Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tygodniowy raport walutowy

0
Podziel się:
Tygodniowy raport walutowy
(Leonid Mamchenkov/CC BY 2.0/Flickr)

Podsumowanie minionego tygodnia

Po tygodniu negocjacji między Cyprem a międzynarodowymi pożyczkodawcami uzyskano porozumienie, w ramach którego Nikozja otrzyma 10 mld euro pomocy w zamian za likwidację drugiego banku w kraju z wysoką stratą na nieubezpieczonych depozytach powyżej 100 tys. euro. Kompromis chroni przed stratami małych deponentów (brak szerokiego podatku od depozytów) przynosi ulgę dla rynków finansowych, gdyż podtrzymuje zaufanie w europejski system finansowy i łagodzi potencjalne ryzyka masowego wycofywania kapitału z banków w pozostałych państwach peryferyjnych strefy euro.

Opublikowane w ubiegłym tygodniu dane makroekonomiczne z polskiej gospodarki, w tym spadek produkcji przemysłowej o 2,1% r/r (prog. -1,7%) oraz skurczenie się sprzedaży detalicznej o 0,8% (prog. 0,4% r/r) w lutym, podkreślają słabość koniunktury na początku 2013 r. Jednakże odczyty wskaźników pozostają zbliżone do naszych oczekiwań i pozostaję zgodne z naszą prognozę dla dynamiki PKB w I kwartale na poziomie 1% r/r. Nie widzimy obecnie także zagrożenia dla całorocznej prognozy wzrostu gospodarczego wynoszącej 1,8% r/r.

Protokół z marcowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej wskazuje, że decyzja o obniżce stóp procentowych o 50 pb nie była jednomyślna. Pomimo zasygnalizowania dopełnienia cyklu, Rada nie wyklucza dalszych cięć, jeśli dane będą wskazywać na zły stan gospodarki, jednakże ewentualna decyzja powinna być wstrzymana do czasu publikacji czerwcowej projekcji makroekonomicznej NBP. Uważamy, że do tego czasu polska gospodarka zdąży pokazać pierwsze oznaki powrotu ożywienia, dzięki czemu kolejne cięcia stóp nie będą konieczne.

Nasilenie obaw o perspektywę gospodarczą strefy euro w związku z niepokojącymi doniesieniami z Włoch i Cypru kładzie się cieniem na aktywności ekonomicznej bloku - łączny indeks PMI dla przemysłu i usług spadł do 46,5 (poprz. 47,9) – sugerując, że pierwszy kwartał może przynieść spadek PKB o 0,3%. Pogorszenie sytuacji w Eurolandzie zaczyna uderzać w niemiecką gospodarkę (spadek indeksu PMI dla przemysłu do 48,9), jednak twarde dane z kraju wciąż świadczą o przyspieszeniu ożywienia.

Rezerwa Federalna USA podtrzymała ultra-luźną politykę monetarną pomimo oznak poprawy sytuacji gospodarczej, wskazując na ryzyka w postaci wciąż wysokiego bezrobocia, konsolidacji fiskalnej w USA oraz niepewnego otocznia zewnętrznego. Zdaniem Fed obecny program skupu aktywów (QE3) w wysokości 85 mld USD miesięcznie nie niesie ze sobą zagrożenia w postaci banki spekulacyjnej na rynku akcji. Podtrzymujemy nasze zdanie, że skala QE3 nie zostanie zmniejszona co najmniej do końca 2013 r.

Brytyjski Kanclerz Skarbu George Osborne ogłosił nowy mandat dla Banku Anglii, według którego bank centralny może pozwalać inflacji na pozostawanie powyżej celu 2%, jeśli będzie to wiązało się z przyspieszeniem wzrostu gospodarczego. Bank ma też otwartą drogę do skupowania obligacji w oparciu o cele inflacji i bezrobocia (na wzór Fed). Uelastycznienie mandatu Banku Anglii będzie utrzymywać negatywną presję na funcie w średnim terminie, czyniąc ostatnie wzrosty jedynie korektą. Jednakże krótkoterminowo rozszerzenie programu QE wydaje się mało prawdopodobne – na marcowym posiedzeniu wniosek w tej sprawie został po raz drugi odrzucony stosunkiem 3:6.

W pełnej wersji raportu przeczytasz:

  • Podsumowanie minionego tygodnia
  • Przegląd rynku: Polska - gdzie szukać źródeł popytu na produkcję?
  • Waluty światowe: Cypr już niestraszny
  • Rynek złotego: Oddalone zagrożenie dalszego osłabienia
  • Istotne wydarzenia nadchodzącego tygodnia
alior bank
raport
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)