Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tygodniowy raport walutowy

0
Podziel się:
Tygodniowy raport walutowy
(Yong hian Lim/Dreamstime.com)

Podsumowanie minionego tygodnia

Poprzedniemu tygodniowi na rynkach finansowych towarzyszyła gorąca debata na temat konkurencyjnej dewaluacji kursu walutowego oraz występowaniu wojen walutowych. Oświadczenia przedstawicieli G7 i G20 przyniosły potwierdzenia zobowiązań do prowadzenia polityki fiskalnej i monetarnej nienakierowanej na deprecjacje walut krajowych dla wsparcia eksportu, jednakże nieoficjalne komentarze z kuluarów sugerowały krytykę działań władz japońskich w odniesieniu do zmian wartości jena. Ostatecznie szczyt G20 nie przyniósł przełomu, a dyskusja nt. wojen walutowych, choć obecna, w najbliższym czasie nie zagraża dotychczasowym trendom na rynku walutowym.

Pierwsze raporty z polskiej gospodarki za styczeń wykazały słabnięcie presji inflacyjnej po stronie konsumenckiej (1,7% r/r wobec 2,4% w grudniu) przy jednoczesnym niskim popycie na kredyt ze strony przedsiębiorstw (2,4% r/r, najsłabiej od dwóch lat). Ponury obraz gospodarczy dopełnił wyższy od oczekiwań deficyt na rachunku bieżącym za grudzień w wyniku pogorszenia wolumenu wymiany handlowej (spadek eksportu o 0,2% r/r).

Rozczarowujące dane o dynamice PKB strefy euro za IV kwartał (-0,6% k/k, poprz. -0,1%) przypomniały o słabej kondycji gospodarki bloku, której powrót do ożywienia będzie trudny i powolny. Biorąc jednak pod uwagę ostatnie oznaki poprawy w indeksach aktywności wytwórczej oraz odbicie w produkcji przemysłowej w grudniu (0,7% m/m), należy stwierdzić, że strefa euro minęła już dno cyklu koniunkturalnego.

Styczniowe dane gospodarcze ze Stanów Zjednoczonych podkreślają ostrożnościowe podejście konsumentów i producentów do zmian fiskalnych zaaplikowanych przez Kongres z początkiem roku. Dynamika sprzedaży detalicznej po skromnym starcie (0,1% m/m) powinna jednak przyspieszyć w kolejnych miesiącach, biorąc pod uwagę wciąż dobre nastroje konsumentów (wzrost indeksu Michigan do 76,3 pkt z 73,8 pkt w styczniu). Podobnie wysokie odczyty indeksów aktywności wytwórczej sugerują, że nieoczekiwany spadek produkcji przemysłowej (-0,1% m/m) może okazać się jednorazowy.

W pełnej wersji raportu przeczytasz:

  • Podsumowanie minionego tygodnia
  • Waluty światowe: W punkcie wyjścia po szczycie G20
  • Rynek złotego: Pod presją ze strony danych
  • Istotne wydarzenia nadchodzącego tygodnia
alior bank
raport
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)