Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ostrożne podejście RPP do łagodzenia polityki monetarnej

0
Podziel się:

Opublikowany w czwartek protokół z ostatniego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej pokazuje, że wśród większości członków Rady dominują obawy o siłę wzrostu gospodarczego w kolejnych kwartałach, aczkolwiek nie wykluczają oni, że druga połowa 2013 r. może przynieść odbicie w Europie Zachodniej, co pozytywnie przełożyłoby się na dynamikę PKB Polski. Po drugie, mimo że w odniesieniu do inflacji Rada oczekuje jej istotnego spadku w kolejnych kwartałach, nie jest to perspektywa pewna i zachęcająca do głębokiego luzowania polityki monetarnej. Wielką niewiadomą wciąż pozostaje kurs złotego, którego zmienność może ponownie wzrastać wraz z wahaniami nastrojów inwestorów, a zbyt duże obniżki stóp procentowych mogą osłabiać złotego. W Radzie widać też pojawienie się opinii o niekorzystnym wpływie obniżek na stopę oszczędności gospodarstw domowych i nie-korzystne tendencje wyprowadzania kapitału poza system bankowy, co może na pewnym etapie zwiększać liczbę przeciwników dla dalszego luzowania. Z kolei inna grupa
członków RPP opowiada się za większym obniżaniem stóp procentowych (stąd pojawienie się na grudniowym posiedzeniu wniosku o cięcie nawet o 1,5 pkt proc.), wskazując na opóźnienia w mechanizmie transmisji polityki pieniężnej. Obóz ten jednak pozostaje w mniejszości, niemniej jednak analizując pojedyncze wypowiedzi członków Rady styczniowa obniżka jest przesądzona, choć przy minimalnym kroku 0,25 pkt proc. Z protokołu z posiedzenia wyłania się obraz ostrożnego podchodzenia RPP do oceny sytuacji gospodarczej w kraju i na świecie, co może sugerować, że po styczniowej obniżce Rada zrobi przerwę i poczeka na rozwój warunków ekonomicznych, jak również nową projekcję inflacji, która zostanie udostępniona Radzie przed marcowym posiedzeniem.

Powyższa analiza stanowi wyraz opinii i poglądów autora i nie powinna być traktowana jako rekomendacja dokonania transakcji na instrumentach finansowych.

alior bank
komentarze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)