Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kto zaakceptuje warunki greckiego buy-backu?

0
Podziel się:

Według przedstawionych w poniedziałek założeń planu wykupu własnych obligacji (tzw. buy-back), Grecja zamierza wydać nie więcej niż 10 mld euro oferując cenę na poziomie 30-40% wartości nominalnej papierów w zależności do ich terminu zapadalności, dzięki czemu całkowity dług kraju może zostać zredukowany o ok. 30 mld euro, co odpowiada 16% PKB. Oferta okazała się lepsza od oczekiwań, gdyż wcześniejsze informacje sugerowały cenę na poziomie 25-34%, i przyniosła pozytywną reakcję rynków finansowych, gdyż rosną oczekiwania wysokiej partycypacji wierzycie-li. Powodzenie buy-backu jest warunkiem koniecznym, aby MFW przekazał Grecji swoją część pożyczki.

Jednakże pomimo lepszych od oczekiwań warunków, nie znikają wątpliwości, czy rzeczywiście oferta znajdzie wystarczające zainteresowanie. Pod uwagę brane są obligacje warte 63 mld euro, które prawie po równo podzielone są wśród greckich i zagranicznych instytucji finansowych. Reszta to pożyczki od strefy euro i MFW oraz obligacje w posiadaniu EBC i innych banków centralnych, które są wyłączone z oferty. Rząd w Atenach z pewnością „przekona” greckie instytucje do partycypacji, mimo iż nie ma to żadnego logicznego uzasadnienia. Zgoda na odkup oznacza odpisanie strat przez greckie banki i konieczność dokapitalizowania, a pieniądze na to będzie musiał przeznaczyć rząd grecki ze środków z kolejnej transzy pomocy. Istotniejsze jest jednak, jaka część zagranicznych instytucji zgodzi się na warunki buy-back'u. Oferta jest korzystna dla tych funduszy hedgingowych, które skupowały greckie obligacje na rynku wtórnym w dołku, tj. po 15-20% ich wartości nominalnej. Ale pozostałe instytucje, zakładając powodzenie
buy-back'u bez ich udziału, będą wolały poczekać do wykupu pełnej wartości papierów, albo liczyć na ostateczne bankructwo Grecji i dochodzenie roszczeń na drodze sądowej. O tym, po której stronie staną zagraniczni wierzyciele Grecji przekonamy się już w piątek, kiedy kończą się zapisy na buy-back.

Powyższa analiza stanowi wyraz opinii i poglądów autora i nie powinna być traktowana jako rekomendacja dokonania transakcji na instrumentach finansowych.

alior bank
komentarze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)