Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tygodniowy raport walutowy

0
Podziel się:
Tygodniowy raport walutowy
(action press/East News)

Podsumowanie minionego tygodnia

Amerykański Kongres wypracował porozumienie budżetowe zapobiegające klifowi fiskalnemu, jednakże ugoda dotyczy wyłącznie części podatkowej, natomiast czas na ustalenie cięć wydatków budżetowych został wydłużony o kolejne dwa miesiące. W połączeniu z debatą nad podwyższeniem limitu zadłużenia (który został osiągnięty już 31 grudnia) w kolejnych tygodniach polityka fiskalna USA będzie nadal skupiać uwagę rynków finansowych.

Protokół z ostatniego posiedzenia Fed wystraszył inwestorów, wskazując, że część członków FOMC skłonnych jest do wstrzymania programu skupu aktywów przed końcem 2013 r. w obawie przed negatywnymi skutkami programu dla stabilności rynków finansowych i bilansu banku centralnego. Biorąc jednak pod uwagę, że ożywienie w gospodarce USA jest wciąż kruche, gołębie skrzydło FOMC powinno w kolejnych tygodniach podkreślić ultra-ekspansywne stanowisko Fed, ukrócając spekulacje.

Grudniowe dane z rynku pracy USA wskazują, że sytuacja ulega powolnej, ale stabilnej poprawie. Solidny przyrost nowych miejsc pracy (w grudniu o 155 tys. w sektorze pozarolniczym) nie przekłada się jednak na spadek bezrobocia, które od czterech miesięcy utrzymuje się na poziomie 7,8%. Mając jednak na względzie kontynuację stymulacji gospodarki ze strony Fed oraz sygnały ekspansji sektora przemysłowego i usługowego (solidne odczyty indeksów ISM), odbudowa rynku pracy powinna być kontynuowana.

W grudniu pojawiły się skromne oznaki, że gospodarka strefy euro najgorsze może mieć już za sobą, choć jest jeszcze za wcześnie, aby stwierdzać powrót na ścieżkę ożywienia. Indeks PMI Composite, mierzący całościowo koniunkturę w przemyśle i usługach bloku wzrósł w ubiegłym miesiącu do 47,2 pkt z 46,5 pkt w listopadzie, co wskazuje na kontrakcję 11-ty miesiąc z rzędu, jednocześnie sugerując stopniową stabilizację warunków. Powrót ekspansji nadal jednak jest oddalony w czasie przynajmniej do drugiego kwartału 2013 r.

W pełnej wersji raportu przeczytasz:

  • Podsumowanie minionego tygodnia
  • Przegląd rynku: Tydzień banków centralnych
  • Waluty światowe: Od bandy do bandy
  • Rynek złotego: W oczekiwaniu na decyzję RPP
  • Istotne wydarzenia nadchodzącego tygodnia
alior bank
raport
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)