych domów w USA oraz stopy bezrobocia w strefie euro.

Powyższy tekst stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów autora. Nie może on być traktowany jako rekomendacja przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.

Tagi: komentarz walutowy, alior bank, komentarze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz