Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niebezpieczne sygnały z Fed

0
Podziel się:

Według zapisków z grudniowego posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) część członków FOMC widzi istotne zagrożenia dla stabilności bilansu Fed oraz sytuacji na rynkach finansowych, jeśli program stymulacyjny będzie zwiększany zbyt długo. Członkowie Ci byliby skłonni zatrzymać program skupu aktywów przed końcem 2013 r., jeśli warunki ekonomiczne w USA ulegną znacznej poprawie. Na grudniowym posiedzeniu ustalono, że Fed utrzyma stopy procentowe blisko zera do czasu aż stopa bezrobocia nie spadnie do 6,5% (obecnie 7,7%) a szacunki inflacji w średnim terminie nie przekroczą 2,5%. Nie wiadomo jednak, jakie założenia towarzysza skupowi obligacji rządowych, stąd w połączeniu z wczorajszymi minutes rośnie niepewność, że wraz z przyspieszeniem ożywienia gospodarczego w szeregach FOMC może wzrastać liczba zwolenników ograniczania programów stymulacyjnych.

Ujawnienie polaryzacji w Fed w krótkim terminie niesie ze sobą istotne implikacje dla rynków finansowych, gdyż dla inwestorów oznacza to osłabienie wsparcia, jakiego oczekiwali ze strony ultra-luźnej polityki monetarnej banku centralnego i może ograniczać apetyt na ryzykowne aktywa. O skali zachowawczości inwestorów będzie można się przekonać jeszcze w piątek, w przypadku gdyby dane o wzroście zatrudnienia w USA w grudniu okazały się dużo lepsze od prognoz. Odczyt powyżej 160 tys. będzie wspierał obawy o rosnącą przewagę jastrzębi w FOMC i w rezultacie reakcja rynku (umocnienie USD wobec EUR i walut emerging markets) może być wzmocniona. W średnim terminie zmiana postrzegania nastawienia Fed do programu luzowania ilościowego grozi powstaniem paradoksu hamującego ożywienie gospodarcze USA. Relatywnie zbyt szybkie tempo wzrostu gospodarczego będzie prowadzić do wzrostu obaw o ograniczoność wsparcia banku centralnego, co w przypływie niepewności o przyszła kondycje gospodarki będzie hamować aktywność podmiotów
gospodarczych (jak to miało miejsce w 2012 r.), przekładając się na spowolnienie ożywienia i ostatecznie oddalając moment wygasania programów stymulacyjnych. Jeśli w kolejnych miesiącach Fed nie zasygnalizuje silnie gołębiego nastawienia, taka „huśtawka” tempa wzrostu gospodarczego nie wyjdzie na dobre ani USA, ani globalnej gospodarce.

Powyższa analiza stanowi wyraz opinii i poglądów autora i nie powinna być traktowana jako rekomendacja dokonania transakcji na instrumentach finansowych.

alior bank
komentarze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)