Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tygodniowy raport walutowy

0
Podziel się:
Tygodniowy raport walutowy
(Psdphotography/iStockphoto)

Podsumowanie minionego tygodnia

Ostatnia seria danych z polskiej gospodarki (spadek sprzedaży detalicznej w XII o 2,5% r/r, wzrost stopy bezrobocia do 13,4%) czyni bardzo prawdopodobną obniżkę stóp procentowych o 25 pb na lutowym posiedzeniu RPP. Skłaniamy się do stanowiska, że kolejne miesiące mogą przynieść jeszcze jeden krok w łagodzeniu polityki monetarnej.

Wstępne odczyty indeksów PMI ze strefy euro za styczeń okazały się lepsze od oczekiwań, sugerując, że gospodarka bloku powoli wychodzi z recesji w pierwszych miesiącach 2013 r. Rozwój jednak jest nierówny: wyraźna poprawa gospodarki niemieckiej (dodatkowo podparta wyższym od prognoz odczytem indeksu klimatu biznesu - Ifo) kontrastuje z rozczarowującymi wynikami Francji.

Miniony tydzień przyniósł kolejne argumenty za tym, że zagrożenie powrotu kryzysu zadłużenia do strefy euro staje się coraz mniejsze. Wyższe od oczekiwań zainteresowanie banków komercyjnych zwrotem zaciągniętych przed rokiem kryzysowych pożyczek trzyletnich LTRO (137 mld euro wobec prog. 100 mld) pokazuje, że instytucje z większą pewnością patrzą w rozwój sytuacji finansowej w kolejnych miesiącach.

WBank Japonii przystąpił do zdecydowanej walki z deflacją i zgodnie z oczekiwaniami podwoił cel inflacyjny do 2% oraz utrzymał główną stopę proc. w przedziale 0-0,1%. Zapowiedziany nielimitowany skup aktywów w wysokości 13 bln JPY był pewnym rozczarowaniem, gdyż będzie on uruchomiony dopiero do 2014 r. Zahamowanie przeceny jena było jednak krótkotrwałe, gdyż na rynku wciąż panuje przekonanie, że premier Shinzo Abe będzie dalej wywierał presję na bank centralny, aby ten stosował agresywniejszą politykę.

Izba Reprezentantów w Kongresie USA uchwaliła wydłużenie do 18 maja czasu, w którym rząd federalny może zaciągać pożyczki bez podnoszenia limitu zadłużenia. Rozwiązanie zapobiega paraliżowi administracji publicznej, który mógł nastąpić z końcem lutego, jednak spór budżetowy między Demokratami i Republikanami nie jest zakończony. Najbliższy ważny termin dla polityków to 1 marca (wejście w życie automatycznych cięć wydatków budżetowych) i w kolejnych tygodniach debata o redukcji nierównowagi fiskalnej USA będzie skupiać coraz większą uwagę.

W pełnej wersji raportu przeczytasz:

  • Podsumowanie minionego tygodnia
  • Przegląd rynku: Kolejne sygnały normalizacji w Europie
  • Waluty światowe: Wszyscy kochają euro
  • Rynek złotego: Stabilnie pod 4,20 EUR/PLN
  • Istotne wydarzenia nadchodzącego tygodnia
alior bank
raport
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)