Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tygodniowy raport walutowy

0
Podziel się:
Tygodniowy raport walutowy
(greg801/iStockphoto)

Podsumowanie minionego tygodnia

Grudniowe dane z Polski wskazują na dalsze słabnięcie koniunktury (spadek produkcji przemysłowej o 10,6% r/r) oraz malejącą presję inflacyjną (inflacja CPI 2,4% r/r) – dwa elementy zwiększające oczekiwania na kolejną obniżkę stóp procentowych przez RPP na najbliższym posiedzeniu. Decyzja nie jest jednak przesądzona, gdyż część członków Rady widzi przestrzeń tylko dla jednej obniżki, z którą woli poczekać do momentu zapoznania się marcową projekcją inflacji.

Seria danych z amerykańskiej gospodarki podkreśla stopniową poprawę warunków ekonomicznych, jednak aktywność gospodarcza pozostaje wciąż na umiarkowanym poziomie. Raporty rysują optymistyczne perspektywy dla gospodarki, jednak nie na tyle dobre, aby skłoniły Rezerwę Federalną do wstrzymania programu skupu aktywów (QE3).

Spór budżetowy w amerykańskim Kongresie ponownie nabiera kolorów i może stad się głównym tematem najbliższych tygodni. W ostatnich dniach prezydent Obama wywierał presję na Republikanów przestrzegając przed wystąpieniem kryzysu finansowego i gospodarczego, jeśli politycy nie zgodzą się na podwyższenie limitu zadłużenia. Z kolei Republikanie chcą przerzucić na Demokratyczną większość w Senacie odpowiedzialność za nowy projekt budżetu zakładający cięcia wydatków.

W IV kw. '12 r. niemiecka gospodarka skurczyła się o 0,5% k/k, najmocniej od prawie trzech lat, gdyż kryzys strefy euro ograniczył eksport kraju, a strach przed rozpadem unii monetarnej zniechęcił przedsiębiorstwa do inwestycji. Jednak wskaźniki wyprzedzające koniunktury wskazują, że największa gospodarka Eurolandu osiągnęła już dno i w 2013 r. powróci do wzrostu, który zdaniem niemieckiego rządu wyniesie 0,4%.

Wzrost gospodarczy Chin w IV kw. 2012 r. pobił rynkowe oczekiwania (7,9% r/r, prog. 7,8%) i przerwana została seria siedmiu kwartałów hamowania tempa ożywienia. Dla gospodarki światowej zatrzymanie spowolnienia Państwa Środka to sygnał, że perspektywy na 2013 rok są coraz jaśniejsze, jednak dla dalszego przyspieszenia wzrostu Chin kluczowe jest odbicie u głównych partnerów handlowych (USA, Europa).

W pełnej wersji raportu przeczytasz:

  • Podsumowanie minionego tygodnia
  • Przegląd rynku: Bank Japonii odkrywa karty
  • Waluty światowe: Dominacja optymizmu
  • Rynek złotego: Dyskontowanie kolejnej obniżki stóp proc.
  • Istotne wydarzenia nadchodzącego tygodnia
alior bank
raport
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)